دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

ریخته گری دقیق

پینیون > خدمات مهندسی > ساخت > ریخته گری دقیق

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون در حال حاضر قادر به ارائه خدمات ریخته گری دقیق یا مومی نمی باشد.

ریخته گری دقیق اصفهان

ساخت انواع قطعات به روش ریخته گری دقیق

گروه فنی مهندسی پینیون با استفاده از مهندسین و صنعتگران مجرب در حوزه ساخت قطعات صنعتی به روش ریخته گری دقیق فعالیت می نماید. از این رو شرکت آمادگی خود را برای طراحی ، مشاوره و ساخت انواع قطعات مکانیکی و صنعتی اعلام می نماید.

ریخته گری ظریف

ریخته‌گری دقیق نوعی از ریخته‌گری است که به نام‌های “ریخته‌گری با مدل‌های مومی” و “ریخته‌گری ظریف” هم شناخته می‌شود. ریخته‌گری دقیق برای انواع آلیاژهای فلزی کاربرد داشته و فرآیندی دقیق برای ساخت قطعات فلزی با هندسه‌های پیچیده و جداره‌های نازک به شمار می‌رود. ریخته‌گری دقیق در صنایع مختلفی از جمله صنایع فضایی، نظامی و تولید برق کاربرد دارد. از جمله قطعات تولید شده با این روش می‌توان به پره‌ها، توربین‌ها، قطعات کوچک فلزی و حتی جواهرات اشاره کرد.

متدهای ریخته گری دقیق

ریخته گری دقیق به طور کلی به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در شیوه مستقیم از یک مدل موم اصلی استفاده می‌شود. در روش غیر مستقیم از کپی‌های موم اصلی که الزما از جنس موم نیست، استفاده می‌شود. در ادامه روش غیر مستقیم به اختصار شرح داده می‌شود.

مراحل ریخته گری دقیق غیرمستقیم

مراحل ریخته گری دقیق از ابتدا تا انتهای فرآیند به صورت زیر است:  مراحل ریخته گری دقیق

مرحله 1- ساخت الگوی اصلی

در نخستین مرحله طراح قالب، یک الگوی اصلی از جنس موم یا خاک رس، چوب و پلاستیک می‌سازد.  

مرحله 2- ساخت قالب

در این مرحله قالبی مناسب الگوی اصلی ساخته می‌شود. روش‌های مختلفی برای ساخت قالب اصلی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به طور مستقیم از الگوی اصلی و در طی یک فرآیند ریخته‌گری قالب اصلی را تولید کرد. البته در این روش باید الگوی اصلی فلزی بوده و نقطه ذوب قالب اصلی پایین‌تر از الگوی اصلی باشد.

مرحله 3- تولید الگوها

در این مرحله الگوهای مومی تولید می‌شوند، البته غیر از موم می‌توان از مواد دیگری نظیر پلاستیک یا جیوه منجمد هم استفاده کرد. این الگوها به دو روش عمده تولید می‌شوند. در روش اول موم به داخل قالب ریخته می‌شود. قالب گردانده می‌شود تا یک لایه‌ی موم تمام سطح داخلی قالب را بپوشاند. این روند تا رسیدن به ضخامت مورد نیاز ادامه پیدا می‌کند. در روش دوم قالب را از موم مذاب پر می‌کنند و منتظر انجماد آن می‌مانند.

مرحله 4- مونتاژ الگوهای مومی

پس از تهیه تمام الگوهای مومی مورد نیاز، آن‌ها را به صورت یک الگوی بزرگ مونتاژ می‌کنند تا در یک سری ریخته‌گری شوند. در واقع تمام الگوها به یک راهگاه مومی متصل می‌شوند تا یک الگوی بزرگ را ایجاد کنند. برای این منظور بخش کوچکی از الگوی موم توسط سیستم گرمایش ذوب می‌شود. به راهگاه مومی متصل می‌شود.

 ساخت قطعه به روش ریخته گری

مرحله 5- ساخت قالب سرامیکی

الگوهای بزرگ و مونتاژ شده در مرحله قبل را برای ساخت قالب‌های سرامیکی دقیق به کار می‌برند. برای این منظور الگوهای مومی مونتاژ شده را به درون دوغاب‌هایی از مواد نسوز  فرو برده و خارج می‌کنند. منتظر می‌مانند تا خشک شود و لایه‌های بعدی را به همین شیوه تکرار می‌کنند. تا به ضخامت مد نظر دست پیدا کنند. برای پوشش اولیه به منظور حفظ جزئیات قالب از مواد ریز در دوغاب استفاده می‌شود. در مرحله بعدی، الگوی مومی وارد دوغابی حاوی ترکیبات سرامیکی شده و سپس منتظر سخت شدن آن می‌مانند. پس از رسیدن به ضخامت دلخواه با تکرار این مراحل، قالب برای خشک شدن به مدت 16 الی 48 ساعت در محفظه‌هایی قرار داده می‌شود. مواد نسوزی که در ریخته‌گری دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت هستند از: سیلیس، زیرکن، ترکیبات سیلیکاتی مختلف آلومینیم و آلومنیا. در این بین از زیرکن در پوشش اولیه استفاده می‌شود چرا که عنصر زیرکونیم واکنش پذیری کمتری با فلز مذاب دارد.

 قالب ریخته گری سرامیک

مرحله 6- موم‌زدایی

در این مرحله پس از اینکه قالب‌های سرامیکی به کیفیت مطلوب رسیدند. در کوره‌هایی به صورت وارونه قرار می‌گیرند تا موم، ذوب شده و از آن خارج شود. از آنجایی که ضریب انبساط موم بالاتر از قالب سرامیکی است. باید افزایش دما به سرعت رخ دهد تا انبساط قالب مومی منجر به شکستگی قالب سرامیکی نشود چرا که با گرمایش سریع سطح اول موم به سرعت ذوب شده و فضا برای انبساط باقی‌مانده موم خالی می‌شود. از موم خارج شده پس از بازیافت برای تولید قالب‌های مومی استفاده می‌شود.

 قالب ریخته گری دقیق

مرحله 7- پیش گرمایش قالب

قالب‌های سرامیکی آماده شده تا دماهای بالا در حدود 900 الی 1100 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند. تا عاری از هرگونه رطوبت و باقی‌مانده‌های موم شوند. می‌توان از قالب‌های گرم برای ریخته‌گری استفاده کرد. مزیت این کار طولانی‌تر شدن روند انجماد فلز مذاب است. با افزایش این زمان، مذاب بهتر قالب را پر می‌کند، دقت ابعادی افزایش می‌یابد و خواص مکانیکی بهبود پیدا می‌کنند.

مرحله 8- ریختن مذاب

در این مرحله بر اساس مشخصات قالب و ابعاد آن می‌توان از روش‌های مختلفی نظیر ریخته‌گری در خلا، ریختن مذاب به کمک فشار، ریخته‌گری به شیوه گریز از مرکز و یا ریختن مذاب به کمک گرانش استفاده کرد. روش متداول برای قالب‌های سرامیکی که حاوی مقاطع نازکی نیستند، قرار دادن آن‌ها در وان‌هایی پر از ماسه و ریختن مذاب به درون آن‌ها به کمک نیروی گرانش است. ریخته گری دقیق ایران

مرحله 9- جدا کردن قطعه نهایی

برای جدا کردن قطعه ریخته‌گری شده می‌توان پوسته سرامیکی را به کمک چکش‌کاری و یا لرزش از آن جدا کرد. راهگاه هم پس از قطع شدن مجدد بازیافت شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انتها معمولا جسم ریخته‌گری شده به واسطه سنگ‌زنی تمیز می‌شود تا هرگونه نشانه‌ی ریخته‌گری از سطح آن پاک شود.

مزایا و محدودیت‌های ریخته‌گری دقیق

هر فرآیند مکانیکی دارای مزایا و معایب خاص خود است. ریخته گری دقیق هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به این موارد اشاره شده است:

مزایا

 • قابلیت تولید اشکال هندسی پیچیده
 • ساخت قطعاتی ظریف با دقت ابعادی و کیفیت سطحی بالا که این روش را مناسب ساخت جواهرات و زیورآلات می‌کند.
 • عدم نیاز به عملیات تکمیلی برای داشتن سطحی صاف
 • کنترل دقیق‌تر خواص مکانیکی
 • بازده بالا و مناسب تولید انبوه

محدودیت‌ها

 • بزرگترین محدودیت ریخته‌گری دقیق، حداکثر محدوده وزنی آن است. چرا که از نظر اقتصادی ساخت قطعاتی با وزنی بیشتر از 70 کیلوگرم مقرون به صرفه نیست. از این رو بیشتر قطعات تولید شده توسط فرآیند ریخته‌گری دقیق، وزنی بین 5 تا 15 کیلوگرم دارند.
 • زمان طولانی‌تر فرآیند ریخته گری دقیق نسبت به دیگر روش‌های ریخته‌گری.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

6 پاسخ
 1. سهراب صفری

  سلام.آیا امکان ریخته گری قطعه چدنی سینی مانند با ابعاد ۳۲*۲۸ سانتیمتر با ۲ سانتیمتر دیواره و ۳ میلیمتر قطر(گوشت کار) رو دارید؟
  دراینصورت چطور میتونم نقشه این قطعه و ۵ قطعه دیگر رو جهت بررسی بیشتر براتون ارسال کنم؟

  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض ارادت
   خیر ریخته گری که ما انجام میدیم ریخته گری دقیق برای قطعات کوچک و پیچیده است.

  1. pinion

   سلام وقت بخیر.
   جواب دهی در این رابطه نیازمند دریافت اطلاعاتی از جانب شما کاربر محترم میباشد. لطفا با کارشناس ما ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۰ تماس بگیرید.
   باتشکر.
   پینیون

 2. شکوهی

  سلام من مکانیک سیالات خوندم میخواستم در زمینه بلوک سیلندر تحقیقات عملی انجام بدم این مواد سرامیک شما شامل چ موادی هست من مایع سرامیک خریدم کار نکرد

  1. pinion

   سلام و احترام
   کاربر محترم جهت دریافت پاسخ خود باید با کارشناسان فنی ما درارتباط باشید. جهت ارتباط با بخش فنی ما با شماره ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۰ تماس بگیرید.
   باتشکر
   پینیون

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی