دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

*صرفا آموزشی* ( این محتوا صرفا جنبه آموزشی دارد ) *صرفا آموزشی*

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون

 گروه فنی مهندسی پینیون در زمینه ساخت انواع دستگاه های دیتالاگر کرنش سنج ( استرین گیج ) فعالیت دارد و دستگاه اندازه گیری کرنش یکی از محصولات دانش بنیان ثبتی شرکت می باشد، که با توجه به نیاز مشتری سفارشات پذیرفته می شود.

برای سفارش ساخت دستگاه کرنش سنج با ما تماس بگیرید. 

کرنش سنج چیست

روزانه مدل های جديدي از هواپيما، اتومبيل و يا قطار ساخته مي‌شود. آنها به گونه‌اي طراحي مي‌شوند که سبک‌تر بوده و بتوانند به سرعت‌هاي بالاتر و مصرف سوخت پايين‌تر دست يابند. طراحي سبک‌تر و کارآمدتر با انتخاب مواد سبک‌تر و ساخت اجزاي نازک‌تر و با حجم کمتر امکان پذير است. اما در صورتي که استحکام قطعات به اندازه کافي نباشد، ايمني و سلامت آنها به خطر مي‌افتد. و اگر فقط به استحکام محصولات توجه شود، وزن آنها افزايش يافته و از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نيست. بنابراين هماهنگي ميان ايمني و اقتصاد يک فاکتور مهم در بخش طراحي است.

دیتالاگر کرنش سنج

براي طراحي يک قطعه در حالي که هماهنگي ميان ايمني و اقتصاد برآورده شود بايد تنش اعمالي به آن را بدست آورد. در حال حاضر با توجه به سطح تکنولوژي موجود اندازه‌گيري مقدار تنش به صورت مستقيم وجود ندارد. بنابراين مقدار کرنش روي سطح قطعه به منظور مشخص کردن مقدار تنش داخلي قطعه اندازه‌گيري مي‌شود. کرنش سنج‌ها از المان‌هاي مورد استفاده در اندازه‌گيري کرنش سطح قطعه هستند.

محاسبه تئوری کرنش

تنش نيرويي است که توسط جسم براي پاسخ دادن به نيروي اعمالي خارجي (P) به وجود مي‌آيد. همانطور که در شکل زير مشاهده مي‌شود اگر جسمي در معرض يک نيروي خارجي از بالا قرار گيرد، آن جسم يک نيروي داخلي ايجاد مي‌کند تا شکل اصلي خود را حفظ کرده و نيروي خارجي را دفع کند. اين نيروي مقابله کننده با نيروي خارجي را نيروي داخلي ناميده و از تقسيم کردن اين نيرو بر مساحت سطح مقطع جسم، تنش بدست مي‌آيد.

strain-formula

strain of external force.png

تنش به وجود آمده در جسم براي مقابله با نيروي خارجی

از آنجايي که جهت نيروي خارجي عمود بر سطح مقطع جسم است، تنش به وجود آمده تنش عمودي ناميده مي‌شود.

وقتي يک ميله تحت کشش قرار مي‌گيرد، طول آن به اندازه ?L زياد مي‌شود. نسبت اين تعيير طول به طول اوليه ميله (L) را کرنش مي‌نامند و با ? نشان مي‌دهند.

strain-formula-1

strain1

کرنش به وجود آمده در جسم به واسطه اعمال نيروي خارجي

 

قطر ميله کشيده شده کاهش مي‌يابد. بنابرين کرنش در راستاي قطر به صورت زير تعريف مي‌شود.

strain-formula-2

کرنش در راستاي عمود بر نيروي خارجي، کرنش جانبي ناميده مي‌شود. در بيشتر مواد نسبت کرنش جانبي به کرنش طولي در حدود 3/0 است و اين نسبت، نسبت پواسون ناميده مي‌شود.

به صورت قراردادي کرنش کششي با علامت مثبت و کرنش فشاري با علامت منفي نشان داده مي‌‌شود.

در مواد مختلف ارتباط ميان کرنش و تنش با آزمايش کردن بدست مي‌آيد. شکل زير اين ارتباط را براي فولاد معمولي نشان مي‌دهد. محدوده‌اي که ارتباط ميان تنش و کرنش به صورت خطي است، محدوده الاستيک ناميده مي‌شود. ثابت تناسب (E) ميان تنش و کرنش در فرمول زير مدول يانگ ناميده مي‌شود و مقدار آن به جنس مواد بستگي دارد.

diagram-strain

ارتباط ميان تنش و کرنش

  strain-formula-3

از مطالب بالا اين گونه استنباط مي‌شود که مي‌توان مقدار تنش را به صورت غير مستقيم و با اندازه‌گيري کرنش به وجود آمده در اثر اعمال نيروي خارجي بدست آورد.

ساختار کرنش سنج‌ها

انواع مختلفي از کرنش سنج‌ها وجود دارد. ساختار عمومي آنها عبارت است از:

1) عنصر حساس رشته‌اي که از يک ورقه فلزي مقاومتي با ضخامت ?m 6-3 تشکيل شده است

2) لايه پايه پلاستيکي با ضخامت ?m 16-15 که ورقه فلزي روي آن قرار مي‌گيرد

3) و يک غشاء ورقه‌اي روي آنها

strain-stracture

ساختار عمومي کرنش سنج‌ها

 

نحوه کار کرنش سنج‌ ها

کرنش سنج ها را بايد خيلي محکم به جسمي که بايد کرنش آن اندازه‌گيري شود، متصل کرد. بنابراين ورقه فلزي مقاومتي مطابق با کرنش جسم، تحت کشش يا انقباض قرار مي‌گيرد. در اکثر فلزات کشش يا انقباض مکانيکي باعث تغييرات در مقاومت الکتريکي آنها مي‌شود. کرنش سنج ها از اين قانون براي اندازه‌گيري کرنش استفاده مي‌کنند. معمولاً جنس عنصر حساس کرنش سنج ها، از آلياژ نيکل-مس است. در اين آلياژها نرخ تغييرات مقاومت متناسب با کرنش اعمال شده به آنها است.

strain-formula-4

در معادله بالا R مقاومت اصلي کرنش سنج بر حسب اهم، ΔR تغيير در مقاومت الکتريکي با توجه به کشش و يا انقباض کرنش سنج بر حسب اهم، K فاکتور کرنش سنج و ε کرنش است. فاکتور کرنش سنج‌ها متفاوت بوده و بستگي به جنس عنصر فلزي آنها دارد. در آلياژ نيکل-مس مقدار اين فاکتور در حدود 2 است. از آنجايي که کرنش يک پديده غير قابل مشاهده و بي‌نهايت کوچک است، تغيير در مقاومت الکتريکي به وجود آمده در اثر کرنش نيز خيلي کوچک است. بنابراين اندازه‌گيري تغيير مقاومت به وسيله اهم‌مترهاي سنتي بسيار سخت است.

strain-gauge-sensor

انتخاب زنجیر صنعتی

انتخاب زنجیر صنعتی مناسب

چرا بلبرینگ اصل

دلایل استفاده از بلبرینگ اصل

اینورتر-چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اینورتر چیست ؟ و چه کاربردی دارد ؟

2 پاسخ
 1. forough

  سلام
  من میخوام برای پایان نامه کارشناسی ارشد مکانیک روی طراحی و ساخت کرنش سنج ها کار کنم،میخواستم بدونم آیا این موضوع جای کار داره؟بنظر شما چه مبحث جدید و خوبی در این زمینه هست که میشه روی آن کار کرد؟
  با تشکر

  1. سید محمد حجازی

   با سلام
   گروه پینیون در انتخاب نوع کرنش سنجها، عملکرد ، نحوه کار و روش اتصال این سنسور ها مجرب بوده و هرگونه مشاوره ای را پذیرا می باشد.

   اما با توجه به تجربیات این گروه ونیاز امروز کشور و طرح های خلاقانه جدید اگر پروژه دانشجویی شما به سنسور های پیزوالکتریک معطوف بشه بسیار مفید تر و کارآمد خواهد بود.
   در این باره این خبر رو مطالعه بفرمایین:
   تامین برق از کاشی های سینتیک (kinetic tiles)

یک دیدگاه بگذارید

فروش اینورتر

انکودر

سنسور

کنترل رطوبت و دما

محصولات برق