دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

اندازه گیری، پیش نیاز طراحی

ba1b7eb9b8ad142948e3b9dce300b4c6_L[1]

چرا اندازه گیری مورد نیاز است؟

به طور کلی نقشه کشی های انجام شده برای ساخت قطعات به دو صورت می باشند. نقشه کشی از روی مدل ساخته شده و آماده به منظور انجام مهندسی معکوس و نقشه کشی برای طراحی قطعه یا ماشین از ابتدا. در هر دو صورت، واضح است که مهم ترین بخش طراحی، ابعاد و اندازه های قطعه مورد نظر هستند.

اگر بخواهیم قطعه را مهندسی معکوس کنیم، باید ابعاد و اندازه های آن را بدانیم تا بتوانیم قطعه ای مشابه بسازیم. حتی در طراحی ماشین آلات جدید که قبلا ساخته نشده اند نیز نیاز به اندازه گیری قطعات از قبل ساخته شده داریم. چرا که در هر ماشینی، به طور حتم قطعات استاندارد و یا از پیش آماده (مانند موتور، تسمه، بلبرینگ، چرخدنده و …) استفاده می شوند. پس برای طراحی یک ماشین نیز نیاز است که ابتدا ابعاد قطعات استاندارد را استخراج کنیم و سپس قطعات دیگر را با توجه به این ابعاد طراحی کنیم.

اهمیت اندازه گیری

 اهمیت اندازه گیری عموما در مرحله مونتاژ مشخص می شود. قطعه ای که از ابتدا با خطا اندازه گیری شود، پس از ساخت، ابعادی دارد که در قسمت های اتصال به قطعات دیگر، ناهمخوانی دارد. در نتیجه اندازه گیری اولین و مهم ترین قدم در نقشه کشی قطعات است. سیستم های اندازه گیری از دروسی است که دانشجویان مکانیک در دوره کارشناسی اخذ می کنند. دانشجویان در این درس با انواع وسایل اندازه گیری، روش های اندازه گیری و نیز اهمیت کالیبراسیون و چگونگی آن در وسایل اندازه گیری آشنا می شوند.

مهندسین مکانیکی که بخواهند در زمینه نقشه کشی و یا کنترل کیفیت فعالیت داشته باشند، باید روش های صحیح اندازه گیری و دستگاه های مناسب برای انواع اندازه گیری را آموخته و در به کار بردن آنها خبره شوند. حتی اگر از دقیق ترین دستگاه ها هم استفاده کنیم، اگر روش صحیح اندازه گیری را ندانیم نمی توانیم اندازه های صحیح و کامل را گزارش کنیم.

کنترل کیفیت یا QC

از موارد دیگر استفاده از اندازه گیری، مرحله کنترل کیفیت ساخت قطعات است. پس از ساخت قطعه، ابعاد آن باید توسط مسئولین کنترل کیفیت اندازه گیری شود و هر گونه اختلاف آنها با ابعاد و تلرانس های (در قسمت اصطلاحات با آن آشنا می شوید) ذکر شده روی نقشه محاسبه شود و قطعه ساخته شده اصطلاحا قبول یا رد (reject) شود.

یکی از مواردی که باید به آن توجه نمود این است که مقادیر اندازه گیری شده می تواند متفاوت باشد. به طور مثال اگر چند نفر یک اندازه را با یک دستگاه مشترک اندازه گیری کنند، ممکن است اندازه های گوناگونی را گزارش دهند و یا حتی اگر نقشه کش، یک بعد را چند بار آزمایش کند ممکن است اندازه های گوناگونی گزارش دهد. تفاوت در روش اندازه گیری (یک اندازه را می توان با یک دستگاه با روش های گوناگون اندازه گرفت)، عدم کالیبراسیون دستگاه و شرایط محیطی از عوامل ایجاد این تفاوت ها هستند. برای رفع این خطاها روش های متعددی در علم اندازه گیری بیان شده است. یکی از آنها این است که نقشه کش چند بار بعد را اندازه بگیرد و سپس میانگین اندازه را ثبت کند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگه های اندازه گیری با دقت های بالا طراحی شده اند که کار را برای نقشه کشان و مسئولین کنترل کیفیت آسان کرده اند. البته استفاده از این دستگاه ها هزینه بالایی بر پروژه ها تحمیل می کند و این نکته را باید مد نظر داشت که استفاده از این دستگاه ها تنها زمانی مقرون به صرفه است که قطعات مورد نظر برای ساخت، نیاز به دقت ابعادی بالا داشته باشند. مطمئنا برای طراحی قطعات با ابعاد بزرگ و دقت ساخت کم، نیاز به اندازه گیری با دقت میکرون نخواهد بود!!!

کولیس ابزاری پرکاربرد برای اندازه گیری

کولیس، از پرکاربرد ترین وسایل اندازه گیری است که انواع مختلفی با دقت های گوناگون دارد. کولیس از وسایلی است که در هر کارگاه مهندسی مکانیک و یا هر دفتر طراحی باید وجود داشته باشد. علیرغم ظاهر ساده آن، کار کردن با با این وسیله مهارت های خاص خود را می طلبد. امروزه با وجود کولیس های دیجیتال، اندازه گیری برای مهندسان آسان تر شده است ولی باید در نظر گرفت که کالیبره بودن (اطمینان از کارکرد صحیح) این دستگاه ها برای گرفتن دقیق ترین نتایج، نیاز است. دقت این کولیس ها بیشتر از کولیس های معمولی نیست، آنها تنها اندازه ها را با سرعت بیشتری در اختیار نقشه کشین و مسئولین کنترل کیفیت قرار می دهند.

caliper[1]

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد علم اندازه گیری، کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق نوشته مهندس محمد جواد حریر پوش پیشنهاد می شود.

Avatar
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱