دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

پارامترهای دینامیکی یک معادله حرکت در حل مسائل ارتعاشی

3707d8f2be163bd14c78cf07586f13bb_L[1]

در حل مسائل ارتعاشی معادله حرکت سیستمی شامل جرم و فنر و دمپر به شکل زیر می باشد که پارامترهای ارتعاش را تشکیل می دهند.

problem[1]

این معادله حرکت شامل سه پارامتر ارتعاش مهم می باشد که در صورت حصول این سه پارامتر ارتعاش آزاد یک سیستم قابل حل خواهد بود. این سه پارامتر عبارتند از:

۱)      اینرسی (M)

۲)      میرایی (C)

۳)      سختی (K)

پارامتر اینرسی: هر جزء اینرسی (جرم) را می توان یک جسم صلب در نظر گرفت. انرژی جنبشی این جزء هنگام تغییر سرعت افزایش یا کاهش می یابد. طبق قانون دوم نیوتن حاصلضرب جرم در شتاب آن برابر است با نیرویی که بر جرم وارد می شود. کار نیز برابر است با نیرو ضرب در تصویر تغییر مکان در جهت نیرو، کار انجام شده روی یک جرم به صورت انرژی جنبشی در جرم ذخیره می شود.

پارامتر سختی: فنر ها معمولا مولفه های سختی در یک سیستم می باشند. با ایجاد حرکت نسبی بین دو سر فنر در آن نیرویی به وجود می آید. نیروی فنر با اندازه تغییر مکان فنر متناسب است. کار انجام شده در هنگام تغییر مکان فنر به صورت انرژی کرنشی یا انرژی پتانسیل در فنر ذخیره می شود.

پارامتر میرایی: در اغلب سیستم های نوسانی، انرژی سیستم تدریجا به گرما یا صوت تبدیل می شود. بر اثر کاهش انرژی دامنه نوسان سیستم نیز تدریجا کاهش می یابد. مکانیزمی را که باعث تبدیل تدریجی انرژِی یک سیستم نوسانی می شود را میرایی می گویند.

Mass-Spring-Damping[1]

شکل بالا یک سیستم متشکل از موتور-راننده را نشان می دهد. برای بررسی پارامترهای ارتعاشی این مدل می توان آن را به صورت یک سیستم جرم و فنر ساده مانند زیر مدل سازی نمود.

 

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱