دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

تشدید عامل تخریب سازه ها بوسیله ارتعاشات

1698b847c2e4fe98c05adcdc9d420590_L[1]

در مقاله قبلی در ارتباط با ارتعاشات و مفهوم آن مواردی ذکر شد. در اینجا علت خرابی سازه ها در اثر ارتعاش و همین طور معایب و مزایای ارتعاشات موجود در سیستم ها بطور مختصر توضیح داده می شود.

تشدید عامل تخریب سازه ها در اثر ارتعاشات:

وقتی فرکانس های طبیعی ارتعاشات یک سیستم با فرکانس تحریک خارجی برابر می شود، پدیده تشدید روی می دهد. در کتاب های تخصصی نمونه های فراوانی از شکست سیستم ها بر اثر تشدید ذکر شده است که از آن جمله می توان تخریب پل های غول پیکر در اثر فرکانس تحریک باد و یا پره یک توربین بادی مانند شکل را نام برد.

به این دلیل در طراحی سیستم های مهندسی، استقامت این سیستم ها را در برابر ارتعاشات مورد توجه قرار می دهند.

در مقالات بعدی پدیده تشدید به صورت علمی و تئوری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

معایب ارتعاشات:

معمولا، انسان به عنوان جزئی از یک سیستم محسوب می شود. انتقال ارتعاشات به انسان، باعث ناراحتی و افت کارایی او می شود. نوسان ابزار اندازه گیری ممکن است باعث نقص کارکرد آنها شود و قرائت این ابزار را با مشکل مواجه سازد. لذا، یکی از اهداف مهم مطالعه ارتعاشات، کاهش دادن ارتعاشات از طریق طراحی درست ماشین آلات و تکیه گاه های آنهاست. در این رابطه مهندسی مکانیک سعی می کند تا نامیزانی ماشین آلات را به حداقل برساند و مهندسی سازه سعی می کند فوندانسیون ها را طوری طراحی کند که تاثیر نیروهای نامیزان وارد بر آنها زیان بار نباشد.

vibration-distort[1]

مزایای ارتعاشات:

بر خلاف آثار مذکور، ارتعاشات کاربردهای مفید صنعتی نیز دارد. از این رو در سال های اخیر، کاربرد وسایل مرتعش گسترش یافته است. به عنوان مثال، در تسمه نقاله ها، قیف ها، غربال ها، مته های دندانپزشکی، ساعت ها، وسایل ماساژ الکتریکی، شمع کوبی، آزمایش نوسانی مواد و حتی در پرداخت سطح قطعات مکانیکی، از ارتعاشات استفاده می شود. ارتعاشات باعث بهبود بازده بعضی فرآیند های ماشین کاری، ریخته گری، آهنگری و جوشکاری می شود. از ارتعاشات برای شبیه سازی زلزله در تحقیقات زمین شناسی و برای مطالعه طراحی رآکتورهای هسته ای نیز استفاده می شود.

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱