دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
پینیون > خدمات مهندسی > آموزش و مشاوره > تعمیر اکچویتور خطی
تعمیرات تخصصی اکچویتور خطی در گروه فنی و مهندسی پینیون

تعمیرات تخصصی اکچویتور خطی

گروه فنی مهندسی پینیون در زمینه طراحی ساخت و تعمیرات تجهیزات اتوماسیون صنعتی فعالیت دارد . گروه پینیون برای تعمیر اکچویتور خطی با داشتن مهندسین مجرب آشنا به انواع این اکچویتورهای خطی الکترومکانیکی و جک های برقی می تواند شما را در تعمیر انواع عملگرهای خاص خود در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، پزشکی، هوایی و غیره یاری کند. یکی دیگر از استفاده های پر کاربرد جک برقی در درب پارکینگ های ساختمانی است. گروه فنی ما همچنین در زمینه تعمیر جک برقی پارکینگ مهارت دارند.

بازرگانی و فروش انواع سنسور در گروه فنی و مهندسی پینیون
گروه فنی مهندسی پینیون نمایندگی فروش انکودر از برندهای مطرح جهان
گروه پینیون نمایندگی فروش قطعات برق و الکترونیک در ایران
گروه فنی مهندسی پینیون نمایندگی فروش انواع اینورتر از برند های مطرح جهان
گروه فنی و مهندسی پینیون نمایندگی فروش کنترلر دما و رطوبت

استفاده در صنایع

امروزه اکچویتور خطی (Linear actuator) در صنایع بسیاری برای انجام حرکت های خطی مورد استفاده قرار می گیرد. غالب این اکچویتورهای که از دقت زیادی برخوردار هستند گران قیمت بوده و صرفه اقتصادی بر آن است که در صورت بروز هرگونه مشکل در آن ها در ابتدا بازرسی فنی شوند.

برای آشنایی با نحوه نصب این اکچویتورهای خطی و تعدادی از مشکلات احتمالی در آنها در ادامه مواردی ذکر شده است:

آموزش نحوه نصب جک برقی

روش نصب:

غالب اکچویتور های خطی به آسانی قابل نصب هستند. آنها معمولا به کمک دو پین که از سوراخ راد اند های دو سر میگذرد و به قلابی به فریم دستگاه متصل است، نصب می شوند.

قطر مناسبی از پین ها حداکثر قابلیت تحمل بار را فراهم می آورد. به کمک پین نگه دارنده میتوان از بیرون آمدن پین ها جلوگیری کرد. (بهتر است از رول پین و پین فنری استفاده نشود)

پیچ های نصب دو سر بهتر است مانند شکل به صورت موازی قرار گیرند. زیرا در غیر اسن صورت باعث ایجاد ارتعاش و قفل شدن مجموعه می شود.

نحوه نصب پیچ های دو سر اکچویتور

بارگذاری ها باید در طول محور اکچویتور عمل کند. هرگونه بارگذاری خارج از محور ممکن است موجب قفل شدن آن و خرابی شود. مطئن شوید که پین ها از هر دو طرف تکیه گاه داشته باشند و مقید شوند. نصب یک سر گیردار قابل قبول نیست و این شکل نصب باعث کوتاه شدن عمر اکچویتور می شود. تکیه گاه های نصب اکچویتورها باید توانایی تحمل نیرو و ترک بوجود آمده را زمانی که مجموعه بسته و باز می شود، داشته باشد.

نحوه بارگذاری در طور محور برای جلوگیری از قفل شدن و خرابی اکچویتور

نمونه ای از مشکلات و راه های تعمیر اکچویتور خطی برقی ( جک برقی ) در جدول زیر آمده است ، جهت سفارش تعمیر و عیب یابی انواع جک برقی می توانید با مشاوران ما در این حوزه تماس بگیرید.

 

رفع عیب اکچویتور خطی

مشکل در باز شدن و جمع شدن اکچویتور (مشکل منبع قدرت)

  • مشکل احتمالی اول و پیشنهاد برای رفع آن

مجموعه تحت اضافه بار باشد

روش بازرسی : از یک ولت متر استفاده کنید تا از رسیدن برق به سر سیم های موتور مطمئن شوید

فیوز باز شده یا سوخته است

مطمئن شوید که فیوز نصب شده برای کاربرد مورد نظر مناسب باشد. در این حالت می توان منحنی جریان را نیز بررسی نمود

خرابی کلید (Switch)

اگر برق تا سر کلید آمده باشد اما اکچویتور کار نمیکند باید کلید آن تعویض شود.

سیم پیچ کلید

مطمئن شوید که سیم کشی و اتصال کلید مطابق با دیاگرام سیم کشی عملگر انجام شده است. در غیر این صورت مجدد این کار را انجام دهید.

خرابی سیم کشی

سیم ها را بدرستی بررسی کنید تا احتمال پارگی و یا شکستگی بین در سیم های بین منبع قدرت و کلید  بین کلید تا اکچویتور وجود نداشته باشد. در صورت وجود آنها را تعویض کنید.

  • مشکل احتمالی دوم و پیشنهاد برای رفع آن

خرابی موتور بازرسی شود : از اهم متر برای بررسی مقاومت سیم پیچ ها استفاده کنید.

  • مشکل احتمالی سوم و پیشنهاد برای رفع آن

باز شدن کلید دمای بیش از حد  (Thermal Overload Open)   اگر اکچویتوری در یک سیکل کاری بیش تر از 25 درصد عملکرد داشته باشد و یا مجموعه تحت اضافه بار قرار گیرد، کلید اضافه بار دما در موتور ممکن است برای محافظت از موتور باز شود. به موتور به اندازه کافی زمان بدهید تا خنک شود تا دوباره کلید اضاه بار دمایی به حالت اول خود بازگردد.

  • مشکل احتمالی چهارم و پیشنهاد برای رفع آن

جریان ناکافی برق ممکن است به موتور رسیده باشد، اما مقدار جریبان برای جابجایی بار به اندازه کافی نباشد. از آمپرسنج برای اطمینان از چریان کافی رسیده به اکچویتور استفاده کنید. از نمودار جریان موجود در اکچویتورها برای حصول اطمنیان از مقدار جریان استفاده کنید.

مشکل در باز شدن و جمع شدن اکچویتور (مشکل مکانیکی)

  • مشکل احتمالی اول و پیشنهاد برای رفع آن

مجموعه تحت اضافه بار باشد بررسی کنید تا مطمئن شوید که بار اعمالی بیش از حد نرخ قابل تحمل اکچویتور نباشد. مقدار بار را تا مقدار مورد نیاز کاهش دهید و یا از اکچویتوری با ظرفیت بار کافی برای بار اعمالی استفاده کنید.

  • مشکل احتمالی دوم و پیشنهاد برای رفع آن

قفل شدن مجموعه همان طوری که در نحوه نصب ذکر شده است پین ها باید بصورت موازی قرار گیرند و در هنگام نصب از نیروهای جانبی پرهیز شود. پین های غیر موازی و یا بارجانبی ممکن است موجب قفل شدن مجموعه و یا کاهش ظرفیت بار تحمل شده آن شود.

اگر مورد بالا موجب مشخص شدن مشکل نشد، مجموعه را از محل نصب آن خارج کنید و عملکرد اکچویتور را در حالت بدون بار بررسی کنید. رفتار آن را بررسی کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید.

مشکل در باز شدن و جمع شدن اکچویتور و یا در وسط کورس متوقف شود

  • مشکل احتمالی اول و پیشنهاد رفع آن

سر خوردن کلاچ تحت اضافه بار پیشنهاد: وقتی که مجموعه تحت مقدار مشخصی در اضافه بار قرار گرفته باشد، کلاچ سر می خورد. که این مشکل باعث ایجاد صدای خوردگی داخل مجموعه می شود. بار از ظرفیت مجاز مجموعه بیشتر شده است. بار را کم کنید تا در محدوده عملکردی مجاز اکچویتور قرار گیرد و یا اکچویتور را با مجموعه دیگری که ظرفیت کافی برای جابجایی بار دارد عوض کنید. اگر مجموعه دچار سرخوردگی های بسیاری می شود، کلاچ ممکن است فرسوده شده باشد.

  • مشکل احتمالی دوم و پیشنهاد رفع آن 

جریان ناکافی جریان ناکافی برای جابجایی بار کامل توسط مجموعه به آن می رسد. از نمودار جریان بر حسب بار که در هر کدام از اکچویتورها وجود دارد برای تنظیم مقدار جریان مناسب آن استفاده کنید.

موتور صدا می کند، اما بار وارد بر اکچویتورهای AC را جابجا نمی کند

پیشنهاد برای تعمیر :برای اطمینان از اینکه بار اعمال شده  بیشتر از نرخ مجاز اکچویتور نباشد آن را بررسی کنید. بار را به مقدار کافی کاهش دهید و یا اکچویتور را با یک مجموعه با ظرفیت کافی با مقدار اعمال شده به آن تعویض کنید.

مجموعه ای که شامل کلید حدی (limit switches) می باشد در وسط کورس متوقف می شود.

پیشنهاد : کلید های حدی به شکل نامناسبی تنظیم شده اند. پروسه تنظیم کلید ها را مجدد بررسی کرده و تصحیح کنید که جابجایی مجموعه به درستی انجام شود.  

برای سفارش تعمیر جک برقی صنعتی ، صنایع کشاورزی ، بیمارستانی و دندان پزشکی و درب پارکینگ تماس بگیرید.

 

یک دیدگاه بگذارید