دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

اسپیندل موتور چیست

اسپیندل موتور چیست

انواع اسپیندل موتور (Electric Spindle Motor)

انواع مختلف اسپندل موتور ها (عموما در دستگاه های CNC) در این مقاله معرفی می شود. به طور کلی اسپیندل موتور ها (الکترو اسپیندل ) به دو دسته اسپیندل موتورهای ماشین کاری دقیق  و اسپیندل موتورهای ماشینکاری توان بالا طبقه بندی می شود.

 

۱-اسپیندل موتورهای ماشین کاری دقیق (Precision machined spindle)

عموما این اسپندل موتورها دارای توان کاری پایین تر از ۲۵۰ وات است. همچنین موتور اسپیندل های ماشین کاری دقیق پرسرعت دارای فرکانس الکتریکی متغیر هستند. این گونه از موتورها بیشتر به منظور عملیات ماشینکاری روی متریال های ظریف مانند آب بندها، پلاک های شماره زنی، قطعات کادویی و … کاربرد دارد. از مزایای این گونه از اسپیندل موتورها سرعت چرخش بالا، دقت بالا و نویز صوتی پایین است.

precision-machined-spindle

۲-اسپیندل موتورهای ماشینکاری توان بالا (High power cutting spindle)

به طور عمده این نوع از اسپیندل موتورها به منظور براده برداری از مواد ضخیم و با استحکام بالا بخصوص به منظور ماشینکاری ۲ بعدی و ۳ بعدی کاربرد دارد. برتری این موتورها بر اسپیندل موتورهای ظریف در  قدرت بالای براده برداری آن است. به طور عمده این نوع از اسپیندل موتورها به دو دسته موتورهای AC جاروبک دار (Brush AC motor) و موتورهای بدون جاروبک (Brushless AC motor) دسته بندی می شود.

high-power-cutting-spindle

مقایسه موتورهای بدون جاروبک یا براشلس و موتور اسپیندل های جاروبک دار یا ذغالی

موتوراسپیندل های براشلس توانایی دوران از ۷۰۰ تا ۶۰۰۰۰ و در نمونه های خاص تا ۲۵۰۰۰۰ دور بر دقیقه داراست در حالی که موتورهای براش یا ذغالی حداکثر سرعتی معادل ۲۴۰۰۰ دور بر دقیقه دارند.  از دیگر برتری های موتور اسپیندل های بدون جاروبک می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1. دقت بالاتر
  2. نویز و استهلاک کمتر
  3. عمر بیشتر و عدم سوختن، زمانی که موتور براشلس به طور ناگهانی قفل کند، در صورت قفل موتورهای جاروبک دار ذغال آن دچار سوختگی می شود و دیگر قابل استفاده نیست.
  4. عمر موتورهای بدون جاروبک بسیار بالاست به علت استفاده از فن آوری تغییر فرکانس (AC frequency conversion technology) عموما عمر این موتورها بالاست و تنها با تعویض بیرینگ های آن می توان به صورت طولانی از آنها استفاده نمود، این در حالی است که موتورهای جاروبک دار عمری در حدود ۳۰۰ ساعت (وابسته به کاربرد و نوع) و پس از مدتی ذغال های آن را بایتی تعویض نمود.
  5. عموما موتورهای براشلس از سوی تولید کنندگان دارای گارانتی تعویض هستند در حالی که عموما چنین گارانتی برای موتورهای براش وجود ندارد.

 

منبع:

وبسایت astech-cnctools

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱