۰۳۱-۳۲۳۵۷۱۴۸ ۸:۰۰-۱۷:۰۰ اصفهان - بزرگراه شهید خرازی - نبش کوچه ۷۷ - ساختمان آرتاک - واحد ۲
۰۳۱-۳۲۳۵۷۱۴۸ ۸:۰۰-۱۷:۰۰ اصفهان - بزرگراه شهید خرازی - نبش کوچه ۷۷ - ساختمان آرتاک - واحد ۲
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
خرید مطمئن
رضایت مشتری
سفارش قطعه صنعتی

سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

پینیون-خدمات مهندسی-آموزش و مشاوره-سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

کرنش چیست؟

اعمال نیروی خارجی روی یک جسم الاستیک باعث ایجاد تنش مکانیکی می‌شود، متعاقبا تنش تولید شده باعث ایجاد تغییر شکل مکانیکی یا کرنش در ماده می‌شود.

در علوم مهندسی مقدار تغییر طول در واحد طول اولیه، کرنش نامیده می شود. که عددی بی بعد است.

Stain

کرنش سنج چیست؟

کرنش سنج وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری کرنش ایجاد شده روی یک شیئ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله توسط دو مهندس مکانیک اهل ایالات متحده به نام‌های ادوارد سیمون و آرتور روج در سال 1938 اختراع شد.

strain-gauge

 

 

ساختار کرنش سنج

ساختار اغلب کرنش سنج‌ها، از یک لایه عایق زیرین انعطاف پذیر (Backing) که تکیه گاه یک لایه ورق نازک فلزی (Foil) می باشد، تشکیل شده است؛ این لایه ورق نازک از جنس سیم مقاومت الکتریکی است و دارای الگوی خاص شبکه ای (Grid) می‌باشد. سنسور کرنش سنج توسط سیم رسانا (Lead wire) به دستگاه ثبت داده (Data logger) متصل می‌شود.

img-whatstrain-04

نحوه عملکرد

کرنش سنج‌ها با چسب‌های مخصوص به نمونه مورد آزمایش متصل می‌شود و با یک پوشش مناسب روی آن پوشیده می‌شود. چنانچه نمونه مورد نظر دچار تغییر شکل شود، لایه فلزی کرنش سنج نیز به تناسب آن تغییر شکل می‌دهد. این تغییر شکل باعث تغییر مقاومت الکتریکی خواهد شد. برای اندازه گیری این تغییر مقاومت الکتریکی از تئوری «پل وتسون» استفاده می‌شود. با توجه به ارتباط میان تغییرات طول و میزان مقاومت در تئوری پل وتسون می‌توان از نتایج بدست آمده ناشی از تغییرات مقاومت، میزان کرنش را بدست آورد.

 

درباره نویسنده

علی طحانی فارغ التحصیل در رشته مهندسی مکانیک بوده است، علاقه او به دنیای فناوری باعث شد تا دانسته‌‌های خود را در رابطه با ویژگی‌های قطعات مکانیکی و همچنین اخبار تکنولوژی را از طریق وبسایت پینیون به اشتراک بگذارد.

یک دیدگاه بگذارید

حمایت