دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

شارژ گوشی تنها با یک انگشت

شارژ گوشی و گجت ها تنها با یک انگشت

یک تیم بین المللی از مهندسین یک وسیله کوچک برای تبدیل حرکت به یک نانو ژنراتور برای به وجود آوردن توان الکترونیک بالقوه تولید کردند.

تقریبا همه مردم با یک گوشی هوشمند سر و کار دارند، و وقتی خارج از خانه یا در اماکن عمومی هستند بسیار پیش می آید که ناگهان متوجه صدای آلارمLow Battery  می شوند! و اگر آنها یک دستگاه شارژر قابل حمل نداشته باشند، خود را به نزدیکترین پریز برق می رسانند تا گوشی خود را شارژ کنند.

یک تیم از مهندسین برق و نانوتکنولوژی می خواهند این سناریو را تغییر دهند و مطمئن شوند که هرگز دوباره این اتفاق نمی افتد.

دکتر کیائوکیانگ گن دانشیار مهندسی برق در دانشکده مهندسی دانشگاه بوفالو: “هیچ کس دوست ندارد به یک پریز برق وصل شود یا از یک شارژر قابل حمل استفاده کند. بدن انسان منبع فراوانی از انرژی است. ما فکر کردیم چرا از آن برای تولید توان برق خود استفاده نکنیم؟”

اثر برق مالشی (triboelectric effect)

این تیم از اثر برق مالشی (triboelectric effect) استفاده کرده است. شارژ برق مالشی زمانی اتفاق می افتد که یک ماده تحت تماس با مواد مختلف بگیرد. این باعث از دست دادن و تبادل الکترونها می شود. اکثر افراد اثر شارژ برق مالشی را در زندگی خود تجربه کرده اند – الکتریسیته ساکن رایج ترین مثال است.

مهندسین دانشگاه بوفالو و موسسه نیمه هادی ها (IoP) در آکادمی چینی علوم (CAS) به منظور به کارگیری برق مالشی، به جای استفاده از مقادیر زیادی از الکتریسیته تماسی، به مقیاس نانو روی آوردند.

این دستگاه مثل یک چسب زخم ضخیم است به نظر می رسد که روی مفصل انگشت قرار دارد. اما در واقع این دستگاه دارای دو لایه نازک از طلا همراه با یک پلیمر سیلیکونی موسوم به “پلی‌دیمتیل سیلوکسان”(PDMS) است. “PDMS” در لنزهای تماسی و سایر محصولات رایج نیز دیده می‌شود.

شارژ گوشی تنها با یک انگشت

 دکتر یون زو از نویسندگان اصلی مقاله و استاد IoP در CAS: حرکت انگشت باعث می شود که الکترون ها بین لایه های طلا به عقب و جلو حرکت کنند و هرچه اصطکاک بیشتر باشد، توان بیشتری تولید می شود.”

این نوار فوق‌العاده کوچک است و فقط حدود ۱٫۵ سانتیمتر طول و یک سانتیمتر عرض دارد که در حداکثر ‏ظرفیت خود، ۱۲۴ ولت با حداکثر جریان ۱۰ میکروآمپر تولید می‌کند‎.‎

طبق مطالعات چگالی توان حداکثر آن ۰٫۲۲ میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع است. در حالیکه این ظرفیت شارژ برای تلفن همراه ‏کافی نیست، اما طبق پژوهش محققان، می‌تواند به طور همزمان ۴۸ چراغ‎ LED ‎را شارژ کند‎.‎

اما بزرگترین مشکل نانو ژنراتور ابداعی این گروه تولید فوق‌ العاده دشوار آن است و اکثر آنها مقرون به صرفه نیستند، ‏و فعلا برای آن که بتوانید گوشی خود را فقط با حرکات انگشتانتان شارژ کنید برنامه‌ریزی نکنید!

با این وجود این تیم هنوز تسلیم نشده است. آنها در حال حاضر بر روی یک باتری قابل حمل دیگر کار می کنند تا انرژی تولید شده توسط نوار برق مالشی (triboelectric) را ذخیره کند.

آنها همچنین به دنبال این هستند که چگونه قطعه های بزرگتر طلا بر میزان تولید برق تأثیر می گذارند، و پیش بینی میکنند که تکه بزرگتر، برق بیشتری را می تواند مهار کند.

آنها امیدوارند که اگر توانستند یک سیستم کامل ایجاد کنند، سپس چگونگی کاهش هزینه ها را می آموزند، و می توانند به طور بالقوه به پیشرفت پروژه و افزایش مقیاس کمک کنند. تا به تولید انبوه برسانند.


منبع : interestingengineering


Avatar
درباره نویسنده

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱