دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

آب بندهای متحرک

آب بندهای متحرک

آب بندهای متحرک یا دینامیک، برای آب بندی بین قطعاتی از دستگاه که نسبت به هم حرکت دورانی یا حرکت رفت و برگشتی دارند (نظیر پمپ های گریز از مرکز و رفت و برگشتی، کمپرسورهای گریز از مرکز و رفت و برگشتی، توربین های بخار، گیرباکس ها و … ) برای ممانعت از خارج شدن سیال داخل ماشین، مورد استفاده قرار می گیرند.

آب بندهای دینامیک معمولا به صورت زیر طبقه بندی می شوند:

  1. آب بندهای تماسی (Contact Seals)

contact seal

آب بندهای تماسی در دسته ای قرار می گیرند که برای آب بند کردن، روی محور می چسبند و با محور در تماسند (تلرانس صفر یا منفی) و غالبا کار آب بندی را به صورت دوطرفه انجام می­ دهند. یعنی هم جلوی خروج مایع را می­ گیرند و هم از وارد شدن گرد و خاک و آب به داخل محفظه آب بندی جلوگیری می کنند. بیشترین استفاده آب بندهای تماسی برای مایعاتی نظیر روغن و واسگازین است که دارای خواص روغنکاری بالائی باشند و معمولاً در دور و فشارهای پایین کاربرد دارند و به دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

  • کاسه نمد ها (Oil Seal)
  • گردگیرها (Lip Seal)

که از لحاظ نحوه آب بندی مثل هم عمل می کنند ولی از لحاظ جنس و ساختمان داخلی، ممکن است باهم تفاوت های جزئی داشته باشند.

  1. آب بندهای فاصله ای (Clearance Seals)

آب بندهای فاصله ای، از نوعی هستند که معمولاً فاصله بسیار کمی بین قطعات ثابت و متحرک وجود دارد (تلرنس مثبت) که باعث می شود در برابر خروج سیال از دستگاه، افت فشار بوجود آید و کار آب بندی به خوبی انجام شود. آب بندهای فاصله ای به صورت زیر طبقه بندی می شوند:

  1. دیفلکتورها (Deflectors)

oil deflector

که از جنس های فلزی و یا غیر فلزی ساخته می شوند و معمولا روی هوزینگ برینگ های پمپ ها و یا دستگاه های دیگر برای ممانعت از نشتی روغن و همچنین جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به محفظه یاتاقان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

  1. لابیرینت ها (Labyrinths)

labyrinth-seal

این نوع آب بند ها به صورت بوش هائی هستند که داخل آن ها به صورت دندانه اره ای با تیغه هایی با گام های بلند و نازک است و دارای حداقل فاصله با شافت می باشند. سر تیغه ها بسیار نازک ساخته شده است تا چنانچه با محور تماس پیدا کردند بدون اثر گذاشتن بر روی محور، خودشان از بین بروند . این نکته را نیز باید در نظر داشت که  آب بندهای دندانه ای فقط نشتی ها را تا حد قابل کنترل پائین می آورند و قادر به آب بندی کامل صد درصد نیستند.

 

۳٫ آب بندهای فلزی (Seal Rings)

 metal seal rings

این نوع از آب بندها به صورت رینگ­ های فلزی ساخته می­ شوند و بسته به مورد استفاده آن­ ها همواره باید لقی یا تلرنس مورد نیاز بین آن ها وجود داشته باشد تا بتوانند کار آب بندی را انجام دهند.

آب بندهای فلزی به دسته های زیر طبقه بندی می شوند :

  1. رینگ­ های فرسایشی (Wearing Rings)
  1. بوش ­ها (Bushes)
  1. رینگ­ های روغنی (Seal Rings)

 

منبع :

کتاب انواع آب بندهای صنعتی شرکت پالایش نفت اصفهان

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱