دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون

تامین کننده وفروش انواع کنتاکتور خازنی (contactor capacitor) 

فروش ویژه کنتاکتور های خازنی ، در ظرفیت های 5 تا 60 کیلووات ، به منظوردریافت مشاوره رایگان و قیمت کنتاکتور خازنی با ما تماس بگیرید.

فروش کنتاکتور خازنی اشنایدر ، زیمنس ، هیوندای ، tc ، ls ، pkc

شبکه های اجتماعی

telegram
whatsapp
linkedin
instagram

 

کنتاکتور خازنی:

کنتاکتورها یکی از مدارات اصلی برای استفاده در قطع و وصل کردن جریان­ها به صورت متناوب هستند و به صورت کلی در مدارات AC و DC برای کنترل جریان ­های بسیار بزرگ(مانند موتورها، تجهیزات کارخانه­ ای، ماشین ­­آلات و باقی بارهای الکتریکی) استفاده می­ شوند. کنتاکتورها در انواع مختلفی وجود دارند که بسته به نوع مدار و بار نوع آن تعیین می­گردد. در این مقاله به بررسی کنتاکتور خازنی پرداخته خواهد شد.

کنتاکتور خازنی کنتاکتوری است که برای راه اندازی خازن های قدرت که برای اصلاح ضریب توان استفاده می­ شود مورد استفاده قرار می ­گیرید، هنگامی که این خازن­ ها انرژی می­ گیرند، جریان بیش از حد دامنه و فرکانس بالا (در حدود 3 تا 15 کیلو هرتز) در یک دوره زمانی کوتاه (1 تا 2 میلی ثانیه) رخ می­دهد. دامنه پیک این جریان که به جریان برخورد معروف است به فاکتورهای زیر وابسته است:

  • شبکه­ های القایی
  • توان ترانسفورمر و ولتاژ اتصال کوتاه
  • نوع سیستم برای تصحیح توان (که می­تواند یکی از دو نوع ثابت و یا اتوماتیک باشد)

تجهیزات سوئیچینگ در توان­ های AC ولتاژ پایین می ­توانند از راه دور کنترل شوند و به این ترتیب احتمال صدمه دیدن شخص را کاهش می ­دهد. در این تجهیزات اصولا از خازن برای تصحیح توان راکتیو استفاده می ­شود.

تحلیل پدیده:

زمانی که یک بانک خازنی به حالت روشن سوئیچ می­کند، خازن­­ها دشارژ می­شوند و در یک دوره زمانی کوتاه و سریع از نظر سیستم به صورت اتصال کوتاه دیده می­شوند. جریان برخورد حاصل از این اتصال کوتاه است و اصولا تنها چند میلی ثانیه در مدار جریان دارد که مقدار آن ممکن است به 100 و یا 180 برابر نرخ جریان عادی برسد و این یکی از دلایل کوتاه شدن عمر مدارات خازنی است برای کم کردن تلفات حاصل از این پدیده  از کنتاکتور خازنی در این مدارات بهره برده می­شود.

کنتاکتورهای استفاده شده برای سوئیچ بانک خازنی بایستی قادر به حمل و عبور هارمونیک ­های جریان حاصل از دشارژ در لحظات اولیه تغییر حالت بانک خازنی باشند. بنابراین کنتاکتورهای مورد استفاده برای بانک­­های خازنی بایستی قادر به عبور پیک جریان باشند.

ساختار کنتاکتور خازنی:

کنتاکتور خازنی معمولا مطابق شکل زیر در نظر گرفته می­ شود، مدار الکتریکی اصلی کنتاکتور سوئیچ خازنی در قسمت مشخص شده K نمایش داده شده است. در این ساختار کنتاکت کمکی VK به صورت موازی به کنتاکت اصلی HK که متعلق به کنتاکتور استاندارد است متصل شده است. اتصال کنتاکت ­های کمکی VK به کنتاکت­ های اصلی HK از طریق سیم ­های مقاومتی( با مقاومتی بیشتر از سیم های مسی که به مقاومت های دمپینگنیز معروف هستند ) با مقاومت RV اجرا شده است. ترمینال­ های ورودی 1،3،5 و ترمینال­ های خروجی 2،4،6 برای اتصال کنتاکتور اصلی به کنتاکتور استاندارد و همچنین سیم ­های مقاومتی استفاده شده اند.

معمولا سیم ­های مقاومتی در ساختار کنتاکتور سوئیچ خازنی به صورت آزادانه در حلقه بسته با طولی معین (بسته به مقدار مقاومت مورد نیاز مدار) اجرا می­شوند و در نهایت به ترمینال ­های مخصوص ورودی و خروجی متصل می­ شوند.

عملکرد کنتاکتور سوئیچ خازنی:

زمانی که خازن بار به حالت روشن تغییر حالت می ­دهد، ابتدا از طریق سوئیچ کمکی کنتاکتور کمکی VK متصل می­ شود و جریان بر خورد حاصل از دشارژ اولیه خازن ها از طریق سیم­ های مقاومتی عبور داده می­ شود.  پس از آن با گذشت مدت زمانی کوتاه کنتاکتور اصلی HK متصل می­ شود.

تصحیح ضریب توان:

اصولا در تمامی مدارات الکتریکی تجهیزات القایی (ترانسفورمر، موتور و … ) موجود اند، توان راکتیو تولید شده توسط خازن ­ها مقدار توان راکتیو تحویلی به مشتری را کاهش می­ دهد و فاکتورهای توان را تصحیح می ­کند:

                                       ɸ’: زاویه فاز بعد از تصحیح ضریب توان          ɸ: زاویه فاز قبل از تصحیح ضریب توان

                                                                          ɸ’<ɸ   =====>  cosɸ’< cosɸ

همانطور که در نمودار مشاهده می ­کنید وجود خازن موجب کاهش زاویه فاز و متعاقب آن کاهش cosɸ و به همین ترتیب کاهش توان راکتیو خواهد شد.