دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

مخزن استیل

ساخت مخزن استیل

مخازن ذخیره سازی به صورت سفارشی با توجه به جزئیات استفاده های مورد نظر ساخته می شوند. این جزییات شامل ساخت آنها با ابعاد و ویژگی های مورد نیاز و همچنین شامل انتخاب مناسب گرید فولاد است.

فولاد مورد استفاده برای ساخت مخازن ذخیره سازی به دو دسته اصلی تقسیم می شود: فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ (استنلس استیل). فولادهای کربنی را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: فولاد کم کربن، فولاد کربن متوسط و فولاد کربن بالا. از سوی دیگر، فولاد ضد زنگ می توان به پنج نوع اصلی تقسیم کرد: آستنتیک، فریتیک ، مارتنزیت ، دولایی(Duplex) و رسوب‌سختی (precipitation)

مخازن ذخیره سازی به ندرت از هر کدام از این گریدها استفاده می کنند، به جز فولاد کم کربن ( که برای اکثر کاربردها استفاده می شود ) و شایع ترین گرید از فولاد ضد زنگ آستنیتی ۳۰۴ است (اگر چه استنلس استیل ۳۱۶ نیز به صورت مناسبی استفاده می شود.) استفاده از فولاد کربنی هرگاه با شرایط کارکردی امکان پذیر باشد ترجیح داده میشود، زیرا به طور قابل توجهی ارزان تر از فولاد ضد زنگ است.

برای سفارش ساخت انواع مخزن استیل با ما تماس بگیرید.


نگاهی دقیق تر به این نوع فولاد و مخازنی که می توان با استفاده از آنها بسازیم:

گرید های فلز برای مخازن فولادی کربن

فولاد کم کربن یا نرم حاوی ۰٫۰۵٪ تا ۰٫۱۵٪ کربن است. به همین دلیل، کاملا قابل انعطاف است و می تواند به راحتی خم شود، نورد خورده و به شکل مطلوب جوش داده می شود. که برای ساخت بسیاری از مخازن ذخیره سازی از صفحات فولادی کربن استفاده می شود.

فولاد کربن نرم به عنوان یک ماده نسبتا ارزان که برای اکثر کاربردهای ذخیره سازی مورد نیاز است، انتخاب خوبی برای مخازن طراحی شده برای ذخیره سازی شیمیایی، سوخت، نفت و آب است. بسته به مواد ذخیره شده، مخازن فولاد کربن نیز می تواند با انواع مختلف اپوکسی، پلی اورتان یا لاستیک به منظور جلوگیری از خوردگی و نشت پوشش داده شود.

برخی از مخازن استیل زیر زمینی و زمینی که برای ذخیره مایعات های قابل اشتعال مانند نفت یا روغن  استفاده می شوند ممکن است از دیواره های دولایه برای محافظت از نشت احتمالی به محیط اطراف استفاده کنند.

گرید های فلز برای مخازن فولادی ضد زنگ (مخزن استنلس استیل)

هنگامی که برای ذخیره سازی مواد شیمیایی که با فولاد کربنی سازگار نیستند و یا با هر پوشش اضافه شده به مخازن فولادی کربن خیلی خورنده اند، مخازن استنلس غیر واکنشی توصیه می شود. استنلس استیل از فولاد کربنی با مقداری کروم است، که باعث می شود آن را نسبت به تیره شدن و زنگ زدگی مقاوم کند.

برای سفارش ساخت مخازن استنلس استیل فرم زیر را تکمیل کنید.

مخازن استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۰۴L

استنلس استیل ۳۰۴ همچنین به دلیل ۱۸٪ کروم، ۸٪ محتوای نیکل به عنوان «۱۸/۸» نیز شناخته می شود، رایج ترین گرید از فولاد ضد زنگ است. این مورد برای ساخت وسایل روزمره مانند گلدان ها و ظرف ها، سینک ها و لوازم آشپزخانه استفاده می شود و همچنین شایع ترین نوع از فولاد ضد زنگ مورد استفاده در ساخت مخزن صنعتی است. مخازن ساخته شده از ۳۰۴ ضد زنگ را می توان برای گلیسیرین و کود مایع استفاده کرد، ۳۰۴ نیز برای ساخت مخازن پاستوریزه استفاده می شود. استیل استینلس مواد غذایی معمولا ۳۰۴ است به دلیل نبود هیچ بی نظمی سطحی (باید به این نکته توجه داشت که نقاط جوش خورده به خوبی سنگ زنی انجام شود مخصوصا برای محصولات لبنی) به طوری که می توان آن را به راحتی تمیز کرد(عدم واکنش به مواد شوینده) و مانع از رشد باکتری در سطح آن شد.

فولاد ضدزنگ ۳۰۴L  دارای کربن کمتری نسبت به ۳۰۴ است. گرچه کمی گران تر است، استیل ترجیحی برای مخازن بزرگ است که نیاز به جوش زیادی دارند. مقدار کربن کم در برابر تشکیل کربن کاربید (CCP) در مناطق مجاور جوش کاهش می یابد، که باعث کاهش احتمال زنگ زدن مخزن در این نقاط می شود.

مخزن استنلس استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L

بعد از گرید ۳۰۴، ۳۱۶ شایع ترین شکل از فولاد ضد زنگ است. علاوه بر کروم، این استیل حاوی مقداری مولیبدن است که معمولا ۲-۳٪ است.

مولیبدن باعث می شود که فولاد ضدزنگ ۳۱۶ نسبت به  ۳۰۴ در برابر خوردگی مقاوم تر باشد. به طور خاص، ۳۱۶ ضد زنگ به دلیل توانایی آن برای مقاومت در برابر اسید سولفوریک و اسیدهای چرب ارگانیک گرم درگیر در فرآوری مواد غذایی و کاربرد های دارویی شناخته شده است. لازم به ذکر است که هرچند که استثنایی در این قاعده مقاومت اسیدی وجود دارد – ۳۱۶ آسیب پذیرتر از ۳۰۴ نسبت به اسید نیتریک و سایر اسیدهای بسیار اکسید کننده است.

در بسیاری از کاربردهای دریایی از فولاد ضد زنگ ۳۱۶ استفاده می کنند، زیرا مقاوم در برابر خوردگی آب شور است. به همین دلیل گاهی اوقات به عنوان “فولاد ضدزنگ دریایی” نیز نامیده می شود.

مانند ۳۰۴، ۳۱۶ همچنین یک همپوش “L”  ضدزنگ دارد. ۳۱۶L ، نیز برای تجهیزات بزرگ با تعداد جوش زیاد استفاده می شود. مخزن استیل


احسان یاوری
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image