telegram
aparat
twitter
instagram
linkedin
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
telegram
aparat
twitter
instagram
linkedin
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
servo motor

بازرگانی و فروش انواع سرو موتور

گروه فنی مهندسی بازرگانی پینیون در زمینه فروش انواع موتورهای صنعتی فعالیت دارد ، انواع سروو موتور از برندهای معتبر را از ما بخواهید.

فروش سرو موتور دلتا ، امگا، ال اس ، فیدر ، امرن ، فوجی ، هانیول ، بسکام ، تکو ، کینکو

شبکه های اجتماعی

telegram
whatsapp
linkedin
instagram

 

سفارش خرید محصول

فرم زیر را تکمیل کنید

سروو موتور

موتورهای الکتریکی نوعی ماشین هستند که الکتریسیته را به حرکت چرخشی تبدیل می­ کنند. انواع مختلفی از موتورهای الکتریکی تاکنون توسعه پیدا کرده است که یکی از انواع مختلف موتورهای الکتریکی سروو موتورها هستند. سروو موتورها را با نام موتور کنترل هم می ­شناسند. از سروو موتورها در دستگاه ­هایی که نیاز به الکترو موتور با دقت فوق ­العاده بالا دارند، استفاده می ­شود. می ­توان جهت، زاویه و سرعت سروو موتور را با دقت بسیار خوبی تعیین کرد.

سروو موتورها در سیستم ­های الکتریکی که دارای مدار فیدبک هستند مورد استفاده قرار می­ گیرند. ویژگی اصلی سروو موتورها لختی (اینرسی) پایین آن­ ها است. به علت کم بودن اینرسی، این موتورها بسیار سریع تغییر سرعت می­ دهند. سروو موتورها را می ­توان از روی ظاهرشان هم تشخیص داد چرا که معمولا دارای قطر کوچک و طول بلند هستند. سروو موتورها جز موتورهای گران قیمت الکتریکی به حساب می­ آیند. این موتورها برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می­ گیرند، از این رو در توان­ های نامی مختلف از چند دهم وات تا چند صد وات تولید و روانه بازار شده ­اند.

انواع سروو موتور

ساختمان سرووموتور

به زبان ساده می­ توان گفت که سروو موتور از یک الکترو موتور به همراه تعدادی مدار الکتریکی تشکیل شده است که این مدارهای الکتریکی وظیفه کنترل سرعت، کنترل شتاب، کنترل زاویه و میزان گشتاور شفت الکتروموتور را بر عهده دارند. اجزای اصلی تشکیل دهنده سروو موتورها را موارد زیر تشکیل می­ دهند: منبع تغذیه، مدارهای الکترونیکی، سیم­ ها، موتور، چرخ­دنده ­ها، شفت اصلی، پتانسیومتر، بازوهای سرو موتور، قاب و بدنه.

اجزا یک سروموتور را در شکل زیر مشاهده می­ کنید.

قسمت های تشکیل دهنده سروو موتور

اساس کار سرو موتور

همان طور که می­دانیم سرو موتور برای چرخش 360 درجه کاربردی ندارد و وظیفه اصلی آن­ها چرخش بازوی متصل به شفت برای اندازه مشخصی است و رنج حرکتی آن بین 0 تا 180 درجه بوده که برای تعیین این میزان از سیستم­ های اندازه ­گیری استفاده می ­شود. پتانسیومتر در سرو موتورهای DC و انکودر در سرو موتورهای AC کاربرد دارد. به طور کلی و ساده می­ توان چنین بیان کرد که شفت موتور الکتریکی در این موتورها به یک پتانسیومتر متصل می­ شود. این پتانسیومتر در واقع وظیفه ­ی اندازه گیری مقدار چرخش موتور و تعیین وضعیت خروجی شفت را بر عهده دارد. این پتانسیومتر با ارسال یک فیدبک منفی و اعمال بر موتور الکتریکی، سرو موتور را در وضعیت مطلوب قرار می­ دهد.

 

انواع سروو موتور

دسته ­بندی­ های مختلفی برای سروو موتورها ارائه شده است، به عنوان مثال می­ توان آن­ها را در دو دسته گیربکس ­دار و بدون گیربکس تقسیم بندی کرد. ولی در تقسیم ­بندی دیگری که متداول­ تر از تقسیم­ بندی قبلی است، می ­توان سروو موتورها را به دو دسته، سروو موتورهای جریان مستقیم (DC) و سروو موتورهای جریان متناوب (AC) طبقه بندی کرد.

در نوع دیگری از تقسیم ­بندی، سروو موتورها را بر اساس عملکردی که دارند به دو دسته، سروو موتور با عملکرد دوار و سروو موتور با عملکرد خطی تقسیم می­کنند.

 

سرو موتور DC

سرو موتورهای DC یک موتور DC با با قطب ­های آهن­ربایی دائم هستند. اصول عملکرد این نوع از سرو موتورها همانند موتورهای DC معمولی است. این سرو موتورها توسط ولتاژ آرمیچر کنترل می­ شوند و برای این­ منظور از یک پتانسیومتر بر سر راه شفت خروجی استفاده می­ شود. نمونه ای از این سرو موتورها را در شکل زیر مشاهده می­ کنید. همان­طور که می ­بینید سه سیم جداگانه از این موتور خارج شده است، یکی از سیم ­ها مسئول ارسال سیگنال­ های کنترلی است و دو سیم دیگر مسئولیت تامین برق مورد نیاز موتور را به عهده دارند.

سروو موتور DC

سرو موتور AC

اکثر سرو موتور­های AC که در سیستم ­های کنترلی از آن­ها استفاده می­ شود از نوع موتورهای القایی دوفاز با روتور قفس سنجابی می­ باشد. از این موتورها به همراه یک وسیله جس کننده موقعیت در سیستم کنترل اتوماتیک به منظور تنظیم موقعیت یک محور به کار می­ روند. برای گرفتن فیدبک از خروجی که همان موقعیت سرو موتور است می­توان از انکودر استفاده کرد. شکل زیر یک نمونه از سرو موتورهای AC را نشان می ­دهد.

سرو موتور دلتا و درایور آن

مقایسه سروو موتور با استپ موتور

سروو موتورها در جنبه ­های مختلفی با استپ موتورها مشابه هستند ولی تفاوت­ هایی دارند که اگر به این تفاوت ها دقت نشود، ممکن است موتور مناسبی برای کاربرد مد نظر خود انتخاب نکنیم. در ادامه برخی از مهم­ترین تفاوت­ های موجود بین سروو موتور و استپ موتور (موتور پله ­ای) بیان شده است:

 • سروو موتورها برخلاف استپ موتورها دارای مدار فیدبک هستند که عموما بر روی موتور قابل مشاهده است.
 • سروو موتورها از بازده و راندمان بیشتری برخوردار هستند.
 • سروو موتورها قابلیت کنترل برداری دارند.
 • امکان کنترل گشتاور در سروو موتورها فراهم است.
 • امکان کنترل حرکت در سروو موتورها فراهم است.
 • قدرت نامی سروو موتورها بیشتر از استپ موتورها است.
 • کاربرد بیشتر سروو موتورها در صنعت.
 • کابل تغذیه در سروو موتورها مجزا از کابل سیگنالینگ است.
 • سروو موتورها دارای ریپل گشتاور کمتری هستند و به صورت یکنواخت­تری دوران می­ کنند.
 • سروو موتورها در هر دو مدار AC و DC قابل استفاده هستند.

 

کاربردهای سروو موتور

سروو موتورها را با توجه به تنوعی که در تولید دارند، می­ توان برای کاربردهای مختلف به کار برد. تنها محدودیتی که برای این موتورها در نظر گرفته می ­شود، قیمت بیشتر آن­ها در مقایسه با انواع دیگر الکترو موتورها است. از این رو این موتورها را برای مواردی که نیاز به دقت بسیار بالایی داریم، به کار می­ گیریم. از سروو موتورها در صنایع مختلف و برای کاربردهای مختلفی استفاده می ­شود که در این بین می­ توان به عنوان نمونه به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجهیزات پزشکی
 • دستگاه ­های مختلف CNC
 • انواع ماشین آلات چاپ نظیر پرینترها
 • دستگاه ­های تزریق پلاستیک
 • دستگاه­ های تولید قطعات الکتریکی
 • سینما 5 بعدی و 3 بعدی
 • ماشین آلات نساجی
 • جک ­های برقی باز کننده­ های درب
 • و …

یکی از مهم­ترین کاربردهای سروموتورها در چند سال اخیر را می­ توان صنعت رباتیک دانست. به عنوان نمونه به شکل زیر توجه کنید که یک ربات را نشان می­ دهد که برای هر یک از مفصل­ های این ربات یک سروو موتور به کار گرفته شده است.

در واقع ربات را می­ توان مجموعه­ ای از سروموتورها دانست که به صورت هماهنگ و یکپارچه کنترل می­ شوند و برای چنین منظوری از مدارهایی مشابه شکل زیر بهره گرفته می­ شود: