دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

اکچویتور هیدرولیکی

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون

عاملیت فروش انواع اکچویتور هیدرولیک

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون در زمینه فروش انواع قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک از جمله اکچویتور هیدرولیکی فعالیت دارد.

این کالا فعلا موجود نمی باشد.

اکچویتور هیدرولیکی چیست

اکچویتور یا عملگر هیدرولیکی وسیله ای است که انرژی هیدرولیکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. نوع عملکرد و میزان توان مورد نیاز مشخص کننده نوع و اندازه اکچویتور است. عملکرد اکچویتور ها معمولا شامل حرکت دادن، گرفتن، بلند کردن، چرخاندن با صرف نیرو است.

انواع اکچویتورهای هیدرولیکی

خروجی اکچویتور هیدرولیک می تواند به صورت حرکت خطی یا دورانی باشد. بر این اساس اکچویتورهای هیدرولیکی به دو دسته خطی و دورانی تقسیم می شوند.

اکچویتور هیدرولیکی خطی

این نوع عملگرها انرژی هیدرولیکی را به حرکت در خط مستقیم تبدیل می کنند. سیلندر های هیدرولیکی رایج ترین اکچویتور های مورد استفاده در سیستم های هیدرولیکی هستند. سیلندر هیدرولیکی جریان سیال فشرده شده را به کشیدن یا هل دادن یک دسته پیستون تبدیل می کند. از آنجایی که حرکت آن ها به صورت خطی است، موتور خطی نیز نامیده می شوند. حرکت خطی به دست آمده از سیلندر هیدرولیکی را با استفاده از میله ها و مکانیزم های مختلف می توان برای کشیدن، هل دادن، بلند کردن، گرفتن، چرخاندن یا هر فرم کار مفید دیگر به کار برد.

اجزای اصلی سیلندر هیدرولیکی

تقسیم بندی جک هیدرولیکی از لحاظ سازه

سیلندر های هیدرولیکی از لحاظ پیکربندی می توانند به صورت ساده، پشت سر هم (Tandem) یا تلسکوپی (Telescopic) باشند. هم چنین از لحاظ نحوه عملکرد می توانند به صورت یک جهته (Single-acting) یا دو جهته (Double-acting) باشند.

در سیلندر های یک جهته نیروی سیال فقط به یک طرف پیستون اعمال می شود و برای بازگرداندن آن به وضعیت قبلی از یک نیروی خارجی مثلا جاذبه با نیروی فنر استفاده می شود. در سیلندر های دو جهته نیروی سیال به هر دو طرف پیستون اعمال می شود لذا باید در هر دو طرف سیلندر پورت ورودی/خروجی تعبیه شود. هر گونه اختلاف فشار بین دو سمت پیستون باعث حرکت پیستون به یک طرف یا طرف دیگر می شود.

برش عرضی یک اکچویتور هیدرولیکی

برش عرضی و نحوه عملکرد سیلندر یک جهته و دو جهته.

 

اکچویتور هیدرولیکی چرخشی

این نوع اکچویتور ها انرژی هیدرولیکی را به حرکت دورانی تبدیل می کنند. این نوع اکچویتور ها برای کاربرد های گشتاور بالا و حرکات سنگین استفاده می شوند. رایج ترین انواع اکچویتور های دورانی شامل پره ای (Vane)، دنده شانه (Rack and pinion) و هلیکال (Helical) است.

اکچویتور های پره ای گزینه ای مناسب برای کاربرد های با دوام بسیار بالا، سرعت های دورانی زیاد و مواردی است که نیاز به کنترل دائم حرکت بدون نیاز به حفظ بار در یک موقعیت مشخص دارند. این نوع اکچویتور ها شامل دو نوع تک پره و دو پره هستند.

اکچویتور چرخشی  تک پره

اکچویتورهای دنده شانه ای برای کاربرد های با حداکثر نیاز به گشتاور مناسب هستند. در این اکچویتور های از یک مکانیزم دنده شانه برای تبدیل حرکت خطی یک پیستون به حرکت دورانی یک محور استفاده می شود.

اکچویتور چرخشی با مکانیزم دنده شانه

اکچویتورهای هلیکال حرکت خطی یک پیستون را به حرکت دورانی چند چرخدنده هلیکال تبدیل می کند.

اکچویتور دورانی هلیکال

4 پاسخ
 1. سید رضا جابرهاشمی

  باعرض سلام و خسته نباشید همه اطلاعات عالی ولی ناقصه اگه میشد درباره اکچویتور دنده شانه ای فیلم یا انیمشن بفرستید ممنون میشم تا ببینیم رفت و برگشت روغن چگونه انجام میشود مادر شرکتمون اکچویتور داریم هم پناماتیک هستش و هیدرولیک با هم اگه دارید بزارید با تشکر

  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض ادب
   موارد مورد نیاز شما به ایمیل ثبتی شما ارسال خواهد شد.
   متشکر از ارتباط با پینیون

 2. آرش مریدی

  سلام وقت بخیر
  با تشکر از مطالب ارائه شده در سایت.
  بنده در حوزه تخصصی خطوط انتقال گاز و اتیلن فعالیت دارم. در صورت تمایل برای تعمیرات تخصصی Actuator خط لوله در ایستگاه های L.B.V, Launcher, Receiver, Compressor Station ,… آماده همکاری با شما هستم.

یک دیدگاه بگذارید