fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

انتخاب اسپیندل موتور

انتخاب اسپیندل موتور

برای انتخاب اسپیندل موتور بر اساس نوع کاربرد موارد زیر را باید در نظر گرفت:

 1. توان
 2. سرعت
 3. سیستم خنک کاری
 4. ابزار گیر

air spindle motor - انتخاب اسپیندل موتور

برای سفارش خرید انواع اسپیندل موتور فرم زیر را تکمیل کنید.

توان

قدرت یا توان موتور اسپیندل هرچقدر بیشتر باشد، دستگاه توانایی براده‌ برداری از قطعه‌ی بزرگتر با سرعت ماشینکاری بیشتری را خواهد داشت. البته معمولا با افزایش قدرت، سرعت کاسته می‌شود. و این نکته مهم است که لزوما توان بیشتر، بهتر نیست؛ زیرا توان بالاتر، هزینه‌ی خرید و مصرف انرژی بیشتری را بر خریدار تحمیل می‌کند. برای مثال برای انتخاب اسپیندل موتور دستگاه CNC چوب، قدرت ۲٫۲ کیلووات و بیشتر، برای اسپیندل موتور دستگاه CNC طلا، قدرت ۰٫۷ کیلووات و بیشتر و برای کار سنگ قدرت ۵ کیلووات به بالا توصیه می‌شود.

سرعت

 • سرعت اسپیندل مولفه‌ی مهمی در ماشینکاری محسوب شده و کیفیت و سرعت کار به آن بستگی دارد که در انتخاب اسپیندل موتور باید درنظر گرفته شود. سرعت اسپیندل موتورها با اینورتر قابل کنترل است. البته باید دقت کرد توان اینورتری که انتخاب می‌شود با توان موتور اسپیندل همخوانی داشته باشد. سرعت‌های بالا مضراتی از جمله شکست ابزار کار و صدای بالا را در پی دارد. برای قطعه‌کارهای با صلبیت بالا، سرعت بالا اصلا توصیه نمی‌شود. برای صنعت طلاسازی بیش از هرچیز دقت کار مورد توجه است. در‌حال‌حاضر اسپیندل موتورها با سرعت‌های مختلف تولید و استفاده می‌گردند که برای چوب‌بری، سرعت خیلی زیاد چوب را می‌سوزاند و رنگ سطح را تغییر می‌دهد بنابراین CNC چوب، سرعت بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ دور در دقیقه توصیه می‌شود؛ برای دستگاه CNC طلا، سرعت و جلای سطح ماشینکاری، باهم رابطه‌ی مستقیم دارند و سرعت بالای ۲۴۰۰۰rpm  توصیه می‌گردد، و برای CNC سنگ، سرعت ۱۸۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ دور در دقیقه پیشنهاد می‌گردد. البته این اعداد پیشنهادی بوده و خریدار بر اساس کاربرد خود تصمیم گیری خواهد نمود.

سیستم خنک کاری

سرعت بالای اسپندل موتور موجب داغ شدن قطعات چرخنده می‌شود که این داغ شدن استهلاک را در پی دارد و موتور باید خنک گردد. دو روش معمول سیستم خنک‌کاری به شرح زیر است:

 1. اسپیندل موتور هواخنک

روش هواخنک معمولا به دو صورت زیر وجود دارد

 • فن دار

  بالای شافت چرخنده اسپیندل یک فن قرار دارد و با چرخش اسپیندل می‌چرخد. چرخش فن بالای اسپیندل ، هوای داخل محفظه را به چرخش در آورده و گرما را دفع میکند.

 • باد خنک

  با استفاده از هوای خنک کمپرس شده عملیات خنک کاری انجام می شود.

 1. اسپیندل موتور آب خنک

معمولا مقطعی دایره ای شکل دارند که یک ورودی و یک خروجی آب دارد، مزیت آن نسبت به سیستم های هوا خنک صدای کم و بازده بالاتر، و عیب آن تشکیل رسوب و رسوب گیری است.

ابزار گیر

وظیفه اصلی اسپیندل گرفتن و چرخاندن ابزار است. نحوه ی گرفتن ابزار معمولا از دو نوع استاندارد پیروی می کند:

 1. ‏مورس

یک قلم بند مخروطی داخل قسمت مخروطی اسپیندل قرار گرفته و با فشار هوا فیکس می شود‎؛ در این روش تعویض ابزار سریع و راحت است و معمولا در اسپیندل های تولزچنج‎( tools-change ) ‎که تعویض ابزار اتوماتیک است از ‏استاندارد مورس استفاده می گردد‎.‎

 1. فشنگی (ER Collet)

قطعه ای که اصطلاحا فشنگی نامیده میشود و به شکل مخروطی است ، داخل قسمت مخروطی سر اسپیندل قرار میگیرد. با بسته شدن مهره ، فشنگی داخل رفته و علاوه بر فیکس و مرکز کردن ابزار، در محل خود محکم می شود.

er collets - انتخاب اسپیندل موتور

برند های رایج اسپیندل موتور

 Arel , AMK , Colombo , Dynomax , Elte , FAGOR , FANUC , FIMEK , Forza , GMN , Haina , Hertz , Hiteco

HSD , HQD , INDRAMAT , Isel , Jageer , Jena-Tec , JIE_SHENG , Lenze , MECHATRON

MITSUBISHI , NSK , Parker , PDS , Perske , SANYODENKI , SEM  , SPV_SPINTEC , WEISS

در صورت درخواست انواع کاتالوگ و سوالات فنی در تلگرام با ما دراتباط باشید.

برای مشاوره تلگرامی کلیک کنید.

منبع :

سایت bestwoodworkingrouters

احسان یاوری
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image