دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

مخزن استیل

پینیون > خدمات مهندسی > ساخت > مخزن استیل

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون

پینیون دارای دو شعبه در دو شهر بزرگ و صنعتی اصفهان و تهران آماده خدمت رسانی به صنعتگران کشور می باشد.

برای سفارش ساخت انواع مخزن استیل با ما تماس بگیرید.

ساخت مخزن استیل

مخازن ذخیره سازی به صورت سفارشی با توجه به جزئیات استفاده های مورد نظر ساخته می شوند. این جزییات شامل ساخت آنها با ابعاد و ویژگی های مورد نیاز و همچنین شامل انتخاب مناسب گرید فولاد است.

فولاد مورد استفاده برای ساخت مخازن ذخیره سازی به دو دسته اصلی تقسیم می شود: فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ (استنلس استیل). فولادهای کربنی را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: فولاد کم کربن، فولاد کربن متوسط و فولاد کربن بالا. از سوی دیگر، فولاد ضد زنگ می توان به پنج نوع اصلی تقسیم کرد: آستنتیک، فریتیک ، مارتنزیت ، دولایی(Duplex) و رسوب‌سختی (precipitation)

مخازن ذخیره سازی به ندرت از هر کدام از این گریدها استفاده می کنند، به جز فولاد کم کربن ( که برای اکثر کاربردها استفاده می شود ) و شایع ترین گرید از فولاد ضد زنگ آستنیتی 304 است (اگر چه استنلس استیل 316 نیز به صورت مناسبی استفاده می شود.) استفاده از فولاد کربنی هرگاه با شرایط کارکردی امکان پذیر باشد ترجیح داده میشود، زیرا به طور قابل توجهی ارزان تر از فولاد ضد زنگ است.

 


نگاهی دقیق تر به این نوع فولاد و مخازنی که می توان با استفاده از آنها بسازیم:

گرید های فلز برای مخازن فولادی کربن

فولاد کم کربن یا نرم حاوی 0.05٪ تا 0.15٪ کربن است. به همین دلیل، کاملا قابل انعطاف است و می تواند به راحتی خم شود، نورد خورده و به شکل مطلوب جوش داده می شود. که برای ساخت بسیاری از مخازن ذخیره سازی از صفحات فولادی کربن استفاده می شود.

فولاد کربن نرم به عنوان یک ماده نسبتا ارزان که برای اکثر کاربردهای ذخیره سازی مورد نیاز است، انتخاب خوبی برای مخازن طراحی شده برای ذخیره سازی شیمیایی، سوخت، نفت و آب است. بسته به مواد ذخیره شده، مخازن فولاد کربن نیز می تواند با انواع مختلف اپوکسی، پلی اورتان یا لاستیک به منظور جلوگیری از خوردگی و نشت پوشش داده شود.

برخی از مخازن استیل زیر زمینی و زمینی که برای ذخیره مایعات های قابل اشتعال مانند نفت یا روغن  استفاده می شوند ممکن است از دیواره های دولایه برای محافظت از نشت احتمالی به محیط اطراف استفاده کنند.

گرید های فلز برای مخازن فولادی ضد زنگ (مخزن استنلس استیل)

هنگامی که برای ذخیره سازی مواد شیمیایی که با فولاد کربنی سازگار نیستند و یا با هر پوشش اضافه شده به مخازن فولادی کربن خیلی خورنده اند، مخازن استنلس غیر واکنشی توصیه می شود. استنلس استیل از فولاد کربنی با مقداری کروم است، که باعث می شود آن را نسبت به تیره شدن و زنگ زدگی مقاوم کند.

مخازن استنلس استیل 304 و 304L

استنلس استیل 304 همچنین به دلیل 18٪ کروم، 8٪ محتوای نیکل به عنوان «18/8» نیز شناخته می شود، رایج ترین گرید از فولاد ضد زنگ است. این مورد برای ساخت وسایل روزمره مانند گلدان ها و ظرف ها، سینک ها و لوازم آشپزخانه استفاده می شود و همچنین شایع ترین نوع از فولاد ضد زنگ مورد استفاده در ساخت مخزن صنعتی است. مخازن ساخته شده از 304 ضد زنگ را می توان برای گلیسیرین و کود مایع استفاده کرد، 304 نیز برای ساخت مخازن پاستوریزه استفاده می شود. استیل استینلس مواد غذایی معمولا 304 است به دلیل نبود هیچ بی نظمی سطحی (باید به این نکته توجه داشت که نقاط جوش خورده به خوبی سنگ زنی انجام شود مخصوصا برای محصولات لبنی) به طوری که می توان آن را به راحتی تمیز کرد(عدم واکنش به مواد شوینده) و مانع از رشد باکتری در سطح آن شد.

فولاد ضدزنگ 304L  دارای کربن کمتری نسبت به 304 است. گرچه کمی گران تر است، استیل ترجیحی برای مخازن بزرگ است که نیاز به جوش زیادی دارند. مقدار کربن کم در برابر تشکیل کربن کاربید (CCP) در مناطق مجاور جوش کاهش می یابد، که باعث کاهش احتمال زنگ زدن مخزن در این نقاط می شود.

مخزن استنلس استیل 316 و 316L

بعد از گرید 304، 316 شایع ترین شکل از فولاد ضد زنگ است. علاوه بر کروم، این استیل حاوی مقداری مولیبدن است که معمولا 2-3٪ است.

مولیبدن باعث می شود که فولاد ضدزنگ 316 نسبت به  304 در برابر خوردگی مقاوم تر باشد. به طور خاص، 316 ضد زنگ به دلیل توانایی آن برای مقاومت در برابر اسید سولفوریک و اسیدهای چرب ارگانیک گرم درگیر در فرآوری مواد غذایی و کاربرد های دارویی شناخته شده است. لازم به ذکر است که هرچند که استثنایی در این قاعده مقاومت اسیدی وجود دارد – 316 آسیب پذیرتر از 304 نسبت به اسید نیتریک و سایر اسیدهای بسیار اکسید کننده است.

در بسیاری از کاربردهای دریایی از فولاد ضد زنگ 316 استفاده می کنند، زیرا مقاوم در برابر خوردگی آب شور است. به همین دلیل گاهی اوقات به عنوان “فولاد ضدزنگ دریایی” نیز نامیده می شود.

مانند 304، 316 همچنین یک همپوش “L”  ضدزنگ دارد. 316L ، نیز برای تجهیزات بزرگ با تعداد جوش زیاد استفاده می شود.


یک دیدگاه بگذارید