fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

اسپیندل موتور چیست

اسپیندل موتور چیست

انواع اسپیندل موتور (Electric Spindle Motor)

انواع مختلف اسپندل موتور ها (عموما در دستگاه های CNC) در این مقاله معرفی می شود. به طور کلی اسپیندل موتور ها (الکترو اسپیندل ) به دو دسته اسپیندل موتورهای ماشین کاری دقیق  و اسپیندل موتورهای ماشینکاری توان بالا طبقه بندی می شود.

 

۱-اسپیندل موتورهای ماشین کاری دقیق (Precision machined spindle)

عموما این اسپندل موتورها دارای توان کاری پایین تر از ۲۵۰ وات است. همچنین موتور اسپیندل های ماشین کاری دقیق پرسرعت دارای فرکانس الکتریکی متغیر هستند. این گونه از موتورها بیشتر به منظور عملیات ماشینکاری روی متریال های ظریف مانند آب بندها، پلاک های شماره زنی، قطعات کادویی و … کاربرد دارد. از مزایای این گونه از اسپیندل موتورها سرعت چرخش بالا، دقت بالا و نویز صوتی پایین است.

precision-machined-spindle

۲-اسپیندل موتورهای ماشینکاری توان بالا (High power cutting spindle)

به طور عمده این نوع از اسپیندل موتورها به منظور براده برداری از مواد ضخیم و با استحکام بالا بخصوص به منظور ماشینکاری ۲ بعدی و ۳ بعدی کاربرد دارد. برتری این موتورها بر اسپیندل موتورهای ظریف در  قدرت بالای براده برداری آن است. به طور عمده این نوع از اسپیندل موتورها به دو دسته موتورهای AC جاروبک دار (Brush AC motor) و موتورهای بدون جاروبک (Brushless AC motor) دسته بندی می شود.

high-power-cutting-spindle

مقایسه موتورهای بدون جاروبک یا براشلس و موتور اسپیندل های جاروبک دار یا ذغالی

موتوراسپیندل های براشلس توانایی دوران از ۷۰۰ تا ۶۰۰۰۰ و در نمونه های خاص تا ۲۵۰۰۰۰ دور بر دقیقه داراست در حالی که موتورهای براش یا ذغالی حداکثر سرعتی معادل ۲۴۰۰۰ دور بر دقیقه دارند.  از دیگر برتری های موتور اسپیندل های بدون جاروبک می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1. دقت بالاتر
  2. نویز و استهلاک کمتر
  3. عمر بیشتر و عدم سوختن، زمانی که موتور براشلس به طور ناگهانی قفل کند، در صورت قفل موتورهای جاروبک دار ذغال آن دچار سوختگی می شود و دیگر قابل استفاده نیست.
  4. عمر موتورهای بدون جاروبک بسیار بالاست به علت استفاده از فن آوری تغییر فرکانس (AC frequency conversion technology) عموما عمر این موتورها بالاست و تنها با تعویض بیرینگ های آن می توان به صورت طولانی از آنها استفاده نمود، این در حالی است که موتورهای جاروبک دار عمری در حدود ۳۰۰ ساعت (وابسته به کاربرد و نوع) و پس از مدتی ذغال های آن را بایتی تعویض نمود.
  5. عموما موتورهای براشلس از سوی تولید کنندگان دارای گارانتی تعویض هستند در حالی که عموما چنین گارانتی برای موتورهای براش وجود ندارد.

 

منبع:

وبسایت astech-cnctools

سید محمد حجازی
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image