دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

گروه فنی مهندسی بازرگانی پینیون در حال حاضر انجام این خدمات را از حوزه کاری خود خارج کرده است.

شیر کروی

گروه فنی مهندسی پینیون

نمایندگی فروش شیر کروی (گلوب والو)

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون نمایندگی فروش شیر کروی (شیر گلوب ولو) در ایران است.

برای خرید و یا استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

شیر کروی (گلوب ولو)

شیر کروی که از آن با نام­ هایی همچون شیر بشقابی یا گلوب ولو (Globe valve) نیز یاد می­ شود، گونه ­ای از شیرهای صنعتی پرکاربرد به حساب می­ آید. که قابلیت کنترل دبی سیال گذرنده از لوله را داشته و می­ تواند به عنوان شیر باز و بسته نیز به کار گرفته شود.
البته کاربرد اصلی این شیرها، کنترل دبی سیال گذرنده از لوله است. این شیرها نام خود را از روی ظاهر کروی شکلی که دارند، گرفته ­اند. این شیر­ها با توجه به طراحی به خصوصی که دارند، منجر به تغییر جهت چندباره­ی سیال می ­شوند.
همین امر منجر به افت فشار ناگهانی، لرزش، کاویتاسیون، فلشینگ، آشفتگی شدید جریان، ایجاد صدای ناهنجار و جریان خفه در سیال می­ شود. که همگی جزء مشکلات متداول موجود در شبکه ­های انتقال سیالات مایع به حساب می­ آید که البته مدل ­های مختلفی از این شیر طراحی و تولید شده است که توانایی کمتر کردن این مشکلات را دارا می ­باشند.

در ادامه قدری بیشتر با این شیر، انواع آن، مزایا و معایب و نحوه عملکرد آن­ها آشنا می ­شویم.

انواع شیر کروی (گلوب ولو)

شیر کروی بر اساس طراحی ظاهری به طور کلی در سه نوع زاویه ­ای، z شکل و y شکل تقسیم می ­شود. که هر یک به منظور رفع محدودیت­ هایی طراحی شده است. در تقسیم بندی دیگری می­ توان شیر کروی را به دو دسته اتوماتیک (مجهز به عملگر) و غیر اتوماتیک (دستی) تقسیم بندی کرد.
در خطوطی که عملکردهای سریع و دقیق مورد نیاز است، از انواع اتوماتیک شیرهای کروی که مجهز به عملگر هستند، استفاده می­ شود که این عملگرها خود به سه مدل گیربکسی، پنوماتیکی و برقی تقسیم می ­شوند.

در ادامه با انواع شیرهای کروی که بر اساس طراحی ظاهری تقسیم بندی شده ­اند، آشنا می ­شویم.

شیر کروی z شکل

همان طور که در شکل زیر مشاهده می ­کنید، علت نام گذاری این شیر، طراحی آن است. در طراحی این شیر، سیال گذرنده 180 درجه چرخش می­ کند. به نحوی که 90 درجه در ورود به شیر و 90 درجه در خروج از شیر دچار انحراف می ­شود. از همین رو این شیر دارای افت فشار قابل توجهی است و بهتر است در مسیرهای اصلی انتقال سیال که مسیر برای مدت زمان ­های طولانی باز می ­ماند، از آن استفاده نشود.

کاربرد اصلی این شیرها

کاربرد اصلی این شیرها در مسیرهای bypass (بای پس) است. در شکل زیر شماتیکی از این شیر به همراه نمونه واقعی آن را مشاهده می­ کنید.

شیر کروی y شکل

در این مدل، استم (ساقه) و دیسک نسبت به نشیمنگاه با زاویه ­ای در حدود 45 درجه قرار می ­گیرند، به همین دلیل میزان تغییر مسیر سیال نسبت به مدل z شکل کمتر بوده و در نتیجه افت فشار کمتری خواهد داشت. بنابراین می ­توان از این شیر در مسیر­های اصلی انتقال سیالات استفاده کرد.

 در شکل زیر شماتیکی از این شیر در کنار نمونه واقعی آن را مشاهده می­ کنید.

شیر کروی زاویه­ ای یا 90 درجه

همان­طور که در شکل زیر مشاهده می­ کنید، سیال در طی گذر از این شیر، تغییر زاویه ­ی 90 درجه ­ای را نیز تجربه می ­کند. از این رو از این مدل در مکان ­هایی که نیاز به تغییر 90 درجه­ای سیال داریم، استفاده می ­کنیم و دیگر نیاز به یک زانویی جدا نخواهیم داشت.
نکته قابل توجه این است که بهتر است این شیر را در مسیر­هایی که سیالات حاوی ذرات معلق، نظیر دوغاب ­ها، جریان دارند، استفاده نکنیم چرا که به مرور منجر به بسته شدن مسیر عبور سیال و در نتیجه افت فشار بیشتر آن می­ گردد.

در شکل زیر شماتیکی از این شیر به همراه نمونه واقعی آن را مشاهده می ­کنید.

مزایای شیر کروی (گلوب ولو)

از جمله مزایای شیرهای کروی می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علاوه بر قطع و وصل جریان، قابلیت کنترل دبی را هم دارا می ­باشند.
 • امکان تعمیر و نگه­داری شیر در محل مورد استفاده بدون نیاز به جدا کردن از خط لوله.
 • قابلیت باز و بستن مکرر شیر بدون خطر احتمال سایش و خوردگی نشیمنگاه و دیسک
 • کم بودن طول کورس دیسک (فاصله بین حالت کاملا باز و کاملا بسته کوتاه است) و در نتیجه عکس العمل سریع
 • تنوع بالا در ابعاد و مدل ­های مختلف
 • در دسترس بودن لوازم یدکی و تعمیر آسان
 • طراحی مخروطی منجر به آب­ بندی بهتر می­ شود چرا که سطح بیشتری در تماس با نشیمنگاه قرار می­ گیرد

معایب شیر کروی

در کنار مزایای فوق، معایبی هم برای شیرهای کروی بیان می ­شود که در ادامه به آن­ها اشاره شده است.

 • افت فشار ناگهانی و زیاد در مدل­ z شکل
 • لرزش، کاویتاسیون، فلشینگ، آشفتگی شدید جریان، ایجاد صدای ناهنجار و جریان خفه سیال از دیگر معایب شیرهای کروی است که در مدل z شدید­تر از دیگر مدل­ ها مشاهده می ­شود.
 • نیاز به گشتاور نسبتا زیاد
 • وزن بالاتر نسبت به مدل­ های مشابه

 

ساختمان و نحوه عملکرد شیر کروی (گلوب ولو)

همان­طور که مطالعه کردید، مدل­ های مختلفی از شیرهای کروی وجود دارد که بررسی عملکرد و ساختمان تمام آن­ها به صورت جداگانه چندان مفید نخواهد بود. چرا که اصول عملکردی و قطعات اصلی این مدل­ ها دارای تشابه هستند. از این رو تنها به بررسی دقیق مدل z شکل که متداول ­ترین شیر کروی است می­ پردازیم.
اولین موردی که باید به آن اشاره کرد، یک طرفه بودن این شیرها است، از این رو در مسیرهای دو طرفه کاربردی ندارد. اگر روی بدنه خارجی شیر را نگاه کنید، یک فلش جهت حرکت جریان را نشان می­ دهد. اگر شیر اشتباه بسته شود، نمی ­توان آن را باز و بسته کرد، خصوصا در مواقعی که فشار سیال بالا باشد.

ساختمان کلی یک شیر کروی

در شکل زیر ساختمان کلی یک شیر کروی و اجزا تشکیل دهنده آن را مشاهده می­ کنید. در مورد ساختمان این شیر می ­توان به صورت کلی به نکات زیر اشاره کرد:

 • قسمت نشیمنگاه می­ تواند به صورت یکپارچه با بدنه طراحی و ساخته شود و یا می­ تواند با پیچ به بدنه متصل گردد.
 • برای آب­بندی بهتر این شیر از بک سیت استفاده می ­شود، در هنگامی که شیر کاملا باز است، دیسک به بک سیت فشار وارد می ­کند و به این ترتیب از وارد شدن آب به کلاهک (بونت) جلوگیری به عمل می­ آورد.
 • استم (ساقه) شیر کروی هم همانند دیگر شیرها دارای دو نوع بالارونده و غیربالارونده است. در مدل بالارونده، استم پس از باز کردن شیر، از بالای فلکه خاج می­ شود و در مدل غیر بالارونده این اتفاق نمی ­افتد و استم در درون خود شیر قرار می ­گیرد.

 

همان­طور که پیش­تر نیز اشاره شد، یک نکته مهم درباره این شیر قابلیت کنترل دبی است که به واسطه باز و بسته کردن شیر اتفاق می­ افتد و می­ توان به راحتی با چرخاندن فلکه شیر، میزان دبی خروجی از شیر را کاهش یا افزایش داد.

نحوه عملکرد

نحوه عملکرد این شیر به بیان ساده، به این صورت است که یک دیسک با مقطع دایره افقی که به وسیله فلکه و استم به سمت نشیمنگاه افقی حرکت می­ کند، جریان سیال را کنترل می ­کند.

برای جلوگیری از نشت سیال انواع تجهیزات آب­بندی در این شیر به کار گرفته می ­شود.

تقسیم بندی شیرهای کروی بر اساس مجرابند­ها

برای شیرهای کروی سه نوع مجرابند متداول وجود دارد. در ابتدا لازم به ذکر است که نشیمنگاه و مجرا بند در اکثر مدل­ های شیرهای کروی از جنس فلز بوده و اتصال فلز به فلز به منظور آب­بندی مورد استفاده قرار می ­گیرد. البته برخی مدل ­ها دارای جنس ­های دیگری هستند که هم قیمت بالاتری دارند و هم گستردگی کمتری در بازار دارند. ولی در کل نکته قابل اشاره، کیفیت بهتر آب­بندی این شیرها در مقایسه با شیر­های دروازه­ای (گیت ولو) است. در ادامه به بررسی انواع مجرابندها از لحاظ طراحی می­ پردازیم.

 • مجرابند مخروطی

در این مدل هم نشیمنگاه و هم مجرابند به شکل مخروط طراحی می ­شوند و هنگام بسته شدن شیر، میزان سطح تماس نشیمنگاه و مجرابند به اندازه کافی زیاد است که بتواند آب­بندی بسیار خوبی را در شرایطی که سیال در دما و فشار پایین است، فراهم کند.

در شکل زیر می­ توانید این قسمت از شیر کروی را با دقت و جزئیات بیشتر مشاهده کنید.

 • مجرابند ترکیبی

تنها تفاوت موجود در این مجرا بند وجود یک زبانه ضد سایش و ضد حرارت بر روی مجرا بند است که شیر به کمک آن می­ تواند در سیالاتی با دما و فشار بالاتر نیز، آب بندی را به خوبی محقق کند و عمر شیر نیز افزایش می­ یابد.

 

 • مجرابند سرپوش دار

تنها تفاوت موجود در این مجرابند قابلیت تنظیم بهتر و دقیق­تر دبی سیال گذرنده از شیر است. از این رو در مواقعی که دبی گذرنده از اهمیت بیشتری برخوردار است، می­ توان از این مدل استفاده کرد. به طور عمومی، همگی آنها دارای طول بلند و مخروطی شکل هستند.

 

جنس شیر­های کروی

از آن­جایی که سیالات مورد استفاده در صنایع مختلف، دارای مشخصات فیزیکی و شیمیایی بسیار گسترده و متنوعی هستند، بایستی تجهیزات مختلفی هم که متناسب با آن­ها باشد، تولید و روانه بازار گردد. از این رو شیرهای کروی که جزء متداول ­ترین شیرهای موجود در بازار هستند، در جنس ­های مختلفی تولید می­شوند که هر یک را مناسب کار در صنعتی به خصوص می­ کند.

در ادامه به صورت تیتروار به عنواع جنس­ های به کار گرفته شده در تولید شیرهای کروی و کاربرد هر یک در صنعت، می ­پردازیم.
 • شیرهای کروی با جنس چدنی مناسب استفاده در صنعت آب و فاضلاب
 • شیر کروی با جنس استیل مناسب استفاده در صنایع شیمیایی و انتقال سیالات اسیدی
 • شیر کروی با جنس آلیاژی از آلومینیوم، برنز و نیکل در صنایع دریایی و آب شور
 • شیر کروی با جنس فولاد و تریم 13 درصد کروم مناسب استفاده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، تاسیسات و انتقال سیالات بخاری

 

انتخاب شیر کروی (گلوب ولو)

برای انتخاب شیر کروی مناسب بایستی به پارامترهای مختلفی توجه کرد. اولین پارامتر برای انتخاب شیر کروی بر خلاف تصور، سایز لوله خطوط پاپینگ نمی ­باشد. بلکه میزان حداقل و حداکثر دبی گذرنده از لوله است. پس از تعیین شیر مناسب بر اساس دبی گذرنده بایستی به مواردی همچون، اهمیت افت فشار، اهمیت ایجاد سر و صدا، جنس سیال گذرنده از لوله، مشخصات فیزیکی و شیمیایی سیال گذرنده از لوله توجه کرد. تا بتوان شیر مناسبی متناسب با کاربرد مورد نظر خود انتخاب کنیم.

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی