fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

گریس موبیل

روغن انتقال حرارت

گروه پینیون در زمینه تامین انواع روانکار و روغن صنعتی فعالیت دارد . برای سفارش و استعلام قیمت انواع روغن انتقال حرارت ( روغن حرارتی ) از برندهای معتبر ایرانی و خارجی با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش انواع روغن انتقال حرارت فرم زیر را پر کنید.

heat transfer oils - گریس موبیل

همانطور که می‌دانیم، فرآیندهای صنعتی همواره با تولید بسیار زیاد گرما عجین شده اند و برای داشتن عملکرد مناسب حتما به سیستم های گرمایش و سرمایش مختلفی نیاز داریم. آب و بخار آب متداول ترین موادی هستند که در سیستم های انتقال حرارت از آن ها استفاده می شود. با این وجود در دماهای بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد، آب دیگر نمی تواند خاصیت انتقال حرارتی خوبی داشته باشد و سریعا ظرفیت گرمایی خود را از دست می دهد.

در این حالت باید آب را تحت فشار مورد استفاده قرار داد که مستلزم به کارگیری حجم عظیمی از سیستم ها و تجهیزات مانیتورینگ به منظور پایش دائم سیستم است. علاوه بر این، آب سبب خوردگی در لوله ها و دیگر قطعات می شود که این خود عیب بزرگی به شمار می آید. پس نیاز است تا ماده‌ای دیگر به جای آب استفاده شود و یکی از بهترین موادی که می‌توان از آن‌ استفاده کرد، روغن است.

محدوده دمایی روغن حرارتی

روغن‌های انتقال حرارت که پایه ی شیمیایی یا معدنی دارند یک جایگزین بسیار مناسب برای آب به حساب می‌آیند. این روغن‌ها برای محدوده دمایی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد کاربرد دارند و یکی از مزایای اصلی آن ها عدم نیاز به تحت فشار قرار دادن روغن تا دمای ۳۵۰ درجه سانتی گراد است.

ویژگی های روغن انتقال حرارت

بر اساس کاربردی که از روغن انتقال حرارت انتظار داریم، این ترکیبات باید ویژگی ها و مشخصات مختلفی داشته باشند. برخی از مهم ترین ویژگی هایی که می توان برای روغن های حرارتی نام برد، عبارت‌اند از: ویسکوزیته مناسب، پایداری حرارتی بالا، نقطه اشتعال بالا، خواص انتقال حرارتی خوب و سهولت دفع مواد زائد.

این روغن‌ها باید غیر خورنده، غیر سمی و غیر قابل اشتعال باشند. البته این یک حقیقت غیر قابل انکار است که هیچ یک از روغن های حرارتی نمی‌توانند تمام ویژگی های فوق را در بهترین حالت ممکن داشته باشند. بنابراین باید بر اساس سیستم مورد نظر خود بهترین روغن حرارتی را انتخاب کنیم. با این وجود برخی از مشخصات هستند که جنبه عمومی پیدا می کنند و می توان برای انتخاب روغن انتقال حرارت مناسب به آن ها توجه بیشتری کرد.

یکی از این مشخصات ویسکوزیته نسبتا پایین و مناسب روغن خصوصا در دماهای پایین رنج کارکرد روغن است چرا که این ویژگی به طور مستقیم بر روی کمترین دمایی که سیستم می‌تواند در آن دما شروع به کار کند، تاثیر می گذارد. این مسئله زمانی اهمیت ویژه پیدا می کند که سیستم در محیط باز قرار دارد و هیچ وسیله گرمایشی کمکی وجود ندارد.

transfer oil - گریس موبیل

ویسکوزیته روغن انتقال حرارت

ویسکوزیته روغن تعیین کننده مشخصات جریان درون لوله ها است که به طور مستقیم با میزان خوردگی لوله ارتباط دارد. ویسکوزیته مناسب و داشتن جریان اغتشاشی در لوله ها سبب انتقال حرارت هر چه بهتر درون سیستم می شود. پایداری حرارتی روغن پارامتر مهم دیگری است که نقش مهمی در سیستم پمپاژ روغن و عملکرد ایمن سیستم انتقال حرارت ایفا می‌کند.

روغن های حرارتی معمولا ترکیبی از اجزا مختلف هستند، پس اجزای موجود در روغن که دمای جوش پایینی دارند، در هنگام کارکرد سیستم انتقال حرارت، تبخیر می شوند و باید از روغن حذف شوند چرا که تاثیر به سزایی بر مشخصات کلیدی روغن انتقال حرارت می گذارند. این مواد سبب کاهش ویسکوزیته و کاهش دمای نقطه اشتعال روغن در دماهای بالا می شوند.

اگر دمای سیستم انتقال حرارت همچنان افزایش پیدا کند، ترکیباتی که دمای ذوب بالایی دارند شروع به تجزیه و شکسته شدن، می‌کنند. در این حالت ترکیبات جدیدی با ویسکوزیته بالا درون روغن ایجاد می‌شود که سبب ایجاد رسوب‌های کک مانند و لجنی درون لوله ها و سیستم انتقال حرارت می شود.

عمر مفید روغن انتقال حرارت

هنگامی که قصد انتخاب روغن انتقال حرارت را دارید، قطعا دانستن عمر مفید این روغن یکی از مهم‌ ترین سوالات شما خواهد بود. با توجه به کیفیت و نوع روغن هایی که امروزه تولید می شوند، باید گفت که از این روغن ها می‌توان به راحتی تا چندین سال استفاده کرد.

البته ویژگی ها و مشخصات کاهش کیفیت روغن به پارامترهای متعددی بستگی دارد. چرا که روغن حرارتی طبیعی با اکسیژن واکنش می دهد و اگر دنبال روغنی با عمر بالا هستیم باید مقاومت به اکسایش در این روغن ها را مورد توجه قرار دهیم. اسیدهای طبیعی که احتمال خوردگی را افزایش می دهند، در طی واکنش هیدروکربن های اشباع با اکسیژن به وجود می آیند.

ترکیبات پلیمری هم در این بین به وجود می آیند که سبب ایجاد رسوب و لجن در روغن می شوند. وجود مس و آلودگی هایی نظیر گرد و خاک، آب و زنگ زدگی در سیستم، میزان اکسیداسیون را افزایش می‌دهد. پس بهتر است از مس در سیستم های انتقال حرارت تا جای ممکن استفاده نشود.

علاوه بر تمام ویژگی ها و مشخصات گفته شده باید ویژگی های انتقال حرارت روغن هم به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

هدایت گرمایی در واقع نشان دهنده میزان انتقال حرارت انجام شده بین لوله و فیلم روغن ایجاد شده بر روی آن است. متوسط نرخ انتقال حرارت باید برای سیستم مورد نظر مناسب باشد.

فشار بخار موجود در سیستم در هنگام کار در بالاترین دمای رنج کاری، می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که آیا نیاز است سیستم انتقال حرارت را تحت فشار قرار دهیم یا خیر.

همان طور که مطالعه کردید، متوجه شدید که برای انتخاب روغن انتقال حرارت باید فاکتورهای متعددی را مد نظر قرار دهید ولی فراموش نکنید که با به کارگیری یک روغن مناسب هم کارایی سیستم شما افزایش می یابد و هم عمر سیستم انتقال حرارت شما بیشتر خواهد شد.

heat transfer oil markets - گریس موبیل

در انتها مشخصات اصلی روغن های انتقال حرارت را به صورت موردی بر می شماریم:

۱- ویسکوزیته بالا-داشتن ویسکوزیته بالا سبب می‌شود که تغییرات دمایی تاثیر زیادی بر میزان ویسکوزیته نداشته باشد.

۲- پایداری حرارتی و مقاومت در برابر اکسایش- به این ترتیب در دماهای بالا، رسوب، لجن و ترکیبات پلیمری در روغن به وجود نخواهد آمد.

۳- فراریت کم- هرچه میزان فراریت کمتر باشد، میزان کمتری روغن تبخیر می‌شود و سیستم دچار خوردگی کمتری خواهد شد.

۴- دمای نقطه اشتعال بالا

ویژگی های عمومی روغن‌ های حرارتی را همان طور که در خلال بحث‌های فوق هم اشاره شد، می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

۱- غیر سمی و بی‌بو بودن

۲- سازگاری با اجزا سیستم

۳- عدم ایجاد خودگی در سیستم

۴- پایداری خوب در برابر واکنش پذیری با آب

۵- فشار بخار کم در دماهای بالا

۶- نقطه جوش بالا

۷- بازده گرمایی بالا به منظور انتقال حرارت مناسب

۸- سازگاری با دیگر روغن‌های انتقال حرارت

جهت سفارش خرید روغن حرارتی با ما تماس بگیرید.


تگ ها :

گریس موبیل

گروه فنی مهندسی پینیون

نمایندگی فروش گریس موبیل

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون نمایندگی فروش گریس موبیل ( روغن موبیل ) در ایران است.

برای خرید و یا استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

معرفی شرکت موبیل

Mobil (موبیل) یک کمپانی نفتی آمریکایی است که در سال ۱۹۱۱ و به دنبال تفکیک کمپانی استاندارد اویل، تحت عنوان کمپانی «استاندارد اویل نیویورک» تأسیس شد که پس از مدتی، به کمپانی نفتی «سوکونی وکیوم» تغییر نام داد.

شرکت موبیل در سال 1999 توسط شرکت نفتی Exxon (اکسون) خریداری شد و با ادغام این دو شرکت، کمپانی  ExxonMobil (اکسون‌موبیل) شکل گرفت. پیش از این، این کمپانی یکی از هفت خواهران نفتی بود که از اواسط دهه 1940 تا دهه 1970 بر صنعت نفت جهانی حکومت می‌کرد. امروزه، کمپانی اکسون‌موبیل شبکه‌ای از جایگاه‌های پمپ بنزین، کارواش و تعمیرگاه را در جهان دارد که با نام تجاری موبیل فعالیت می‌نمایند.

کمپانی اکسان‌موبیل به عنوان دومین کمپانی نفتی بزرگ جهان، در 21 کشور جهان پالایشگاه نفتی دارد و میزان تولید روزانه نفت‌خام این کمپانی به بیش از 6.3 میلیون بشکه می‌رسد. اکسان‌موبیل در فهرست شش کمپانی برتر نفتی جهان، رتبه نخست را دارد.

فعالیت‌های شرکت موبیل

اکسان‌موبیل را می‌توان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده روانکارها در جهان دانست که با بهره‌گیری از نوآوری و تکنولوژی، شبکه توزیع قدرتمند و استفاده از نیرو‌های ماهر و آموزش دیده، به مجموعه‌ای از اقدامات در قالب سه بخش عملیاتی زیر می‌پردازد:

·         بخش بالادستی شامل اقدامات: اکتشاف و استخراج نفت خام، حمل و نقل و عمده فروشی

·         بخش صنایع شیمیایی شامل: تولید انرژی، تولید محصولات پتروشیمی و مواد آروماتیک، پارازلین و اولفین‌ها (بنزین و گازوئیل و …)

·         بخش پایین‌دستی، شامل: پالایش نفت و تولید روانکارهای صنعتی، بازرگانی و خرده‌فروشی

برای این کمپانی، رضایت مشتری در درجه اول قرار دارد، در نتیجه، محصولات باکیفیتی را به مشتریان خود در سراسر دنیا عرضه می‌کند و برای حل مسائل آنان، راهبردها و مهارت‌های کاربردی زیادی را فراهم می‌سازد.

محصولات شرکت موبیل

اکسان‌موبیل، در دنیا به عنوان بزرگترین تأمین‌کننده فرآورده‌های نفتی و روغنی شناخته می‌شود و شرکت تولید محصولات پتروشیمی آن، در فهرست بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهان، قرار دارد که از جمله محصولات آن در صنایع نظامی، هوایی، دریایی و در حوزه ماشین‌آلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.        روغن‌ موبیل( روغن mobil ) شامل :

روغن موتورموبیل

 • روغن چند منظوره موبیل

روغن چند منظوره   Mobil Dte fm 100 ( روغن mobil )

روغن چند منظوره   Mobil Dte fm 220 ( روغن موبیل )

روغن چند منظوره   Mobil Fm 100 spray  ( روغن موبیل )

روغن چند منظوره   Agri super 10w-30 ( روغن موبیل )

 • روغن هیدرولیک
    2.فیلترهای روغن موبیل

       3.مایعات انتقال اتوماتیک

     4.روان‌کننده‌های چرخ‌دنده

          5.گریس‌های سینتتیک ( گریس موبیل )

 • گریس‌های SHC
 • گریس‌های پریمیوم
 • گریس‌های چندمنظوره

که ما در این‌جا به بررسی روغن و گریس‌های موبیل می‌پردازیم:

گریس‌های موبیل ( گریس mobil ) در طیف گسترده ای از نمرات NLGI و ویسکوزیته سیال برای انواع مختلفی از برنامه ها کاربردها ارائه‌ می‌شوند که باعث بالابردن قابلیت اطمینان و عملکرد تجهیزات، به حداقل رساندن هزینه‌ها و ضایعات و افزایش بهره وری می‌شوند.

ویژگی گریس‌های موبیل ( گریس mobil )

 • عملکرد و حرارت بالا
 • ضد چربی
 • دارای ترکیبات شیمیایی منحصر به فرد.
 • مقاوم در برابر آب، دارای قابلیت حمل بار بسیار بالا،کاهش ضریب اصطحکاک و مانع از اکسیداسیون.
 • استفاده در بلبرینگ‌ها،پیچ ها،یاتاقان ها و …….برای صنایع نظامی و هوایی و دریایی.
 • تهیه شده از مواد مصنوعی (سینتتیک)
 
 

انواع و مدل های گریس موبیل ( گریس mobil ) :

 
تکنولوژی پیشرفتهMobilith SHC 100

Mobilith SHC 220

Mobilith SHC 221Mobilith SHC 460Mobilith SHC 007Mobilith SHC 1000 SpecialMobilith SHC 1500Mobilith SHC PM 220Mobilith SHC PM 460
تکنولوژی پرمیومMobilgrease XHP 005Mobilgrease XHP 220Mobilgrease XHP 221Mobilgrease XHP 222Mobilgrease XHP 222 SpecialMobilgrease XHP 223Mobilgrease XHP 461, 462Mobilgrease XHP 462 MolyMobilgrease XHP 681 Mine
گریس های تخصصی Mobil SHCMobil SHC PF 462Mobil SHC Polyrex 462Mobil SHC Grease 460 WTMobil 1 Synthetic GreaseMobiltemp SHC 32Mobiltemp SHC 100Mobiltemp SHC 460 SpecialMobil SHC Grease 101EALBeacon 325

 

میلاد قنبری
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image