دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

خدمات ریخته گری

گروه فنی مهندسی پینیون با استفاده از مهندسین و صنعتگران مجرب در حوزه ساخت قطعات صنعتی به روش ریخته گری فعالیت می نماید. از این رو شرکت آمادگی خود را برای طراحی ، مشاوره و ساخت انواع تجهیزات و انواع قطعات مکانیکی و صنعتی اعلام می نماید.

ارائه انواع خدمات ریخته گری

تاریخچه ریخته گری

شواهد تاریخی بدست آمده، حکایت از قدمت بسیار طولانی ریخته‌گری دارد. ریخته‌گری را تلفیقی از هنر و فن می‌دانند. اولین فلزهای ساخته شده با فرآیند ریخته‌گری در ایران به 900 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و ایران جز اولین کشورهایی بوده است که از این روش در ساخت تجهیزات مختلف آهنی استفاده کرده است.

خدمات ریخته گری

ریخته‌ گری چیست؟

ریخته‌گری یکی از روش‌های رایج در تولید قطعات مختلف است. از ریخته‌گری برای تولید انواع مواد مهندسی نظیر فلزات، سرامیک‌ها، پلیمرها و کاپوزیت‌های زمینه پلیمری استفاده می‌شود. در طی این فرآیند، مذاب ماده مورد نظر توسط نیروی جاذبه یا نیروهای دیگری درون محفظه قالب جریان پیدا کرده و به شکل محفظه قالب منجمد می‌شود.

اهمیت ریخته گری

در این بین ریخته‌گری فلزات از اهمیت و کاربردی ویژه برخوردار است و در این بین آلومینیوم، چدن، برنج، طلا، فولاد mo40 و ck45 بیشترین کاربرد در صنعت ریخته‌گری را دارند. ریخته گری فرآیندی بسیار متداول در ساخت قطعات در ابعاد مختلف و حوزه‌های مختلف است، به نحوی که از فرآیند ریخته‌گری در تولید قطعات بزرگی همچون غلتک‌های نورد، بدنه و سرسیلندر موتور اتوموبیل، چرخ قطار، بدنه ماشین‌های ابزار و لوله‌ها استفاده می‌شود. البته در تولید قطعات کوچکی همچون تاج دندان، جواهرآلات، مجسمه‌های کوچک، ماهی‌تابه و ظروف آشپزی هم از فرآیند ریخته‌گری استفاده می‌شود.

ریخته گری چیست

به طور کلی ریخته‌گری دارای سه مرحله اساسی است؛ که این سه مرحله عبارت هستند از: مرحله‌ی اول، تهیه مذاب فلز یا ماده مورد نظر، مرحله‌ی دوم، ریختن مذاب در قالب و مرحله‌ی سوم انجماد مذاب.

مزایا و معایب ریخته‌ گری

ریخته‌گری هم همانند دیگر فرآیندهای مهندسی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به عمده مزایا و معایب این روش می‌پردازیم.

مزایا:

از عمده مزایای استفاده از ریخته‌گری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت قطعات با شکل‌های پیچیده هندسی که قابلیت تولید با دیگر روش‌های تولید قطعات را ندارند.
 • مناسب برای ساخت قطعات بسیار بزرگ (قطعاتی با وزن بیش از 100 تن)
 • امکان ساخت قطعات با هر ماده‌ای که قابلیت ذوب شدن دارد از جمله فلزات، پلیمرها و سرامیک‌ها
 • هزینه پایین‌تر برای تولید انبوه یک قطعه.
 • ساخت قطعات تو خالی
 • امکان تولید قطعه به صورت شکل نهایی در یک مرحله و به صورت یکپارچه

معایب:

از عمده معایب ریخته‌گری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محدودیت هایی در خواص مکانیکی
 • کاهش کیفیت سطح ریخته گری شده و عدم انطباق کامل با ابعاد مورد نظر که معمولا منجر به انجام عملیات‌های تکمیلی بر روی قطعات ریخته گری شده می‌شود.
 • خطرات کار با مذاب فلزات
 • مشکلات و آلودگی‌های محیط زیستی و مصرف نسبتا بالای انرژی

عملیات ریخته گری

انواع ریخته گری

تقسیم بندی های مختلفی برای فرآیند ریخته‌گری به کار برده می شود که یکی از مهم‌ترین تقسیم بندی ها در مورد نوع قالب ها است. به طور کلی قالب های ریخته‌گری به دو نوع دائم و موقت تقسیم بندی می‌شوند. قالب های دائم پس از ریخته‌گری تخریب نمی‌شوند و معمولا از جنس فلز و یا مواد سرامیکی نسوز هستند. این در حالی است که قالب های موقت، پس از عملیات ریخته‌گری و سرد شدن مذاب، تخریب می‌شوند.

از موادی نظیر ماسه، گچ و سرامیک به عنوان ماده اصلی این قالب ها و از موادی نظیر رزین ها و چسب ها به عنوان مواد اتصال دهنده برای قالب های موقت استفاده می‌شود. هر یک از این دو قالب مزایا و معایب خاص خود را دارند که به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزیت قالب دائمی اقتصادی بودن آن در تولیدهای انبوه است ولی عیب بزرگ آن باز شدن قالب در هر بار ریخته‌گری است که منجر به بروز محدودیت هایی در طرح نهایی می‌شود. از طرف دیگر قالب موقت این مشکل را بر طرف کرده است و هر شکل پیچیده‌ای را به راحتی می‌تواند تولید کند ولی عیب اصلی این متد، تخریب شدن قالب پس از انجماد قطعه ساخته شده است. در ادامه فرآیندهای ریخته‌گری که معمولا در این دو قالب به کار برده می‌شوند را نام برده‌ایم:

فرآیند‌های ریخته‌ گری با قالب موقت (مصرف شونده):

 • ریخته‌گری ماسه‌ای
 • ریخته‌گری پوسته‌ای
 • ریخته‌گری تحت خلا
 • ریخته‌گری با قالب پلی استایرن مصرف شدنی
 • ریخته‌گری قالب بسته (موم مصرفی)
 • ریخته‌گری قالب گچی و سرامیکی

فرآیندهای ریخته‌ گری با قالب دائمی:

 • ریخته‌گری قالب دائمی ابتدایی
 • ریخته‌گری دایکست (تحت فشار)
 • ریخته‌گری گریز از مرکز

 ریخته گری اصفهان

عوامل موثر در فرآیند ریخته‌ گری

در فرآیند ریخته‌گری پارامترهای بسیاری دخیل هستند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های ریخته‌گری کیفیت مذاب تهیه شده و قابلیت سیالیت آن در قالب است. مهم‌ترین عوامل موثر بر سیالیت مذاب عبارت هستند از:

 • ویسکوزیته (گرانروی) مذاب
 • ناخالصی مذاب
 • کشش سطحی مذاب
 • الگوی انجماد ماده مذاب
 • طرح قالب
 • جنس قالب
 • نرخ ریزش مذاب

جدول انواع روش‌ های ریخته گری، مزایا، معایب و مثال‌ هایی برای هر یک از آن‌ ها

نام فرآیند مزایا معایب نمونه‌ های ساخته شده
ریخته‌ گری با قالب ماسه‌ای هزینه پایین، گستره وسیعی از فلزات، اندازه‌ها و شکل‌ها تلرانس زیاد، کیفیت سطح نامطلوب سر سیلندر، بدنه موتور
ریخته گری با قالب پوسته‌ای دقت بالا، نرخ تولید بیشتر و کیفیت سطح بهتر محدودیت در اندازه قطعات میله‌های اتصال، جعبه دنده‌
ریخته گری با قالب موقت گستره وسیعی از فلزات، اندازه‌ها و شکل‌ها استحکام پایین الگوها سر سیلندر، اجزای ترمز
ریخته‌گری با قالب گچی اشکال پیچیده، کیفیت سطح عالی فقط برای فلزات غیر آهنی، نرخ تولید پایین نمونه های اولیه قطعات مکانیکی
ریخته‌گری با قالب سرامیکی اشکال پیچیده، دقت بالا وکیفیت سطح خوب فقط اندازه‌های کوچک پروانه، تجهیزات قالب‌های تزریق
ریخته‌گری گریز از مرکز احجام سیلندری شکل بزرگ، کیفیت خوب محدودیت در شکل، هزینه بالا لوله، بویلر و چرخ طیار
ریخته‌گری دقیق اشکال پیچیده و کیفیت سطح عالی قطعات کوچک و گران قیمت جواهرات
ریخته‌گری با قالب دائمی کیفیت سطح خوب، نرخ تولید بیشتر و تخلخل کم اشکال ساده، گرانی قالب چرخ دنده و جعبه دنده
ریخته گری تحت فشار دقت ابعادی عالی، نرخ تولید بالا گرانی قالب، قطعات کوچک، فلزات غیر آهنی چرخ اتوموبیل، بدنه دوربین و چرخ دنده دقیق

در مقالاتی جداگانه در همین سایت می‌توانید اطلاعات تکمیلی در مورد هر یک از این فرآیندها را بدست آورید.

پینیون تولید کننده پولی های الکتروموتور و تسمه خور(v-belt،timing) میباشد. یکی از متریال های ساخت پولی چدن میباشد که بار ریخته گری gg25 شرکت پینیون، دانه ریز کوانتومتری شده است که دارای 120 تا 150 برینل سختی میباشد و پولی و بوش مخروطی ها در اکثر موارد نیاز به سخت کاری ندارند. همچنین قطعات تولیدی در مجموعه به روش فسفات روی سیاه کاری و ضد زنگ خواهند شد. شیارهای تسمه پس از تراش خوردن با شابلون های استاندارد مطابقت داده میشوند. یک رفتار مهم در ساخت پولی و تیپر وجود دارد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کار را برای همکاران راحت تر میسازد و آن سنگ مغناطیس زدن به نشیمنگاه بوش مخروطی و پولی میباشد که نصب را آسان تر،گیرایی و دقت را افزایش و لرزش را کاهش میدهد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه ساخت پولی مراجعه فرمایید.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید