fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

سنسور کرنش سنج

گروه پینیون در زمینه بازرگانی و فروش انواع سنسورها از جمله سنسور کرنش سنج فعالیت دارد. همچنین گروه فنی مهندسی پینیون در زمینه ساخت انواع دستگاه های دیتالاگر کرنش سنج ( استرین گیج ) فعالیت دارد و یکی از محصولات دانش بنیان ثبتی شرکت می باشد، که با توجه به نیاز مشتری سفارشات پذیرفته می شود.

برای سفارش خرید انواع سنسور کرنش سنج با ما تماس بگیرید. 

strain gauge sensors - سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

کرنش چیست؟

اعمال نیروی خارجی روی یک جسم الاستیک باعث ایجاد تنش مکانیکی می‌شود، متعاقبا تنش تولید شده باعث ایجاد تغییر شکل مکانیکی یا کرنش در ماده می‌شود.

در علوم مهندسی مقدار تغییر طول در واحد طول اولیه، کرنش نامیده می شود. که عددی بی بعد است.  سنسور کرنش سنج

Stain - سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

سنسور کرنش سنج ( استرین گیج ) چیست؟

کرنش سنج وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری کرنش ایجاد شده روی یک شیئ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله توسط دو مهندس مکانیک اهل ایالات متحده به نام‌های ادوارد سیمون و آرتور روج در سال ۱۹۳۸ اختراع شد.

strain gauge - سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

ساختار کرنش سنج ( استرین گیج)

ساختار اغلب کرنش سنج‌ها، از یک لایه عایق زیرین انعطاف پذیر (Backing) که تکیه گاه یک لایه ورق نازک فلزی (Foil) می باشد، تشکیل شده است؛ این لایه ورق نازک از جنس سیم مقاومت الکتریکی است و دارای الگوی خاص شبکه ای (Grid) می‌باشد. سنسور کرنش سنج توسط سیم رسانا (Lead wire) دیتالاگر متصل می‌شود.

img whatstrain 04 - سنسور کرنش سنج (Strain gauge)

نحوه عملکرد استرین گیج

کرنش سنج‌ها با چسب‌های مخصوص به نمونه مورد آزمایش متصل می‌شود و با یک پوشش مناسب روی آن پوشیده می‌شود. چنانچه نمونه مورد نظر دچار تغییر شکل شود، لایه فلزی کرنش سنج نیز به تناسب آن تغییر شکل می‌دهد. این تغییر شکل باعث تغییر مقاومت الکتریکی خواهد شد. برای اندازه گیری این تغییر مقاومت الکتریکی از تئوری «پل وتسون» استفاده می‌شود. با توجه به ارتباط میان تغییرات طول و میزان مقاومت در تئوری پل وتسون می‌توان از نتایج بدست آمده ناشی از تغییرات مقاومت، میزان کرنش را بدست آورد.

علی طحانی
درباره نویسنده

1 پاسخ

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image