fa دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
خرید مطمئن
رضایت مشتری
عضویت
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

کوچکترین موتور جهان در ابعاد نانو

آینده موتورهای الکتریکی جهان

محققان دانشگاه کمبریج به تازگی موفق به تولید کوچکترین موتور جهان شده اند. این موتورها که در ابعاد چند میلیاردم متر هستند، می توانند پایه و اساس آینده نانو ماشین هایی که قادر به استفاده از آن ها در کشتیرانی، رباتیک و حتی ورورد به سلول های زنده بدن هستند، باشد.

نمونه اولیه این موتور از ذرات باردار بسیار کوجک طلا ساخته شده است. این ذرات توسط نوعی پلیمر حساس به دما به یکدیگر پیوند داده می شوند و ماده ای ژل مانند ایجاد می کنند. وقتی که این مجموعه با لیزر تا دمای مشخصی گرم شود، در کسری از ثانیه مقادیر زیادی از انرژی کرنشی الاستیک، در خود ذخیر می کند و در اثر حرارت جذب شده آب موجود در مجموعه خارج شده و نانو ذرات طلا را مجبور می کند که به صورت دسته ای و خوشه مانند به یکدیگر بچسبند. اما زمانی که این مجموعه سرد می شود، ماده پلیمر آب موجود در محیط را جذب می کند و سبب جدا شدن نانو ذرات طلا می شود. به دلیل انرژی الاستیک ذخیره شده در این مجوعه نانو ذرات با انرژی زیادی از هم جدا می شوند.

World's-tiniest-engine

نتیجه این تحقیقات در گزارشی در مجله PNAS به چاپ رسیده است.

دکتر تائو دینگ از آزمایشگاه کاوندیش کمبریج (Cambridge’s Cavendish Laboratory)، اولین نویسنده این مقاله گفته است:”در آزمایشات پس از کاهش دمای مجموعه مذکور، صدها توپ طلا در کسری از ثانیه زمانی که پلیمرهای اطراف آن ها آب را جذب می کنند از یکدیگر جدا می شوند. این پدیده مانند یک انفجار است.”

یکی از همکاران دکتر دینگ در این تحقیقات می گوید:”ما می دانیم که نور لیزر می تواند آب را برای تامین توان موتورهای بخار گرم کند. اما اکنون قادر به استفاده از این نور جهت تامین توان موتورهای پیستونی در ابعاد نانو هستیم.”

یکی از رویاهای دانشمندان؛ ساخت موتورهای نانو

ماشین آلات نانو، به مدت های طولانی یکی از رویاهای دانشمندان بود و از آن جا که هنوز راه دستیابی به این تکنولوژی کشف نشده بود، در قلمرو داستان های علمی-تخیلی باقی ماند. روش جدیدی که توسط محققان کمبریج توسعه یافته است، قادر به اعمال نیروهای بزرگ در ابعا نانو در زمان های بسیار کوتاه می باشد.

به گفته محققان، این سیستم ها توانایی تطبیق پذیری زیستی دارند و برای تولید انرژی در ابعاد نانو بسیار کارآمد و مقرون به صرفه هستند.

پروفسور جرمی از آزمایشگاه کمبریج که سرپرست این گروه تحقیقاتی است، این سیستم را به نام ‘ANTs’  (مورچه ها) نامید. چرا که نیرویی که تولید می کنند نسبت به وزنشان بسیار بزرگ تر است. چالشی که این محققان هم اکنون با آن روبرو هستند، چگونگی کنترل این نیرو برای استفاده در کاربردهای عملی ماشین آلات نانو است.

منبع:

وبسایت sciencedaily

Tao Ding, Ventsislav K. Valev, Andrew R. Salmon, Chris J. Forman, Stoyan K. Smoukov, Oren A. Scherman, Daan Frenkel, and Jeremy J. Baumberg. Light-induced actuating nanotransducers. PNAS, May 2, 2016 DOI

Avatar
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

9 + 1 =

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱