دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

گروه فنی مهندسی پینیون

بازرگانی و فروش  اینورتر

گروه فنی مهندسی بازرگانی پینیون در زمینه فروش انواع قطعات و تجهیزات حوزه برق و الکترونیک فعالیت دارد ، انواع اینورتر در برندهای معتبر را از ما بخواهید.

فروش اینورتر زیمنس , دلتا , اشنایدر , LS , امرون , ABB

شبکه های اجتماعی

telegram
whatsapp
linkedin
instagram

 

سفارش اینورتر

فرم زیر را تکمیل کنید

اینورتر چیست؟

اینورتر دستگاهی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند؛ برعکس کاری که یک یکسوکننده انجام می دهد. اینورتر توانی تولید نمی کند و وظیفه تأمین توان مورد نیاز خروجی، با منبع متصل به ورودیست که البته بدیهی است هر رنج توان مورد استفاده، نیازمند طراحی و قطعات بکار رفته در مدارات اینورتر، متناسب با آن رنج توانی می باشد. ولتاژ ورودی و خروجی و فرکانس و توان خروجی می تواند بنا بر کاربرد و نوع طراحی متفاوت باشد. اینورتر، از دید ولتاژ ورودی، می تواند از ولتاژ های پایین مانند 12VDC که با باتری اتومبیل کار می کند آغاز شود تا صدها کیلو ولت که در سیستم های انتقال توان DC دیده می شود.

به بعضی از انواع درایو موتور AC مانند VFDها نیز اینورتر گفته می شود. این از آن جهت است ک در داخل این نوع درایورها ابتدا ولتاژ ورودی توسط طبقه یکسوکننده، به ولتاژ DC و پس از آن، توسط اینورتر، دوباره به ولتاژ AC با فرکانس و دامنه مورد نیاز تبدیل می شود.

انواع اینورتر:

موج خروجی یک اینورتر میتواند با توجه به طراحی مدار آن، موج مربعی، موج شبه مربعی، موج سینوسی اصلاح شده، موج سینوسی پالسی، موج سینوسی خالص و یا موج PWM تولید کند.

خروجی اینورترهای رایج و ارزان قیمت معمولا به صورت مربعی یا شبه مربعی می باشد. یک پارامتر برای سنجش خلوص موج سینوسی، THD یا “اعوجاج هامونیکی کل” است که برای یک موج سینوسی خالص این عدد برابر 0% و برای یک موج مربعی با 50% Duty Cycle برابر 48% است.

استانداردهای فنی برای شبکه توزیع برق، مقدار 3% را %انداردهای فنی، الص این عدد برابر صفر و برای یک موج  طبقه یکسوکننده، به ولتاژ در سمت مصرف کننده قابل قبول می داند و استاندارد IEEE 519 نیز حداکثر 5% THD را برای سیستم هایی که به شبکه برق متصل هستند مجاز می داند. خروجی موج مربعی می تواند برای بارهای مقاومتی خالص، مثل لامپ رشته ای یا هیتر مناسب باشد.

اما استفاده از موج مربعی در بارهای سلفی مانند دستگاه های که دارای ترانسفورمر هستند، نظیر ماکروویو و تلویزیون، باعث کاهش بازدهی و گرمتر شدن مصرف کننده می شود. در موتورهای AC نیز هرچه THD بیشتر باشد، موتور گرمتر، با نویز بیشتر و بازدهی کمتر کار می کند. استفاده از موج غیر سینوسی در این موتورها، مشخصه گشتاور – سرعت را نیز تغییر خواهد داد.

اصطلاح «سینوسی خالص» را تولید کنندگان اینورتر برای نشان دادن تمایز بین اینورترهای موج سینوسی و اینورترهای موج مربعی یا موج مربعی اصلاح شده استفاده می کنند؛ درحالیکه تقریبا هیچ کدام از اینورترهای با خروجی «سینوسی خالص»، کاملا صاف نیستند و دارای THD اندکی می باشند. موج مربعی که پارامتر THD در آن بهبود یافته به موج مریعی اصلاح شده معروف است. THD یک موج مربعی که تا 3 مرحله اصلاح شده، می تواند به عدد 30% برسد که به نسبت موج مربعی خالص، بسیار کمتر است. هرچه تعداد مراحل اصلاح بیشتر شود، THD پایین تر می آید؛ و البته به طور کلی تولید موج سینوسی خالص تر، نیازمند پیچیدگی و قیمت بسیار بیشتر مدار اینورتر می باشد. اکثر دستگاه هایی که دارای SMPS هستند بدون هیچ مشکلی میتوانند با موج مربعی اصلاح شده کار کنند.

فرکانس خروجی

معمولا فرکانس خروجی دستگاه های اینورتر، همان فرکانس استاندارد شبکه برق است که در ایران و اغلب کشورها 50Hz و در آمریکا و بخش هایی از آسیا 60Hz می باشد. در مواردی که اینورتر در داخل یک دستگاه دیگر استفاده می شود نیز ممکن است فرکانس خروجی، بنابر نیاز طبقات بعدی، متفاوت باشد؛ به عنوان مثال، برای افزایش بازدهی در ترانسفورمرهای افزایشی، از فرکانس بیشتری استفاده می شود.

ولتاژ خروجی

همانند فرکانس خروجی، اگر اینورتر به عنوان یک دستگاه مستقل عرضه شود، برای سازگاری با مصرف کننده های متداول، می بایست همان ولتاژ شبکه برق محلی را تولید کند. این عدد معمولا 120VAC یا 240VAC می باشد. اما اینورترهایی با قابلیت انتخاب ولتاژ خروجی یا تغییر پیوسته ولتاژ خروجی، در بازار موجود هستند. از دید خروجی، اینورترها را میتوان به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم بندی کرد. اینورتر های تک فاز نیز به دو دسته نیم پل و تمام پل تقسیم می شوند.

جریان ثابت یا ولتاژ ثابت

مندر یک تقسیم بندی کلی دیگر، می توان اینورترها را به دو دسته منبع ولتاژ (VSI) و منبع جریان (CSI) تقسیم کرد. همانطور که از نام این دو دسته مشخص است، انواع VSI دارای خروجی با ولتاژ قابل تنظیم، و انواع CSI دارای خروجی با جریان قابل تنظیم می باشند. نوع CSI دارای هامونیک های بیشتر و در نتیجه نیازمند قسمت های جانبی بیشتر نظیر فیلترهای ورودی و خروجی می باشد.

در انواع CSI، مشخصات بار می بایست با مشخصات اینورتر تطبیق داشته باشد که این امکان اتصال بارهای مختلف را به یک اینورتر، دشوار می سازد. بیشترین کاربرد این نوع از اینورترها در کنترل گشتاور است که با کنترل جریان صورت می گیرد. همچنین این نوع، درجه بندی توانی بالاتری نسبت به نوع VSI دارد. هر دو نوع VSI و CSI قابلیت بازگرداندن انرژی بازتولید (Regenerative Energy) از بار به خط را دارند؛ اما نوع CSI میتواند علاوه بر این، در بازگرداندن انرژی به منبع نیز بکار رود. به جهت استفاده از تجهیزات کلیدزنی IGBT، نوع VSI دارای بازدهی و سرعت تغییر بیشتری نسبت به CSI – که در آن از GTO ها یا SGCT ها استفاده می شود – می باشد. در شکل زیر, تفاوت مداری VSI و CSI به صورت نمونه آورده شده است.

کاربردهای اینورتر:

منابع تغذیه DC

اینورترها می توانند علاوه بر تامین ولتاژ AC، در تامین ولتاژ DC نیز موثر باشد. در بعضی از موارد، مبدل های DC به DC ابتدا از یک ساختار اینورتر برای تولید ولتاژ AC استفاده می کنند و پس از تغییر سطح ولتاژAC  توسط یک ترانسفورمر، مجددا ولتاژ AC یکسو شده و تبدیل به ولتاژ DC می شود.

منابع تغذیه بدون وقفه (UPS)

 UPS ها نیز در زمان قطع برق اصلی از یک اینورتر برای تبدیل انرژی ذخیره شده در باتری، به برق AC استفاده میکنند.

کنترل سرعت موتورهای الکتریکی:

مدارات آرکه برای تولید ولتاژ متغیر طراحی می شود معمولا در دستگاه های کنترل کننده سرعت بکار می روند. توان ورودی این اینورترها می تواند از منابع تغذیه DC و یا منایع تغذیه AC پس از یکسو شدن تامین شود. با استفاده از تنظیمات مورد نیاز کاربر و فیدبک از خروجی اینورتر و تولید توان AC با فرکانس و دامنه ولتاژ مورد نظر، میتوان سرعت یک موتور الکتریکی را در زمانی که زیر بار قرار دارد کنترل کرد. این نوع اینورترها در موارد متعددی نظیر تجهیزات راه اندازی شده با موتور الکتریکی، خودروهای برقی و سیستم حمل و نقل ریلی استفاده می شوند. به طور کلی در فایده استفاده از اینورتر در راه اندازی موتورهای الکتریکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم دقیق سرعت موتور
  • تغیر جهت چرخش موتور
  • توقف و راه اندازی نرم و بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی
  • حفاظت در برابر اضافه بار و افزایش ولتاژ
  • افزایش بازدهی و اصلاح مشخصه گشتاور – سرعت

استفاده دیگری که از این قبیل اینورترها می شود در کمپرسورهای تبرید است. این نوع کمپرسورها در یخچال ها و سیستم های تهویه مطبوع بکار می روند. در روش سنتی، برای کنترل دمای مورد نظر، کمپرسور خاموش و روشن می شد که این باعث کاهش عمر مفید، کاهش بازدهی و افزایش مصرف انرژی می گشت. اما با استفاده از مدارات اینورتر در این دستگاه ها، میتوان سرعت کمپرسور و در نتیجه دمای خروجی را کنترل کرد؛ که گرچه هزینه ساخت را افزایش می دهد اما این هزینه، با فزایش عمر مفید و افزایش بازدهی کمپرسور، جبران می شود.

شبکه برق:

اینورترهای متصل شده به شبکه برق با کمترین هارمونیک در خروجی طراحی می شوند و برای تامین برق اصلی شبکه توزیع، در زمان قطعی برق استفاده می گردند. Synchronverters انواعی از اینورتر هستند که بگونه ای طراحی می شوند تا خروجی شبیه یک ژنراتور دوار داشته باشند. از این نوع از اینورترها برای پایداری شبکه برق استفاده می شود. در پاسخگویی به تغییرات ناگهانی بار تحمیل شده به شبکه برق، Synchronverters ها عکس العمل سریعتری به نسبت ژنراتورهای معمولی دارند.

سیستم های فتوولتاییک:

یک اینورتر خورشیدی، جزئی از سیستم های فتوولتاییک متصل به شبکه یا منفصل از شبکه می باشد. این نوع از اینورترها کابردهای مخصوص سیستم های فتوولتاییک، نظیر حفاظت «کارکرد جزیره ای» و «ردیابی نقطه حداکثر توان» دارند. «میکرو-اینورتر»های خورشیدی که متفاوت از اینورترهای مرسوم هستند و به هر پنل متصل می شوند، موجب افزایش بازدهی سیستم می گردند.

کوره های القایی: مکانیزم استفاده شده در کوره های القایی نیازمند اعمال ولتاژ AC با فرکانس بالا می باشد که این امر با استفاده از اینورتر محقق می شود.

HVDC: در طراحی اغلب دستگاه های با خروجی ولتاژ بالا در رنج کیلو ولت، از یک اینورتر استفاده می شود. دستگاه های نظیر شوکر، کلت الکتریکی (تایزر)، حشره کش برقی، تست HiPot، جرقه زن و … از یک اینورتر برای تبدیل ولتاژ تغذیه DC – که می تواند یک باتری 9 ولت باشد – به ولتاژ AC استفاده می کنند. به عنوان مثال در یک دستگاه HiPot، ولتاژ AC خروجی توسط یک توانسفورمر فرکانس بالا به ولتاژی در رنج کیلو ولت تبدیل می شود و پس از آن با استفاده از مدارات ضرب کننده ولتاژ، خروجی میتواند تا چند ده یا چند صد کیلو ولت افزایش یابد. استفاده های بسیار دیگری از اینورترها  می شود، نظیر سیستم های انتقال DC ولتاژ بالا و بسیاری از سیستم های دیگر که تنها نمونه هایی از آن در بالا ذکر شد.