fa دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
خرید مطمئن
رضایت مشتری
عضویت
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

تکنولوژی برداشت انرژی در ابعاد نانو برای تامین توان وسایل الکترونیکی بی سیم

نانو و برداشت انرژی

مجله NanoLetters اخیرا مقاله ای برجسته در زمینه برداشت انرژی و توسعه نانوژنراتورها (Nanogenerators) نوشته دکتر یانگ شی (Dr. Yang Shi)، پروفسور دپارتمان مهندسی مکانیک موسسه تکنولوژی استیونز (Stevens Institute of Technology) منتشر کرده است.

تحقیقات دکتر شی بر تکنولوژی های برداشت انرژی در ابعاد نانو که توانایی تامین انرژی وسایل الکترونیکی بدون سیم، وسایل قابل حمل، و سنسورهای زیستی قابل کاشت در بدن را داشته باشد، متمرکز است. این ایده بر اساس استفاده از پیزوالکتریک ها که توانایی تامین انرژی برخی از وسایل را با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی  الکتریکی دارند، استوار است. دکتر شی از نانوژنراتورهای پیزوالکتریک با پایه نانوفایبرهای PZT استفاده کرده است. این نانوفایبرها با قطر تقریبی ۶۰ نانومتر و طول ۵۰۰ نانومتر، مطابق شکل در ردیف هایی به صورت همراستا روی لایه ای از الکترودها با جنس پلاتین که به صورت سیم های بسیار نازک هستند، قرار می گیرند. این مجموعه توسط یک لایه پلیمر نرم که روی زیرلایه ای از جنس سیلیکون قرار می گیرد بسته بندی می شود و به اصطلاح یک پچ پیزوالکتریک (Piezoelectric Patch) را ایجاد می کند.

piezoelectric-patch

طبق نتایج آزمایشات دکتر شی، با اعمال یک تنش پریودیک به این پچ پیزوالکتریک، قادر به تولید ولتاژ ۱٫۶۳ ولت و توان ۰٫۰۳ میکرووات است.

تامین انرژی الکتریکی برای دستگاه های پزشکی:

یکی از محدودیت های فعلی دستگاه های پزشکی قابل کاشت در بدن، تامین توان آن ها به وسیله باتری است و این به معنای شارژ و یا تعویض دوره ای این دستگاه ها است. گروه دکتر شی به تکنولوژی دست یافتند که برای دستگاه های قابل کاشت این امکان را فراهم می کند که انرژی خود را از طریق برداشت بخشی از انرژی مکانیکی جریان خون و یا حرکت سیال داخل دستگاه گوارش و تبدیل آن به انرژی الکتریکی تامین کنند.

دکتر آرتور ریتر (Dr. Arthur Ritter)، سرپرست گروه مهندسی پزشکی در استیونز می گوید:” این حقیقت که این تکنولوژی بر پایه نانو-ساختارها است، امکان تامین انرژی برای مدت زمان طولانی تر برای نانوربات هایی که می توانند در جریان خون قرار بگیرند را فراهم می کند. از طرفی از این طریق امکان انتقال داده ها، نمونه گیری از بدن و فرستادن عکس هایی از بدن بدون سیم، برای آنالیز بدن وجود دارد.

این کار پیشگامانه دکتر شی، بخشی از یک موسسه تحقیقاتی گسترده غنی است که به بررسی فناوری نانو و سیستم های چند مقیاسی می پردازد.

منبع:

وب سایت ScienceDaily

Avatar
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

+ 10 = 12

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱