دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

تئوری آب بندی

تئوری آب بندی

در این قسمت با استفاده از دانش مهندسی در اصول طراحی سیستم های آب بندی و تکنولوژی مواد، در انتخاب یک سیستم مناسب آب بندی کمک خواهیم کرد.

۱- مقایسه آب بندی استاتیک و دینامیک

هر آب بندی اعم از استاتیک یا دینامیک باید حداقل در مقابل دو سطح تماس آب بند باشد. در کاربردهای استاتیک هر دو سطح تماس نسبت به یکدیگر حرکتی ندارند در صورتی که در کاربردهای دینامیک، حداقل یک سطح نسبت به سطح دیگر در حال حرکت می­باشد. به عنوان مثال در سیلندرهای هیدرولیک، آب بندهای سیلندر و پیستون در کلاس آب بندهای دینامیک طبقه بندی می­شوند در صورتی که آب بندهای بین سیلندر و سرسیلندر در کلاس آب بندهای استاتیک طبقه بندی می­ شوند.

در هرکدام از کاربردهای استاتیک و دینامیک، در هنگام نصب میزانی از فشردگی برای حفظ تماس با سطوح آب بندی و جلوگیری از نشتی نیاز است ولی در کاربردهای دینامیک برای اطمینان از کارکرد مناسب به صورت خاص پارامترهای اضافه تری محاسبه می شود که همین قسمت و در ادامه توضیح داده می ­شود.

Hydraulic cylinder SEAL

۲- کنترل نشتی

در هنگام انتخاب یک سیستم آب بندی هدف نهایی، کنترل همیشگی نشتی است. ارتقاء دانش طراحی آب بندها و بهبود مواد آن ها، نه تنها باعث بوجود آمدن آب بندهای ترکیبی که باعث جلوگیری از نشتی است بلکه باعث بوجود آمدن عمر طولانی تر  در کاربردهای مختلف می­شود.

در یک سیستم بهینه آب بندی، بجای استفاده از یک آب بند، از چندین آب بند که هرکدام مکمل دیگری است، استفاده می­شود. برای مثال ترکیب یک آب بند گرد با یک آب بند وایپر (جاروبک)، نشتی مایعات را به حداقل و دفع آلودگی را به حداکثر می ­رساند.

multiple sealing system

Avatar
درباره نویسنده

مهندس مکانیک و هوافضا هستم و علاقه مند به تحقیق، مطالعه و نگارش علوم جدید در حوزه مکانیک می باشم. از جمله تخصص های من شامل ارتعاشات و عیب یابی، مهندسی معکوس و مونتاژ و استانداردهای نظامی است. شناخت صحیحی از قطعات استاندارد مورد استفاده در صنعت مکانیک دارم و تسلط به زبان انگلیسی کمک شایانی در پیشبرد اهداف بازرگانی داشته است..... مشاوره تلگرامی: samohe@

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱