دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

ارتعاشات و اهمیت مطالعه آن

954fb0ebf1d84fb921bfb0b6e045d57f_L[1]

اهمیت مطالعه ارتعاشات

 اغلب فعالیت های انسان به گونه ای با ارتعاشات سر و کار دارد. به عنوان مثال می شنویم به این دلیل که پرده گوش مرتعش می شود، می بینیم زیرا امواج نور نوسان می کنند، تنفس با نوسان ریه ها، قدم زدن با حرکت نوسانی دست و پا و حرف زدن با حرکت نوسانی زبان انجام می شود.

حال در ارتباط با مهندسی مکانیک، اغلب ماشین ها به علت نامیزانی موتورهایشان، مشکل نوسان دارند. مثلا یک موتور دیزل نامیزان با ایجاد امواج قدرتمند در اطراف خود سروصدا ایجاد میکند. چرخ های نامیزان بعضی لوکوموتیوها ممکن است در بعضی موارد تا بیش از یک سانتی متر از روی ریل بلند شود.

در توربین ها ارتعاشات باعث شکست قطعات می شود. اصولا سازه هایی که به عنوان تکیه گاه ماشین های سانتریفیوژ سنگین (مانند موتورها و توربین ها) یا برای ماشین های رفت و برگشتی (مانند موتورهای بخار و گاز ،و پمپ ها) طراحی می شوند دستخوش نوسان می شوند. توجه داشته باشید که در تمامی این موارد، قطعات مرتعش ممکن است بر اثر تنش تکراری دستخوش خستگی شوند و یا بشکنند. اینگونه ارتعاشات علاوه بر فرسوده کردن قطعاتی مانند یاتاقان ها و چرخ دنده ها و شل کردن پیچ و مهره ها ممکن است سر و صدای اضافی نیز ایجاد کنند. در تراش فلزات ارتعاشات باعث کاهش پرداخت سطوح می شود.

Vibration[1]

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱