دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

چگونه بلبرینگ اصلی بخریم؟

خرید و یا انتخاب صحیح بلبرینگ

نکات مهم در هنگام انتخاب و یا خرید بلبرینگ

برای خرید بلبرینگ مناسب کافیست مقاله زیر را مطالعه کنید.

پینیون نمایندگی فروش بلبرینگ برند، در صورت نیاز به مشاوره و یا استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

نکات مهم انتخاب بلبرینگ

1.توجه به پارامتر بار در انتخاب بلبرینگ

اولین عاملی که باید مورد توجه در جهت و نوع باری که تحمل می‎کند قرار ‌گیرد، جهت و نوع باری است که قادر به پشتیبانی و تحمل آن است:

به طور کلی در رابطه با بلبرینگ‌ها دو نوع بار کلی وجود دارد:

 • بار محوری: موازی با محور چرخش
 • بار شعاعی: عمود بر محور چرخش

هر نوع به طور خاص برای پشتیبانی و تحمل یکی از دو بار محوری یا شعاعی طراحی شده است. البته برخی از آن ها می‌توانند هر دو بار را همزمان و توأم با یکدیگر تحمل کنند، که در این حالت ما می‌گوییم بلبرینگ قادر به تحمل بار‌های ترکیبی یا تلفیقی است. به عنوان مثال:

 • اگر در روند کار خود، مجبور به پشتیبانی از یک بار ترکیبی هستید، توصیه می‌کنیم یک بلبرینگ غلتکی مخروطی (رولبرینگ مخروطی) را انتخاب کنید.
 • قادر به تحمل میزان بالایی از بار شعاعی باشد، به شما بلبرینگ غلتکی استوانه‌ای (رولبرینگ استوانه‌ای) را پیشنهاد می‌کنیم.
 • توانایی تحمل مقدار بار شعاعی کمتری را داشته باشد، شیار عمیق که اغلب ارزان‌تر از سایر محصولات، گزینه مناسبی است.
 • در خصوص بارهای محوری نیز، بلبرینگ‌های کف گرد که توزیع یکنواختی از بار دارند، گزینه معقولانه ‎ای به حساب می‎آیند.

2.توجه به نوع در فروش بلبرینگ

دومین فاکتوری که با توجه به فاکتور قبل، باید هنگام انتخاب و خرید مدنظر قرار گیرد، توجه به نوع بر حسب نوع نیاز است. همانطور که می‎دانیم هر یک از آنها برای منظور و هدف خاصی طراحی شده‌اند. به همین دلیل کاربرد و عملکرد ویژه‌ای دارند

به عنوان مثال، شیار عمیق قادر به تحمل بارهای ترکیبی یعنی بارهای نیمه سنگین شعاعی و محوری هستند. در این نوع ، اصطکاک کم و امکان تولید آن‌ها با دوام و دقت بالا وجود دارد. به همین دلیل، قابلیت کاربرد در موتورهای الکتریکی کوچک و متوسط را دارا می‌باشند. رولبرینگ‌ های بشکه‌ای قابلیت تحمل بیشترین بار خصوصاً بارهای سنگین را در بین بلبرینگ‌ها داشته و از ویژگی خودتنظیمی برخوردارند. که این ویژگی‌ها، آن‌ها را برای کاربردهای سنگین مهندسی که بارهای سنگین و سرعت بالا را می‌طلبند و باعث ناهمترازی شافت می‌شوند، مناسب می‌سازد.

3.توجه به پارامتر دوران

سرعت چرخش یا دوران فاکتور دیگری است که  روند انتخاب، باید در نظر گرفته شود. برخی از آنها می‌توانند در برابر سرعت‌های زیاد مقاومت کنند. وجود قفسه برای بلبرینگ ‌های غلتکی استوانه‌ای و سوزنی، امکان سرعت چرخش بیشتری را نسبت به بلبرینگ‌های بدون قفسه فراهم می‌کند. با این وجود، انتخاب سرعت بالاتر گاهی با صرف بار بیش‎تر انجام می‌شود. اما در حالت کلی فراموش نکنید که هر نوع از این محصول با توجه به نوع و کارخانه سازنده آن برای چرخش در سرعت مشخصی طراحی گردیده است و به هیچ عنوان نباید در سرعت‌های چرخشی فراتر از حد مجاز به کار برد.

4.توجه به پارامتر ناهمترازی یا زاویه انحراف

توجه به پارامتر ناهمترازی که به پارامتر ناهمراستایی شافت یا پارامتر زاویه انحراف نیز شناخته می‎شود. در روند انتخاب، از اهمیت بالایی برخوردار است و شما هنگام انتخاب باید احتمال ناهمترازی (ناهم محوری) را نیز در نظر بگیرید. چرا که برخی از بلبرینگ‌ها، مانند دو ردیفه، برای کار در این وضعیت مناسب نمی‎باشند. اما در مقابل، دسته کروی به آسانی قادر به پشتیبانی و تحمل این ناهمترازی هستند. در حالت کلی، پیشنهاد ما به شما این است که در هنگام انتخاب، توجه خود را بیشتر بر روی بلبرینگ‌هایی با تراز اتوماتیک، که به طور خودکار ناهمراستایی یا لقی ناشی از خم شدن شافت یا خطاهای نصب را اصلاح می‎کنند، متمرکز شوید. مقدار مجاز انحراف، به ابعاد طراحی ، اندازه سریال‎ها و شرایط کاری بستگی دارد.

5.توجه به شرایط کاری

در هنگام انتخاب بلبرینگ ایده آل، شرایط کار نیز بسیار مهم است. بنابراین لازم است محیطی را که از آن استفاده می‌کنید‌، به خوبی تجزیه و تحلیل کنید. به عنوان نمونه، برخی از محیط‌ها در معرض آلودگی قرار دارند یا این که برخی از کاربردها می‌تواند منجر به سر و صدا، ضربه و یا لرزش شوند، بنابراین انتخاب شما باید از یک طرف در برابر این اثرات مقاومت کند و از طرف دیگر ناسازگار و نامناسب نباشد.

6.توجه به پارامتر عمر

یکی دیگر از عناصر اساسی که باید به آن توجه کنیم عمر بلبرینگ است. چندین عامل، از جمله سرعت یا استفاده مکرر، می‌تواند بر عمر آن تأثیر بگذارد.

7.توجه به سیستم آب‌بندی بلبرینگ ها

برای اطمینان از عملکرد صحیح و طولانی مدت بلبرینگ، انتخاب یک سیستم آب‌بندی مناسب، ضروری است. بنابراین مهم است که این اطمینان حاصل شود که  همیشه در برابر ناخالصی‌ها و مواد خارجی محافظت می شود. مانند گرد و غبار، آب، مایعات خورنده یا حتی روان کننده‌ها. این انتخاب بستگی به نوع روان کننده، شرایط محیط (نوع آلودگی)، فشار سیال و سرعت چرخش دارد.

8.توجه به نحوه نصب و شرایط استفاده از بلبرینگ ها

نحوه نصب و شرایط استفاده از آن نیز می‌تواند در انتخاب شما، به خصوص در زمان مونتاژ، تأثیر بگذارد. در این حالت، میزان لقی مجاز باید به درستی انتخاب گردد. همچنین دوام  و میزان دقت آن برای استفاده نیز باید لحاظ شود. در برخی موارد، شما می‌توانید متناسب با کاربرد خود، شرایط پیش بارگذاری را در مونتاژ خود فراهم نمایید تا استحکام آن افزایش یابد. علاوه بر این، پیش بارگذاری تاثیر مثبتی بر عمر، افزایش میزان تحمل بار و کاهش سطح نویز سیستم شما خواهد داشت.

البته توجه داشته باشید که برای انتخاب پیش بارگذاری (شعاعی یا محوری) باید از استحکام کلیه قطعات از طریق نرم افزار یا آزمایش مطلع گردید.

9.توجه به پارامتر متریال و جنس بلبرینگ

در معیارهای انتخاب خود ، شما باید متریال و جنس ایده آل خود را نیز مد نظر بگیرید. بلبرینگ‌ها را می توان از فلز، پلاستیک یا سرامیک ساخت، در واقع انتخاب جنس، بستگی به کاربرد مورد نظر آن دارد. اما توصیه ما این است که هنگام خرید، محصولی که بیش‎ترین مقاومت را در برابر فشار دارد انتخاب کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید که متریال استفاده شده بر قیمت آن نیز تأثیر می‌گذارد.

10.توجه به نحوه نگهداری بلبرینگ

در نظر گرفتن شرایط و نحوه نگهداری و این که آیا بلبرینگ در طول کار به روانکاری مجدد نیاز خواهد داشت یا خیر و … بر انتخاب نوع بلبرینگ موردنیاز تأثیر خواهد گذاشت.

11.توجه به قطر داخلی بلبرینگ و شافت و فضای موجود

 یکی از ابعاد مهم و اصلی بلبرینگ که در طراحی ماشین‌ها و دستگاه‌های صنعتی، مورد توجه قرار می‌گیرد قطر داخلی آن است.

 • در شافت‌هایی با قطر کم، از تمامی بلبرینگ‌ها که متداول ترین نوع آن‌ها بلبرینگ‌های شیار عمیق و رولبرینگ‌های سوزنی هستند می‎توان استفاده کرد.
 • در شافت‌های قطور، رولبرینگ‎های بشکه‌ای، مخروطی و استوانه‌ای کاربرد خواهند داشت. بلبرینگ‌های شیار عمیق در اینگونه موارد هم قابلیت کاربرد دارند.
 • در مواردی که محدودیت فضای شعاعی داشته باشیم. باید از بلبرینگ‌هایی با ضخامت و قطر داخلی کم مانند رولبرینگ‌های سوزنی بدون حلقه داخلی و بیرونی و گروه خاصی از بلبرینگ‌های شیار عمیق و تماس زاویه‌ای، رولبرینگ های بشکه‌ای و استوانه‌ای استفاده نماییم.
 • در مواردی که فضای محوری محدودیت داشته باشد، باید از گروه خاصی از رولبرینگ‌های استوانه‌ای و بلبرینگ‌های شیار عمیق در برابر بارهای ترکیبی شعاعی و محوری استفاده نمود. البته اگر در این حالت فقط بار محوری اعمال شود، آنگاه می‎توان از بلبرینگ‌های کف گرد، رولبرینگ‌های استوانه‌ای کف گرد و رولبرینگ‎های سوزنی کف گرد نیز استفاده نمود.

چرا در ایران تولید بلبرینگ نداریم؟

همان طور که در بالا توضیح دادیم هزینه اورهال و تعمیرات ماشین آلات و دستگاه ها بسیار بالا است. به این دلیل که بلبرینگ ها قطعات مهمی در صنعت هستند. مردم بیشتر به دنبال خرید بلبرینگ های اصلی با برند های مطرح هستند و کمتر ریسک استفاده از محصولات با برند های ناشناخته را می پذیرند. به همین دلیل است که حجم تولید محصولات فیک بسیار زیاد شده است. حجم بلبرینگ های تقلبی با کیفیت های مختلف در بازار رو به افزایش است. برند های نوپایی که شروع به فعالیت می کنند نیز با پشتیبانی یک برند مطرح فعالیت و کار خود را در این زمینه آغاز می کنند. حال با توضیحاتی که دادیم تا حدودی مشخص شد که چرا صنعتگران ایرانی رو به تولید بلبرینگ در ایران نمی کنند.

2 پاسخ
 1. علیرضا قاسمی

  چقدر ساده و کاربردی توضیح دادید ممنونم، فقط یه سوال داشتم. توی یه رپورتاژی تو اقتصاد ژورنال خوندم که بهترین بلبرینگ برای بارهای شعاعی بلبرینگ توپی هستش، خواستم بدونم شما تائید میکنید این موضوع رو یا بلبرینگ استوانه ای هم جواب میده؟

  1. pinion

   سلام و عرض ادب
   لطفا جهت راهنمایی در این زمینه با کارشناسان ما در بخش مکانیک ارتباط بگیرید.
   با تشکر
   پینیون

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی