دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

طراحی، ساخت، بازرسی و نصب مخازن تحت فشار-بخش دوم

بخش اول: معرفی مخازن تحت فشار


بخش دوم: شرایط کار با استاندارد ASME Sec VIII DIV.1:


گروه فنی مهندسی پینیون با داشتن متخصصین باتجربه در خصوص طراحی و ساخت انواع مخازن تحت فشار ، آماده خدمت رسانی با بهترین کیفیت و خدمات می باشد.

در این قسمت شرایط کار با استاندارد ASME Sec VIII DIV.1 پرداخته خواهد شد. همانگونه که در قسمت قبل به آن اشاره گردید برای طراحی، ساخت، بازرسی و نحوه حمل و نقل این مخازن و در نهایت نصب آنها از این استاندارد استفاده می گردد.

در فصل اول از این استاندارد با عنوان Scope یا شرایط اولیه کار با استاندارد موارد ذیل ارائه شده که رعایت این موارد برای طراحی مخازن تحت فشار الزامی می باشد. این موارد به ترتیب عبارتند از:

 • مخزن تحت فشار مخزنی است که می تواند تحت فشار داخلی یا خارجی باشد. بر این اساس مخازنی که تحت خلاء می باشند نیز مانند مخازن تحت فشار خارجی طراحی می گردند.
 • این استاندارد شامل موارد الزامی، ممنوعیت های استفاده و راهنمایی های الزامی برای انتخاب متریال، طراحی، ساخت، آزمایش، بازرسی، تست، گواهینامه ها و فشار شکن ها می باشد.
 • این استاندارد به سه زیر بخش که برخی لازم الاجرا و برخی پیشنهادی می باشند تقسیم شده است. زیر قسمت A در این استاندارد که با UG نامگذاری شده است، به صورت عمومی و برای طراحی کلیه مخازن تحت فشار می باشد. در زیر قسمت B که خود به سه قسمت UW و UF و UB تقسیم شده است، نحوه اتصال از قبیل جوشکاری، آهنگری و لحیم کاری ارئه شده است. در زیر قسمت C نیز نحوه طراحی و ساخت مخازن تحت فشار با استفاده از متریال های خاص توضیح داده شده است. در پایان نیز مثالهای بسیاری جهت کار با استاندارد برای کاربران ارائه شده است.

مواردی که خارج از طراحی این استاندارد می باشند عبارتند از:

 1. مواردی که در بخش های دیگر ذکر شده است از قبیل ASME Sec VIII div 2, 3
 2. هیترهای فایر تیوپ
 3. قسمتهای تحت فشار تجهیزات دوار مانند پمپ ها، کمپرسورها، توربین ها، ژنراتورها و…
 4. سیستم پایپینگ
 5. اجزای سیستم پایپینگ شامل لوله، فلنج، فیتینگ، شیر، اتصالات انبساطی، صافی ها و…
 6. مخازن آب فشرده در صورتیکه فشار طراحی آنها از ۳۰۰ psi و دمای طراحی آنها از ۹۹ درجه سانتیگراد بالاتر نرود.
 7. مخازن ذخیره آب گرم که با بخار و یا به طور غیر مستقیم تحت حرارت قرار می­گیرند به شرط آنکه دمای آن از ۹۹ درجه سانتیگراد و حجمش بیشتر از ۴۵۰ لیتر نبوده و میزان حرارت داده شده به مخزن بیشتر از ۲۰۰,۰۰۰ btu/hr نشود.
 8. مخازنی که فشار بالای مخزن از ۱۰۰ Kpa بیشتر نبوده و یا جمع فشار داخلی و خارجی از ۱۰۰ Kpa بیشتر نباشد.
 9. مخازنی که یکی از ابعاد از قبیل قطر داخلی، پهنا، سطح مقطع، ارتفاع آنها از ۱۵۲ میلیمتر کمتر باشد.
 10. مخازنی که در داخل آن انسان قرار خواهد گرفت.
 • حداکثر فشار طراحی در این استاندارد ۳۰۰۰ psi و یا ۲۰ Mpa می باشد.
 • تجهیزاتی که به مخازن تحت فشار متصل می شوند می­بایست در نقطه اتصال، الزامات این استاندارد را رعایت کنند. این نقاط عبارتند از:

در نقاطی که تجهیزات مکانیکی مانند پمپ، مخلوط کن، کمپرسور یا پایپینگ خارجی به مخزن متصل می شود ، آخرین سر جوش محیطی، اولین اتصال رزوه­ای، اولین فلنج و اولین سطح آب بندی  می بایست بر اساس این استاندارد طراحی گردند.

سیستم آحاد (units):

سیستم های آحاد استفاده شده در این استاندارد US و SI می باشند.

asme-bpvc-III-d2

منابع:

 • ASME BPVC Section VIII : Rules for Construction of Pressure Vessels-Division 1

نویسنده:  سید خلیل حسن دخت

فوق لیسانس مکانیک طراحی کاربردی، ۷ سال سابقه کار در منطقه پارس جنوبی، طراح مخازن ذخیره و تحت فشار و ۲ سال سابقه کار در شرکت گاز استان اصفهان

محمدرضا زیبائی
درباره نویسنده

کارشناس ارشد مکانیک ، متخصص در طراحی مخازن تحت فشار، فناوری خلأ و کاربرد آن در فرآیندهای صنعتی و طراحی کوره‏ های عملیات حرارتی آزمایشگاهی و صنعتی.

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image