fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
servo motor

بازرگانی و فروش انواع سرو موتور

گروه فنی مهندسی بازرگانی پینیون در زمینه فروش انواع موتورهای صنعتی فعالیت دارد ، انواع سروو موتور از برندهای معتبر را از ما بخواهید.

فروش سرو موتور دلتا ، امگا، ال اس ، فیدر ، امرن ، فوجی ، هانیول ، بسکام ، تکو ، کینکو

شبکه های اجتماعی

سفارش خرید محصول

فرم زیر را تکمیل کنید

سروو موتور

موتورهای الکتریکی نوعی ماشین هستند که الکتریسیته را به حرکت چرخشی تبدیل می­ کنند. انواع مختلفی از موتورهای الکتریکی تاکنون توسعه پیدا کرده است که یکی از انواع مختلف موتورهای الکتریکی سروو موتورها هستند. سروو موتورها را با نام موتور کنترل هم می ­شناسند. از سروو موتورها در دستگاه ­هایی که نیاز به الکترو موتور با دقت فوق ­العاده بالا دارند، استفاده می ­شود. می ­توان جهت، زاویه و سرعت سروو موتور را با دقت بسیار خوبی تعیین کرد.

سروو موتورها در سیستم ­های الکتریکی که دارای مدار فیدبک هستند مورد استفاده قرار می­ گیرند. ویژگی اصلی سروو موتورها لختی (اینرسی) پایین آن­ ها است. به علت کم بودن اینرسی، این موتورها بسیار سریع تغییر سرعت می­ دهند. سروو موتورها را می ­توان از روی ظاهرشان هم تشخیص داد چرا که معمولا دارای قطر کوچک و طول بلند هستند. سروو موتورها جز موتورهای گران قیمت الکتریکی به حساب می­ آیند. این موتورها برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می­ گیرند، از این رو در توان­ های نامی مختلف از چند دهم وات تا چند صد وات تولید و روانه بازار شده ­اند.

انواع سروو موتور

ساختمان سرووموتور

به زبان ساده می­ توان گفت که سروو موتور از یک الکترو موتور به همراه تعدادی مدار الکتریکی تشکیل شده است که این مدارهای الکتریکی وظیفه کنترل سرعت، کنترل شتاب، کنترل زاویه و میزان گشتاور شفت الکتروموتور را بر عهده دارند. اجزای اصلی تشکیل دهنده سروو موتورها را موارد زیر تشکیل می­ دهند: منبع تغذیه، مدارهای الکترونیکی، سیم­ ها، موتور، چرخ­دنده ­ها، شفت اصلی، پتانسیومتر، بازوهای سرو موتور، قاب و بدنه.

اجزا یک سروموتور را در شکل زیر مشاهده می­ کنید.

قسمت های تشکیل دهنده سروو موتور

اساس کار سرو موتور

همان طور که می­دانیم سرو موتور برای چرخش 360 درجه کاربردی ندارد و وظیفه اصلی آن­ها چرخش بازوی متصل به شفت برای اندازه مشخصی است و رنج حرکتی آن بین 0 تا 180 درجه بوده که برای تعیین این میزان از سیستم­ های اندازه ­گیری استفاده می ­شود. پتانسیومتر در سرو موتورهای DC و انکودر در سرو موتورهای AC کاربرد دارد. به طور کلی و ساده می­ توان چنین بیان کرد که شفت موتور الکتریکی در این موتورها به یک پتانسیومتر متصل می­ شود. این پتانسیومتر در واقع وظیفه ­ی اندازه گیری مقدار چرخش موتور و تعیین وضعیت خروجی شفت را بر عهده دارد. این پتانسیومتر با ارسال یک فیدبک منفی و اعمال بر موتور الکتریکی، سرو موتور را در وضعیت مطلوب قرار می­ دهد.

 

انواع سروو موتور

دسته ­بندی­ های مختلفی برای سروو موتورها ارائه شده است، به عنوان مثال می­ توان آن­ها را در دو دسته گیربکس ­دار و بدون گیربکس تقسیم بندی کرد. ولی در تقسیم ­بندی دیگری که متداول­ تر از تقسیم­ بندی قبلی است، می ­توان سروو موتورها را به دو دسته، سروو موتورهای جریان مستقیم (DC) و سروو موتورهای جریان متناوب (AC) طبقه بندی کرد.

در نوع دیگری از تقسیم ­بندی، سروو موتورها را بر اساس عملکردی که دارند به دو دسته، سروو موتور با عملکرد دوار و سروو موتور با عملکرد خطی تقسیم می­کنند.

 

سرو موتور DC

سرو موتورهای DC یک موتور DC با با قطب ­های آهن­ربایی دائم هستند. اصول عملکرد این نوع از سرو موتورها همانند موتورهای DC معمولی است. این سرو موتورها توسط ولتاژ آرمیچر کنترل می­ شوند و برای این­ منظور از یک پتانسیومتر بر سر راه شفت خروجی استفاده می­ شود. نمونه ای از این سرو موتورها را در شکل زیر مشاهده می­ کنید. همان­طور که می ­بینید سه سیم جداگانه از این موتور خارج شده است، یکی از سیم ­ها مسئول ارسال سیگنال­ های کنترلی است و دو سیم دیگر مسئولیت تامین برق مورد نیاز موتور را به عهده دارند.

سروو موتور DC

سرو موتور AC

اکثر سرو موتور­های AC که در سیستم ­های کنترلی از آن­ها استفاده می­ شود از نوع موتورهای القایی دوفاز با روتور قفس سنجابی می­ باشد. از این موتورها به همراه یک وسیله جس کننده موقعیت در سیستم کنترل اتوماتیک به منظور تنظیم موقعیت یک محور به کار می­ روند. برای گرفتن فیدبک از خروجی که همان موقعیت سرو موتور است می­توان از انکودر استفاده کرد. شکل زیر یک نمونه از سرو موتورهای AC را نشان می ­دهد.

سرو موتور دلتا و درایور آن

مقایسه سروو موتور با استپ موتور

سروو موتورها در جنبه ­های مختلفی با استپ موتورها مشابه هستند ولی تفاوت­ هایی دارند که اگر به این تفاوت ها دقت نشود، ممکن است موتور مناسبی برای کاربرد مد نظر خود انتخاب نکنیم. در ادامه برخی از مهم­ترین تفاوت­ های موجود بین سروو موتور و استپ موتور (موتور پله ­ای) بیان شده است:

 • سروو موتورها برخلاف استپ موتورها دارای مدار فیدبک هستند که عموما بر روی موتور قابل مشاهده است.
 • سروو موتورها از بازده و راندمان بیشتری برخوردار هستند.
 • سروو موتورها قابلیت کنترل برداری دارند.
 • امکان کنترل گشتاور در سروو موتورها فراهم است.
 • امکان کنترل حرکت در سروو موتورها فراهم است.
 • قدرت نامی سروو موتورها بیشتر از استپ موتورها است.
 • کاربرد بیشتر سروو موتورها در صنعت.
 • کابل تغذیه در سروو موتورها مجزا از کابل سیگنالینگ است.
 • سروو موتورها دارای ریپل گشتاور کمتری هستند و به صورت یکنواخت­تری دوران می­ کنند.
 • سروو موتورها در هر دو مدار AC و DC قابل استفاده هستند.

 

کاربردهای سروو موتور

سروو موتورها را با توجه به تنوعی که در تولید دارند، می­ توان برای کاربردهای مختلف به کار برد. تنها محدودیتی که برای این موتورها در نظر گرفته می ­شود، قیمت بیشتر آن­ها در مقایسه با انواع دیگر الکترو موتورها است. از این رو این موتورها را برای مواردی که نیاز به دقت بسیار بالایی داریم، به کار می­ گیریم. از سروو موتورها در صنایع مختلف و برای کاربردهای مختلفی استفاده می ­شود که در این بین می­ توان به عنوان نمونه به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجهیزات پزشکی
 • دستگاه ­های مختلف CNC
 • انواع ماشین آلات چاپ نظیر پرینترها
 • دستگاه ­های تزریق پلاستیک
 • دستگاه­ های تولید قطعات الکتریکی
 • سینما 5 بعدی و 3 بعدی
 • ماشین آلات نساجی
 • جک ­های برقی باز کننده­ های درب
 • و …

یکی از مهم­ترین کاربردهای سروموتورها در چند سال اخیر را می­ توان صنعت رباتیک دانست. به عنوان نمونه به شکل زیر توجه کنید که یک ربات را نشان می­ دهد که برای هر یک از مفصل­ های این ربات یک سروو موتور به کار گرفته شده است.

در واقع ربات را می­ توان مجموعه­ ای از سروموتورها دانست که به صورت هماهنگ و یکپارچه کنترل می­ شوند و برای چنین منظوری از مدارهایی مشابه شکل زیر بهره گرفته می­ شود: