fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

آزمایش نخستین راکتور سوخت خورشیدی برای استفاده در شب

آزمایش نخستین راکتور سوخت خورشیدی برای استفاده در شب

گفته می شود که نوع جدیدی از راکتور خورشیدی که ترکیبی از ترموشیمیایی و منبع ذخیره حرارتی است قادر به ایجاد سوخت های خورشیدی، از جمله هیدروژن، در روز و شب است.

این راکتور توسط دانشمندان مرکز هوافضای آلمان (DLR) پی ریزی شده است، این راکتور خورشیدی مفهومی تحت عنوان CONTISOL از نیروی متمرکز خورشیدی (CSP)، به روش مشابه با یک نیروگاه حرارتی خورشیدی استفاده می کند. اما به جای تبدیل CSP به برق، انرژی خورشیدی را به یک راکتور استوانه ای تک کانالی با چندین کانال هدایت می کند.

solar-reactor

نیمی از این کانال ها از واکنش های شیمیایی که متان یا آب را به هیدروژن تقسیم می کنند استفاده میکند، در حالی که نیمه گرم دیگر هوا به دمایی بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد میرسد و برای ذخیره انرژی حرارتی هدایت می شود. هنگامی که خورشید غروب  می‌کند ، جریان کانال های هوا معکوس می شود و گرما که در طول روز ذخیره شده است، همچنان به واکنش های ترموشیمیایی در طول شب ادامه می دهد. (مقاله)

در حالی که سیستم‌های فتوولتائیک بر پایه جذب نور خورشید هستند، سیستم‌های CSP بر پایه جذب گرما از خورشید هستند.

جاستین لپ نویسنده مقاله، عضو اسبق  DLR و استاد مهندسی مکانیک حال حاضر دانشگاه مین گفته است:

” ایده اصلی CONTISOL ساخت دو راکتور با هم بود. جایی که نور خورشید به طور مستقیم پردازش شیمیایی انجام می دهد، در طرف دیگر انرژی ذخیره می شود. در کانالهای شیمیایی، مواد دما بالا باعث واکنش شیمیایی می شوند و تغییرات را از واکنش دهنده ها به محصولات داخل آن کانال ها می دهند، و در کانال های خنک کننده هوا، هوا به سمت جلو حرکت می کند و هوای داغ تر به سمت عقب می رود. “

CONTISOL  در کلن آلمان به جای میدان واقعی خورشیدی  با استفاده از خورشیدهای شبیه سازی شده ، با منبع ذخیره سازی و مبدل حرارتی شبیه سازی شده است.

به گفته این تیم، کاربید سیلیکون برای ساخت راکتور مورد استفاده قرار گرفت، اما آلیاژ اینکونل با کارایی بالا که ماشینکاری آسانتری دارد، به عنوان یک جایگزین مورد بررسی قرار می گیرد. در طول آزمایش، متان با موفقیت به هیدروژن در حدود ۸۵۰ درجه سانتیگراد تقسیم شد. با این حال، محققان ادعا می کنند که راکتور می تواند برای واکنش های مختلفی استفاده شود.

inconel-alloy-for-solar-reactor

فلز یکپارچه با روش ذوب انتخابی لیزری از آلیاژ اینکونل ۶۱۸ .

“یکی از جالبترین تولیدهای هیدروژن از اسید سولفوریک به عنوان یک ماده چرخه زنی است. هنگامی که شما اسید سولفوریک را در حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد به بخار و SO3 تبخیر می دهید، خورنده نیست، بنابراین شما حتی می توانید از اجزایی با فولاد ضد زنگ استفاده کنید.”

در حالی که نمونه اولیه آزمایشگاه فقط ۵ کیلو واتی است، لپ معتقد است که راکتور خورشیدی می تواند به طور قابل توجهی برای کاربردهای صنعتی و تجاری بزرگ شود.

“به صورت تجاری، کوچکترین راکتورهای صنعتی ۱-۵ مگاوات در مقیاس کوچک هستند و می توانند به ۱۰۰ مگاوات یا حتی بزرگتر مقیاس کرد.”


منبع : the engineer


 

احسان یاوری
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image