دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

شیر دروازه ای

انواع شیر دروازه ای پینیون

گروه فنی مهندسی پینیون

نمایندگی فروش گیت ولو (شیر دروازه ای)

گروه فنی مهندسی بازرگانی پینیون تولید کننده و فروشنده انواع گیت ولو ( شیر کشویی ، شیر دروازه ای ) در ایران است.

برای سفارش ساخت شیر کشویی یا خرید از برندهای معتبر با ما تماس بگیرید.

شیر دروازه ای که از آن به عنوان گیت ولو ، اسلاید ولو و یا شیر کشویی نیز یاد می ­شود. یکی از انواع شیرهای صنعتی است که از ساده­ ترین و قدیمی­ ترین مکانیزم­ های کنترل جریان سیال بوده است.از آن برای باز و بسته کردن مسیر جریان استفاده می­ شود.
جریان سیال در این شیر معمولا از مسیر دایره­ ای یا مستطیلی عبور می­ کند. در این شیر عضو مسدود کننده جریان سیال، عمود بر مسیر عبور سیال حرکت می­ کند.

اجزای گیت ولو

انواع شیر دروازه ای

شیر دروازه ای دارای سه نوع اصلی است که عبارت هستند از:

شیر دروازه ای گوه ­ای، شیر دروازه­ ای موازی و شیر دروازه­ ای چاقویی

در ادامه به بررسی ویژگی­ های شیر­های دروازه ­ای، کاربرد، ساختمان و نحوه­ ی عملکرد هر یک از آن­ ها به صورت اجمالی خواهیم پرداخت.

مزایا و ویژگی­ ها شیر دروازه ای (گیت ولو) 

از ویژگی­ های قابل توجه این شیرها، مقاومت کم در برابر عبور جریان سیال و در نتیجه میزان افت فشار بسیار کم در این شیرها است.

علت

علت آن را می­ توان در طراحی و ساختار آن جستجو کرد چرا که با باز شدن کامل شیر، عملا هیچ مانعی در مسیر عبور جریان قرار نخواهد داشت. از این رو در مسیرهای طولانی انتقال سیال معمولا از این شیرها استفاده می ­شود.
نکته قابل توجه درباره انواع این شیرها این است که قابلیت تنظیم جریان سیال را نداشته است. فقط به عنوان شیرهای باز و بسته به کار گرفته می ­شوند.
این شیرها به طور کلی دارای ساختمان ساده ­ای هستند. از این رو تعمیر و نگه­داری آن­ها هزینه پایینی داشته و تعویض قطعات آن نیز به سهولت امکان پذیر است و بدون اینکه شیر از محل نصب خود خارج شود، قابلیت تعمیر دارد.
شیر دروازه­ ای برای محدوده­ ی وسیعی از سیالات کاربرد دارند. از میزان آب بندی قابل قبولی هم برخوردار هستند. ارزان بودن این شیرها هم از دیگر مزایای آن­ها به حساب می­ آید. از دیگر ویژگی­ های این شیرها می­ توان به قابلیت استفاده در مدارهایی با عبور سیالات داغ اشاره کرد. البته تجهیزات آب بند تحت این شرایط نیاز به بازررسی و تعویض زود هنگام خواهند داشت. آب­ بندی این شیرها به صورت تماس فلز با فلز است.

تولید شیر دروازه ای

در تولید شیرهای دروازه ­ای عموما از چدن، چدن نشکن، برنج، برنز، فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، فولاد آلیاژی و استیل فورج شده استفاده می­ شود. که هر یک از این جنس­ ها بر اساس کاربرد نهایی شیر انتخاب می­ شوند. به عنوان مثال از جنس چدن برای سیالات آب و فاضلاب، از جنس استیل برای صنایع غذایی و بهداشتی و از آلیاژ­های نیکل، آلومینیم و برنز برای انتقال آب دریا استفاده می­ شود.
یکی از نکات جالب در این شیرها، قابلیت استفاده آن­ ها در هر دو جهت است چرا که ساختار متقارنی داشته و شیرهایی در اصطلاح، دو طرفه به حساب می­ آیند.

کاربرد

همان­طور که پیش تر نیز بیان شد، این شیرها به منظور قطع و وصل کامل جریان به کار می­ روند. از این رو مناسب محل­ هایی هستند که قرار است جریان سیال به طور کامل قطع شود.

مهم ترین موارد استفاده شیرکشویی (شیر دروازه ای)

مهم­ ترین موارد استفاده از شیر کشویی در مایعات ویسکوز (چسبنده) همچون گریس­ های سبک، روغن­ های سنگین و سایر سیالات غیر قابل اشتعال نظیر انواع دوغ­ آب­ ها است.

معایب شیر دروازه ای

هر قطعه مکانیکی در کنار مزایایی که دارد دارای معایبی هم است، شیر کشویی هم از این موضوع مستثنی نیست.

برخی از مهم­ترین معایبی که برای شیر کشویی بیان می­ شود، عبارت است از

 • میزان سایش و خوردگی بالای اجزا شیرهای دروازه­ای به واسطه باز و بسته شدن مکرر و عدم استفاده از گریس مناسب در شیر.
 • عدم کارایی در کنترل میزان جریان چرا که با نیمه باز گذاشتن شیر، ارتعاشات افزایش پیدا می ­کند، خوردگی و فرسایش دیسک و تجهیزات شیر افزایش می­ یابد.
 • عدم آب بندی مناسب در صورت پایین بودن فشار سیال در مدل موازی، چرا که عامل آب بندی این شیر، فشار اعمالی از طرف سیال به دیسک آب بندی است.
 • زمان­بر بودن باز و بسته شدن شیر در نمونه ­های دستی

 

ساختمان کلی شیر دروازه ای (گیت ولو)

پیش از بررسی انواع شیر­های دروازه­ای به بررسی ساختمان کلی این شیرها می­ پردازیم.

ساختمان شیر دروازه-ای

هر شیر دروازه ­ای همان­طور که در تصویر مشاهده می­ کنید، از پنج قسمت عمده تشکیل می ­شود:

 

 1. سرفلکه یا شیر فلکه (Handwheel)

برای باز و بسته کردن این شیر از فلکه استفاده می ­شود. معمولا استفاده از اکتهای بادی و برقی برای این شیر متداول نیست.

 

 1. بدنه (Body)

بدنه قسمتی از شیر را تشکیل می­ دهد که مسئولیت نگه­داری تمام اجزای درونی را در کنار همدیگر دارد. قسمت­ های مختلف شیر عموما به واسطه ­ی فلنچ و یا جوش و دنده به بدنه متصل می­ شوند.

 

 1. بونت (Bonnet)

بخشی از شیر که به وسیله پیچ به بدنه متصل می­ شوند و قسمت­های متحرک شیر درون آن قرار می ­گیرند.

 

 1. تریم یا ساقه (Trim)

تریم به مجموعه­ ی دیسک، استم و سیت رینگ­ های (محل نشستن دیسک- seat ring) یک شیر دروازه­ ای گفته می ­شود.

 

 1. محور ولو یا استم (Stem)

محور ولو در واقع محوری متصل به دیسک است که وظیفه جابه­ جا کردن عمودی دیسک درون شیر را به واسطه چرخاندن فلکه دارد.

 

انواع شیر­های دروازه ­ای (شیر کشویی)

همان­طور که پیشتر نیز اشاره شد. شیرهای دروازه ­ای به طور کلی به سه دسته تقسیم می­ شوند که در ادامه به بررسی آن­ها می­ پردازیم:

شیر دروازه ­ای موازی

در این شیر، دیسک­ ها و سیت­ها به صورت کاملا موازی قرار گرفته ­اند. هنگامی که دیسک به پایین­ ترین مکان خود می ­رسد و مسیر جریان را قطع می­ کند، فشار سیال به دیسک اعمال می ­شود.

فشرده شدن دیسک

همین فشار سبب فشرده شدن دیسک بر روی سیت خروجی ­می­ گردد. عمل آب­ بندی به این طریق اتفاق می ­افتد، از این رو اگر فشار سیال از حد مشخصی کاهش پیدا کند. میزان نشتی این شیر افزایش پیدا می ­کند چرا که دیسک و سیت به خوبی به یکدیگر فشرده نمی­شوند.

فشار سیال

هر چه فشار سیال بیشتر باشد. آب­ بندی این شیر بهتر خواهد بود. یکی از مشکلات موجود در شیر­های دروازه­ ای انبساط متفاوت اجزای شیر بر اثر اختلاف دما بین سیال و محیط است.
برای حل این مشکل نمونه ­های اصلاح شده ­ی شیرهای موازی ساخته شده ­اند که بین دیسک ­ها، یک فنر قرار داده می­ شود تا بر اثر اختلاف دما هم مشکل نشتی از بین برود.

کاربردهای مهم

یکی از کاربردهای مهم شیر دروازه­ای موازی، استفاده در مسیر سیالاتی با ذرات معلق نظیر انواع سیالات دوغ­ آبی می­ باشد. در شکل ­های زیر ساختمان شیر و اجزا اصلی آن به همراه خود شیر را مشاهده می­ کنید.

 

شیر دروازه­ ای گوه­ ای (گیت ولو گوه ای)

کاربرد اصلی این شیر در مسیر سیالات مایع نظیر آب، نفت، گاز، روغن و … است. همان­طور که در شکل زیر مشاهده می­ کند، در این شیر، دیسک به صورت گوه با زاویه­ ای بین 3 تا 5 درجه بوده است و سنتر رینگ ­ها نیز دارای همین زاویه هستند.

از مهمترین مزایای این مدل در مقایسه با مدل ­های دیگر

از مهمترین مزایای این مدل در مقایسه با مدل ­های دیگر آب بندی مناسب­ تر آن است.

مهم­ ترین عیب

این مدل را می­ توان ته­ نشین شدن رسوبات در فاصله بین دو سنتررینگ و ممانعت از بسته شدن کامل شیر و عدم امکان پیگ­رانی (عبور توپک) از لوله دانست. از این رو این شیر برای سیالاتی که حاوی ذرات جامد هستند. نظیر انواع دوغ ­آب­ ها، به هیچ وجه مناسب نیست.

زاویه ­دار بودن رینگ و دیسک

با توجه به زاویه ­دار بودن رینگ و دیسک، میزان تماس فلز با فلز در طول مسیر حرکت بسیار کمتر از شیر دروازه­ ای موازی می­ باشد. از این رو میزان فرسایش و خوردگی این شیر به مراتب کمتر بوده و در نتیجه عمر بالاتری خواهد داشت.

دیگر مزیت

دیگر مزیت این مدل در مقایسه با مدل موازی، آب­ بندی در هر دو فشار پایین و بالا است. در شکل زیر ساختمان کلی این شیر به همراه اجزا سازنده آن را مشاهده می­ کنید.

 

انواع شیر دروازه گوه ­ای 

انواع شیر دروازه ای

شیر دروازه گوه ­ای خود به سه مدل مختلف تقسیم می ­شود که تفاوت آن­ ها در لبه دیسک است. این سه مدل عبارت هستند از

 • لبه صلب

دیسک به صورت یک تکه و کاملا صلب ساخته می­ شود.

 • لبه منعطف

دیسک تنها هسته­ ی درونی دیسک صلب بوده و قسمت خارجی آن که در ارتباط با سیت قرار می ­گیرد دارای انعطاف است تا آب­ بندی بهتر انجام شود.

 • لبه شکاف­ دار

طراحی به نحوی صورت می­ پذیرد که دیسک تا انتهای مسیر با سیت­ ها تماسی پیدا نکند و در انتها دو دیسک از هم باز می ­شوند و به سیت­ ها فشار می­ آورند.

موارد استفاده انواع شیر دروازه گوه ­ای 

در مواردی که قطر لوله عبور سیال کوچک است از مدل صلب استفاده می ­شود و در مواقعی که قطر لوله عبور سیال بزرگ­ باشد از مدل منعطف استفاده ­می ­شود.

مدل شکاف دار

مدل شکاف ­دار نوعی به خصوص بوده که هم قیمت بالاتری دارد و هم کاربرد به مراتب کمتری دارد. بیشتر در مواردی که سیال گذرنده از لوله به صورت بخار است به کار گرفته می ­شود. تفاوت این مدل­ ها در شکل زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است.

شیر دروازه چاقویی

این شیر با نام ­های دیگری همچون شیر دروازه­ ی گیوتینی و یا گیت ولو کنفی نیز شناخته می ­شود. همانند دیگر شیر­های دروازه­ ای، این شیر هم به صورت عمودی مسیر عبور سیال را می­ بندد و از آنجایی که لبه دیسک به صورت تیز طراحی می­ شود.
می­ توان از آن در مسیر عبور سیالاتی حاوی ذرات معلق و الیاف مانند نظیر فاضلاب و انواع دوغ ­آب­ های غلیظ استفاده کرد.

شیر دروازه ­ای مدل چاقویی از معدود شیر­های دروازه­ ای است که می ­توان از عملگرهای هیدرولیکی و یا پنوماتیکی برای باز و بسته کردن سریع شیر در آن­ ها استفاده کرد.

شماتیک و شکلی از این شیر را در تصاویر زیر مشاهده می­ کنید.

 

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی