telegram
aparat
twitter
instagram
linkedin
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
telegram
aparat
twitter
instagram
linkedin
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

نقشه کشی، قدم اول ساخت قطعات

d48ed900e79fa9547169c26138b4cd8d_L[1]

نقشه کشی، مهم ترین قدم در ساخت قطعات مکانیکی

شاید برای بعضی از خواننده ها تیتر مطلب اغراق آمیز است ولی بدون شک باید گفت که اولین قدم و شاید بهتر است بگوییم مهم ترین قدم در ساخت قطعات مکانیکی، طراحی و نقشه کشی قطعات است. در مهندسی مکانیک وقتی می خواهیم یک ماشین (منظور از ماشین، هر مجموعه هماهنگی از قطعات مکانیکی و در بعضیی اوقات الکتریکی است که در همکاری با یکدیگر، عملی را انجام می دهند) را طراحی کنیم، ابتدا باید طرحی از قطعات و اجزاء تشکیل دهنده آن داشته باشیم. و نیز اگر بخواهیم ماشینی را به روش مهندسی معکوس (در مقالات بعدی توضیح داده می شود) تولید کنیم، نیاز داریم که در اولین قدم، نقشه قطعات و نیز نقشه مونتاژ (نقشه ای که در آن اجزاء در تماس با یکدیگر نشان داده می شوند و به نوعی نحوه تماس قطعات و نحوه و کار ماشین را توضیح می دهد) ماشین را آماده کنیم.

 

چه چیزی را در نقشه ها نشان می دهیم؟

به طور کلی در نقشه هایی که برای ساخت قطعات به کار می روند و اصطلاحا به آنها نقشه ساخت می گویند، تمام مواردی که برای ساخت قطعه نیاز است نوشته می شوند: ابعاد و اندازه ها، تلرانس گذاری (در قسمت اصطلاحات با آن آشنا می شوید)، صافی سطح مورد نظر، جنس قطعه (یا ماده اولیه برای ساخت)، عملیات حرارتی مورد نیاز و … . از اطلاعات دیگری که در نقشه های ساخت وارد می شوند و بسته به شرکت طراح و سازنده فرق می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نام قطعه، شماره گذاری قطعه، شماره قطعه، نام نقشه کش، ناظر طراحی، مدیر پروژه، تاریخ، نام شرکت، نام پروژه و …

part[1]

در نقشه های مونتاژ نیز تمامی قطعات مورد نیاز برای آن مونتاژ نشان داده می شوند و نحوه اتصال آنها و در بعضی اوقات مکان دقیق نصب و نکات نصب و تست های مورد نیاز پس از نصب و … نوشته می شوند.

assembly[1]

نوع دیگری از نقشه های مونتاژ به نام نقشه های انفجاری، برای درک بهتر مونتاژکار از نحوه مونتاژ آماده می شوند.

exploded[1]

لازم به ذکر است در طراحی برخی ماشین آلات بزرگتر، ماشین از تعدادی  مجموعه مونتاژی زیر مجموعه تشکیل شده است که ممکن است خود این مونتاژها دارای زیر مجموعه های مونتاژی دیگر هستند و همین طور ادامه می یابد تا در پایین ترین طبقه این زنجیره به نقشه های ساخت می رسیم. از اطلاعات مفیدی که نیاز است در نقشه های ساخت و نیز زیرمجموعه ها نوشته شود نام مجموعه مونتاژی است که قطعه یا مجموعه مونتاژی حاظر در نقشه اید در آن استفاده شود.

در مطالب بعدی با نمونه هایی از نقشه های ساخت و نیز مراحل نقشه کشی بیشتر آشنا می شویم.

Avatar
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

  دفتر تهران: ۸۸۸۵۳۶۲۰-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱