fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

تئوری آب بندی

تئوری آب بندی

در این قسمت با استفاده از دانش مهندسی در اصول طراحی سیستم های آب بندی و تکنولوژی مواد، در انتخاب یک سیستم مناسب آب بندی کمک خواهیم کرد.

۱- مقایسه آب بندی استاتیک و دینامیک

هر آب بندی اعم از استاتیک یا دینامیک باید حداقل در مقابل دو سطح تماس آب بند باشد. در کاربردهای استاتیک هر دو سطح تماس نسبت به یکدیگر حرکتی ندارند در صورتی که در کاربردهای دینامیک، حداقل یک سطح نسبت به سطح دیگر در حال حرکت می­باشد. به عنوان مثال در سیلندرهای هیدرولیک، آب بندهای سیلندر و پیستون در کلاس آب بندهای دینامیک طبقه بندی می­شوند در صورتی که آب بندهای بین سیلندر و سرسیلندر در کلاس آب بندهای استاتیک طبقه بندی می­ شوند.

در هرکدام از کاربردهای استاتیک و دینامیک، در هنگام نصب میزانی از فشردگی برای حفظ تماس با سطوح آب بندی و جلوگیری از نشتی نیاز است ولی در کاربردهای دینامیک برای اطمینان از کارکرد مناسب به صورت خاص پارامترهای اضافه تری محاسبه می شود که همین قسمت و در ادامه توضیح داده می ­شود.

Hydraulic cylinder SEAL 400x240 - تئوری آب بندی

۲- کنترل نشتی

در هنگام انتخاب یک سیستم آب بندی هدف نهایی، کنترل همیشگی نشتی است. ارتقاء دانش طراحی آب بندها و بهبود مواد آن ها، نه تنها باعث بوجود آمدن آب بندهای ترکیبی که باعث جلوگیری از نشتی است بلکه باعث بوجود آمدن عمر طولانی تر  در کاربردهای مختلف می­شود.

در یک سیستم بهینه آب بندی، بجای استفاده از یک آب بند، از چندین آب بند که هرکدام مکمل دیگری است، استفاده می­شود. برای مثال ترکیب یک آب بند گرد با یک آب بند وایپر (جاروبک)، نشتی مایعات را به حداقل و دفع آلودگی را به حداکثر می ­رساند.

multiple sealing system 400x240 - تئوری آب بندی

سید محمد حجازی
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image