دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

آکومولاتور

آکومولاتور

گروه پینیون در زمینه فروش انواع تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک فعالیت دارد. برای مشاوره، استعلام قیمت و خرید انواع آکومولاتور با ما تماس بگیرید.

جهت سفارش خرید انواع آکومولاتور با ما تماس بگیرید.

در سیستم های هیدرولیک از مایعات مختلف نظیر آب و روغن استفاده می‌شود. از آن ‌جایی که مایعات تراکم ناپذیر هستند، پس هرگونه تغییر ناگهانی فشار در مایع، مستقیما به خط انتقال آن منتقل می‌شود. از این رو باید به دنبال راهی برای دمپ یا کاهش اثرات تغییر فشار مایع هیدرولیک بر تجهیزات و مدار انتقال باشیم. آکومولاتور راهی برای حل این مشکل است.

آکومولاتور که از آن به عنوان مخزن جمع‌کننده، انباره و مخزن ازت نیز یاد می‌شود، در انواع سیستم‌های هیدرولیکی کاربرد داشته و با ذخیره سیال تراکم ناپذیر تحت فشار، انرژی را در سیستم ذخیره می‌کند. به عبارت دیگر از آکومولاتور برای جبران افت فشار لحظه‌ای روغن در سیستم‌های هیدرولیکی که با روغن کار می‌کنند، استفاده می‌شود. در آکومولاتورها برای تحت فشار قرار دادن سیال از یک نیروی خارجی استفاده می‌شود که این نیروی خارجی می‌تواند نیروی فنر، گاز تحت فشار و یا وزن وزنه باشد. آکومولاتورها بر اساس عامل به وجود آورنده نیروی خارجی تقسیم بندی می‌شوند.

عمده وظایف آکومولاتور جلوگیری از کاهش ناگهانی فشار سیال در مدار بر اثر متوقف شدن پمپ هیدرولیک، کاهش و کنترل اثر ضربه قوچ، حفظ فشار سیال در محدوده ثابت و حذف نوسانات اعمالی به واسطه تغییر فشار سیال در مدار هیدرولیک است. این تغییر فشار می‌تواند به واسطه تغییر دمای سیال و یا وجود نشتی در سیستم هیدرولیک باشد. با استفاده از آکومولاتور عمر تجهیزات به کار گرفته شده در سیستم هیدرولیکی افزایش پیدا می‌کند و از بروز خسارت ناشی از اعمال ضربه قوچ و دیگر نوسانات فشار سیال هیدرولیک به تجهیزات جلوگیری به عمل می‌آید.

نحوه عملکرد آکومولاتور:

هر سیستم هیدرولیکی می‌تواند یک تا چند آکومولاتور داشته باشد. آکومولاتور معمولا در نزدیکی پمپ هیدرولیک به مدار متصل می‌شود. البته پیش از اتصال آکومولاتور باید پمپ هیدرولیک مجهز به شیر یک طرفه باشد تا جریان خروجی از آکومولاتور به پمپ باز نگردد و در مدار جریان یابد. در مواقعی که پمپ هیدرولیک در حال کار کردن است، فشار سیال هیدرولیک افزایش می‌یابد و در این مرحله روغن به درون آکومولاتور وارد می‌شود و فضای آن را تا حداکثر مقدار مجاز پر می‌کند. سپس در هنگام خاموش شدن پمپ و یا در صورت کاهش فشار روغن به هر علت دیگری، فشار گاز موجود در آکومولاتور سبب هل دادن روغن به مدار هیدرولیک می‌شود و تا جایی که روغنی در آکومولاتور باقی نماند، افزایش حجم گاز آکومولاتور ادامه پیدا می‌کند.

مهم‌ترین نکته در استفاده از آکومولاتور انتخاب مدل مناسب آن است، چرا که انتخاب آکومولاتور باید بر اساس مشخصات مدار هیدرولیک باشد و پارامترهایی نظیر فشار کاری و ظرفیت حجمی در انتخاب آکومولاتور مناسب، نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. با استفاده از یک آکومولاتور مناسب می‌توان عمر تجهیزات به کار گرفته شده در مدار هیدرولیک را به میزان چشم‌گیری افزایش داد.

انواع آکومولاتور

 آکومولاتورها با توجه به سیستم عملکردشان مطابق شکل زیر به سه دسته‌ گازی، وزنه‌ای و فنری تقسیم می‌شوند که دسته گازی خود دارای ۴ زیر مجموعه دیگر است. در ادامه به اختصار این دسته‌بندی‌ها توضیح داده شده است:

انواع آکومولاتور

۱- آکومولاتور گازی:

متداول‌ترین آکومولاتورهای موجود در بازار، آکومولاتورهایی هستند که از گاز تحت فشار به عنوان عامل ایجاد فشار به سیال استفاده می‌کنند. گاز مورد استفاده باید غیر سمی و غیر آتشگیر  باشد، از این رو معمولا از گاز نیتروژن برای این منظور استفاده می‌شود. گاز تحت فشار می‌تواند به روش‌های مختلفی به سیال، نیرو اعمال کند که همین روش‌ها سبب تقسیم بندی آکومولاتورهای گازی به شکل زیر می‌شود:

آکومولاتور گازی

۱-۱- آکومولاتور پیستونی:

این آکومولاتور از سیستم سیلندر و پیستون به همراه گاز مورد نظر استفاده می‌کنند. مشکل اصلی این آکومولاتورها بالا بودن هزینه ساخت و محدودیت‌های ابعادی آن‌ها می‌باشد. این آکومولاتورها قابلیت کار در سیستم‌هایی با دمای بسیار بالا و بسیار پایین را دارند. شماتیکی از آن را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

۲-۱- آکومولاتور حبابی (کیسه‌ای):

در این آکومولاتورها، گاز و سیال به کمک یک حباب لاستیکی نظیر بادکنک از یکدیگر جدا می‌شوند. عمده مزیت این آکومولاتورها آب‌بندی کامل بین محفظه روغن و گاز است. آکومولاتور حبابی به علت وزن سبک، پاسخی سریع به نوسانات فشار می‌دهد، از این رو مناسب استفاده در سیستم‌های جاذب ضربه و تنظیم فشار هستند. این آکومولاتور به همراه اجزای آن در شکل زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است.

آکومولاتور کیسه ای

۳-۱- آکومولاتور دیافراگمی:

همانند آکومولاتورهای حبابی بوده، با این تفاوت که از یک دیافراگم لاستیکی برای جدایی سیال و گاز استفاده می‌شود. مهم‌‌ترین مزیت آکومولاتور دیافراگمی وزن کم نسبت به حجم سیال ذخیره شده یا به عبارتی دیگر چگالی انرژی بالای آن است به همین علت از این آکومولاتور‌ها به طور گسترده‌ای در صنعت هوانوردی استفاده می‌شود. این آکومولاتور به همراه اجزای آن در شکل زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است.

 آکومولاتور دیافراگمی

۴-۱- آکومولاتور یک‌قسمتی (غیرمجزا):

در این آکومولاتورها سیال و گاز از یکدیگر جدا نبوده و هیچگونه جداکننده فیزیکی بین گاز و روغن وجود ندارد، پس به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند. مزیت اصلی این آکومولاتور‌ها ظرفیت بالای آن‌ها در ذخیره سازی روغن بوده و مشکل اصلی آن‌ها ترکیب شدن گاز در روغن است. از این رو در سیستم‌هایی که دبی خروجی پمپ بالا بوده و سرعت جریان زیاد است، نمی‌توان از این آکومولاتور استفاده کرد چرا که سبب مشکلاتی نظیر کاویتاسیون، کاهش تراکم‌پذیری سیال و ایجاد ارتعاش در سیستم می‌شود.

۲- آکومولاتور وزنه‌ای:

در این آکومولاتورها از نیروی وزن (گرانش) برای اعمال نیرو به سیال استفاده می‌شود، به این منظور به میزان کافی وزنه بر روی سیلندری که در تماس با سیال است، قرار می‌دهند. مزیت این آکومولاتورها اعمال فشار یکسان به سیال در تمام کورس حرکتی سیلندر می‌باشد. البته از آنجایی که برای سیستم‌های هیدرولیک با فشار بالای سیال، نیاز به نیروی بیشتری هستیم، باید وزن‌های سنگین‌تری به کار برد و همین عامل منجر به کاربرد محدود این آکومولاتور در صنعت شده است.

آکومولاتور وزنه ای

۳- آکومولاتور فنری:

در این آکومولاتورها از نیروی فنر برای اعمال فشار به سیال و بازگرداندن آن به مدار استفاده می‌شود. نیروی اعمالی از قانون هوک تبعیت می‌کند. در مواقعی که سیال فشار بالایی دارد، فنر جمع می‌شود و با کاهش فشار سیال، نیروی فنر به سیال منتقل شده و سبب افزودن سیال موجود در آکومولاتور به مدار می‌شود. البته با توجه به ابعاد بزرگ فنرهای مورد نیاز برای آکومولاتور‌های فنری، این مدل در حال حاضر کاربرد بسیار محدودی دارد.

احسان یاوری
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image