telegram
aparat
twitter
instagram
linkedin
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
telegram
aparat
twitter
instagram
linkedin
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

انواع آب بندهای استاتیک

همانطور که در مطالب قبلی بیان شد ، آب بندها به ۲ دسته استاتیک و دینامیک طبقه بندی می شوند. در این مطلب قصد داریم تا با انواع آب بندهای استاتیک آشنا شویم :

  • گسکت های فلزی (Metallic Gaskets)

metal-gasket-spiral

بسته به فشار و درجه حرارت سیال، آب بندها معمولا از جنس هایی از قبیل مس، آلومینیوم، فولاد، سرب و دیگر فلزات، و به شکل سطحی که باید روی آن قرار گیرند، ساخته می شوند. این آب بندها بین دو سطحی که باید نسبت به هم آب بندی شوند قرار می گیرند که با سفت کردن پیچ و مهره ها تغییر شکل جزئی میدهند و خلل و فرج های بین سطوح را پر میکند و اجازه خارج شدن سیال از بین سطوح به آن ها داده نمی شود. غالبا این شکل از آب بندها براساس مورد استفاده، به فرم ها و شکل های مختلفی اعم از Flat ,Spiral Round موج دار و … ساخته می شوند.

 

  • گسکت های غیرفلزی (Non Metallic Gaskets)

non metalic gaskets

این نوع گسکت ها نسبت به نوع فلزی فشار و درجه حرارت کمتری را تحمل می کنند و ازجنس هایی از قبیل: مقوا، چرم، چوب پنبه، پلاستیک و … ساخته می شوند. این آب بندها مثل گسکت های فلزی عمل می کنند با این تفاوت که راحت تر تغییر شکل می دهند و خلل و فرج و روزنه های موجود را پر می کنند و کار آب بندی را انجام می دهند. لازم به توضیح است که با توجه به تغییر شکلی که در گسکت ها در حین نصب بوجود می آید، نمی توان به دفعات زیاد از آنها استفاده کرد و معمولا برای جلوگیری از نشتی حتما باید ان را تعویض نمود. انواع اورینگ ها و گسکت های پلاستیکی که دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند نیز جز این دسته از آب بندها قرار دارند.

 

sealants

این نوع از آب بندها نیز مثل گسکت ها عمل می کنند با این اختلاف که بصورت خمیر یا چسب مورد استفاده واقع میشوند.  مصرف آن ها خیلی راحت تر است و از لحاظ قیمت نیز از گسکت ها ارزان تر و ضایعات آنها نیز درحد صفر است. آنها بسته به نوع استفاده شده درمقابل تاثیرات شیمیایی مقاومت بالاتری دارند در صورتی که گسکت ها قبل از مصرف باید بریده شوند و دور ریز زیادی دارند.

این نوع از آب بندها دارای انواع زیر می باشد:

Hardening Type -1 نوع سخت شونده که غیرقابل انعطاف و شکننده است و پس از مصرف به سختی جدا می شوند. ترکیبات آنها از انواع پلیمرها می باشد و شلاک و چسب های آهن از انواع متداول این آب بندها محسوب می شود.

۲- نوع غیرسخت شونده که پس از مصرف حالت انعطاف پذیری خود را حفظ می کند و بعضی از آنها بصورت لاستیک های واقعی با کیفیت بالا می باشند که در هنگام دمونتاژ قطعات نیز به آسانی از روی سطوح جدا می شوند. (برخلاف نوع قبلی ) انواع پرماتکس ها جز این دسته محسوب می شوند. بیشترین استفاده آنها نیز در آب بندی قطعاتی است که با روغن سر وکار دارند.

 

tape seals

نوارها با پوشش های متنوعی ساخته می شوند که بین دو سطح آب بندی قرار می گیرند و با توجه به انعطاف پذیری زیادی که دارند به راحتی بین خلل و فرج نفوذ می کنند و جلوی خروج مایع را می گیرند. آنها معمولا در فشارها و درجه حرارت های پایین مورد استفاده قرار می گیرند ولی درجاهایی که فشار بالا باشد و یا محلول های فعال وجود داشته باشد، دارای پوشش چسبنده ای هستند.  بعضی از انواع موجود آنها، خود دارای چسب می باشند که با جدا نمودن برچسب براحتی روی سطح مورد نظر می چسبند. نوارهای تفلون که امروزه در جاهای مختلف استفاده می شوند، جز این دسته محسوب می شوند که غالبا در سیستم های لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند.

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

  دفتر تهران: ۸۸۸۵۳۶۲۰-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱