fa دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
خرید مطمئن
رضایت مشتری
عضویت
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

ساخت رگ مصنوعی بوسیله پرینتر سه بعدی

d6086de322f98f66cc694f32ea284557_L[1]

استفاده از پرینترهای سه بعدی در صنعت پزشکی

پرینترهای سه بعدی از به روز ترین تکنولوژی ها عصر حاضر هستند. در سال های اخیر استفاده از این پرینتر ها در حل مشکلات پزشکی بسیار پیشرفت کرده است. بیوپرینتر اصطلاحی است که جدیدا به نوعی از این پرینترها که برای ساخت اجزاء بدن به کار می روند اطلاق می شود. بیوپرینتر ها حاصل همکاری دانشمندان مهندسی مکانیک با مهندسی پزشکی هستند.

ساخت رگ مصنوعی

ساخت رگ مصنوعی از مسائلی است که اخیرا مورد توجه مهندسان پزشکی و پزشکان بوده است. اخیرا تیمی تحقیقاتی در بخش زنان بیمارستان بوستون به نتایج جالبی در این زمینه دست پیدا کرده اند.

دکتر علی خادم الحسینی، دکترای مهندسی پزشکی و مدیر بخش تحقیقات دانشگاه بوستون می گوید: ” تحقیقات و موفقیت های زیادی در زمینه پرینت سه بعدی اجزاء بدن مانند قلب، کلیه و کبد انجام شده است. اما ساخت رگ های مصنوعی از مشکلات بزرگ پیش روی دانشمندان بوده است. ما با تحقیق بر روی روشی که در آن از واسکولاریزاسیون (Vascularization) محصولات هیدروژل ها استفاده می کنیم، راه حلی برای این مسئله پیدا کرده ایم.

محققان ابتدا از یک بیوپرینتر برای ساخت مولکول آگارز (مولکول بر پایه قند طبیعی) استفاده کردند که بعدا از آن به عنوان ماده اولیه پرینتر سه بعدی استفاده کردند. سپس از ماده ژلاتین مانندی به نام هیدروژل برای پوشش این ماده اولیه استفاده کردند و سپس آن را تقویت کردند.

خادم الحسینی می افزاید: تحقیقات ما شامل ایجاد فیبرهایی از مولکول های آگارز می باشد که برای ساخت شبکه های رگ ها به کار می رود. مزیت روش مما این است که فیبرهای ایجاد شده به وسیله این روش، از استحکام بالایی برخوردار هستند. به وسیله تکنولوژی پرینتر های سه بعدی، می توان در آینده اعضاء مصنوعی را با توجه به نیاز هر بیمار تولید کرد.

منبع:

sciencedaily

Avatar
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

48 + = 54

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱