دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

راهنمای جامع نحوه نصب بال اسکرو

نحوه نصب بال اسکرو تا حد زیادی به طراحی و ساخت آن بستگی دارد. اما باید دقت کنید که در صورت عدم نصب صحیح، اشکالات زیادی در عملکرد این قطعه ایجاد خواهد شد که در نهایت دقت و کیفیت حرکت خطی و در نتیجه کار دستگاههای مختلف را هم کاهش می‌دهد. به همین دلیل در این مقاله از پینیون می‌خواهیم طریقه نصب بال اسکرو را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم.

نحوه نصب بال اسکرو

نکات مهم قبل از نصب بال اسکرو

 • قبل از نصب، بال اسکرو را در یک جعبه مخصوص قرار دهید تا از وارد شدن ضربه به آن جلوگیری شود.
 • برای محافظت از بال اسکرو در برای شرایط دمایی و محیطی مختلف، آن را درون یک پلاستیک قرار دهید.
 • قبل از نصب، شیارها و رزوه‌های دستگاه را به طور کامل از گرد و غبار پاک کنید.
 • برای راحتتر شدن حرکت بال اسکرو بر روی ریل‌ها، حتما روغنکاری را پیش از نصب انجام دهید.
 • پس از تکمیل فرایند نصب بال اسکرو، روغن و روانکارهای اضافه را از روی قطعات پاک کنید.

نحوه نصب بال اسکرو در ۵ مرحله

راهنمای نحوه نصب بال اسکرو در 5 مرحله قابل انجام است. البته باید دقت کنید که بسته به مدل و نوع این دستگاه، ممکن است برخی از جزییات در این مراحل با هم متفاوت باشند. بنابراین حتما نصب این قطعه را با یک متخصص بسپارید که با طریقه نصب بال اسکرو و تنظیمات آن آشنایی دارد. در ادامه مهمترین مراحل نصب این قطعه را برای شما بیان می‌کنیم.

نحوه نصب بال اسکرو در ۵ مرحله

1-نصب فلنج بر روی بال اسکرو

مرحله اول از راهنمای نحوه نصب بال اسکرو با استفاده از فلنج یا ساپورت مهره بال اسکرو سوار کردن این قطعه بر روی مهره است. برای این کار باید فلنج را به خوبی بر روی رزوه‌ها و شیارهای مهره محکم کنید. در این صورت بارهای واردشده به مهره به خوبی مهار می‌شوند و طول عمر مفید بال اسکرو بیشتر خواهد شد. باید دقت کنید که در صورت ایجاد اشتباه در بستن و محکم کردن ساپورت مهره بال اسکرو، ممکن است لوله‌های بازگرداننده ساچمه‌ها آسیب ببینند که این موضوع گردش آن‌ها را مختل خواهد کرد.

2-سوار کردن وایپر بر روی پیچ

در این مرحله از راهنمای طریقه نصب بال اسکرو باید وایپر را در قسمت جلویی پیج محکم کنید. البته باید بدانید که وجود وایپر در برخی از مدل‌های بال اسکرو اختیاری است و شاید نیازی به طی کردن این مرحله نداشته باشید. برای مثال مهره‌های اینچی شامل وایپر نمی‌شوند و ممکن است بسته به نیاز، به عنوان یک آیتم اختیاری در آن‌ها مورداستفاده قرار بگیرد. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • انتهای پیچ را برای نصب مهره انتخاب کنید.
 • مهره را با فلنج همراه در راستای جهت موردنظر تراز کنید.
 • وایپر و نگهدارنده آن را برای هدایت و پیشبرد انتهای مهره به سمت پیچ بال اسکرو، نصب کنید.
 • نگهدارنده یا هولدر وایپر را بر روی قسمت انتهایی مهره نصب کنید.

وایپرها شامل دو نوع می‌شوند که یکی از آن‌ها در قسمت داخلی و در دورترین نقطه مهره نصب شده و دیگر حالت نگهدارنده دارد که در قسمت بیرونی نصب می‌شود. بسته به نوع کاربرد، ممکن است از هر دو نوع وایپر برای نصب بال اسکرو استفاده شود. مزیت استفاده از وایپر در راهنمای نحوه نصب بال اسکرو این است که از ورود آلاینده‌ها به مهره‌ها جلوگیری کرده و به این ترتیب طول عمر مفید این قطعه را افزایش می‌دهد.

3-نصب مهره بر روی پیچ

مرحله سوم از راهنمای نحوه نصب بال اسکرو، نصب مهره بر روی پیچ است؛ البته در مدل‌های امروزی بال اسکرو، معمولا این مهره به صورت آماه و در کارخانه نصب و با ساچمه‌های بلبرینگ مونتاژ شده است. اما اگر این فرایند انجام نشده است، هرگز قبل از نصب مهره بر روی پیچ، میله را برندارید؛ زیرا نیاز به بارگذاری مجدد ساچمه‌ها پیدا خواهید کرد.

4-روغنکاری

مرحله روغنکاری در راهنمای نحوه نصب بال اسکرو اهمیت زیادی دارد و باعث حرکت روانتر قطعات خواهد شد. به طور کلی اجزای بال اسکرو برای داشتن طول عمر بیشتر و حرکت‌های روانتر، نیاز به روغنکاری دارند. برای این کار معمولا از گریس‌های tRIgel-450r و tRIgel-1800rc استفاده می‌شود. همچنین باید فرایند روغنکاری را پس از طی شدن 500 هزار اینچ تکرار کنید. اهمیت روغنکاری برای کار در سرعت‌های بالا، محیط‌های خشن و دماهای زیاد بیش از موارد دیگر است.

در مرحله روغنکاری از راهنمای طریقه نصب بال اسکرو باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قبل از روغنکاری، پیچ‌ها و اتصالات را به طور کامل تمیز کنید.
 • همه آثار گریس‌های قدیمی و آلودگی‌ها را از بین ببرید.
 • از روان کننده‌های جامد برای شرایط عملیاتی نامطلوب استفاده کنید.
 • روغن و گریس را برای کار در دماهای بالا یا سرعت‌های زیاد مورداستفاده قرار دهید.

برای خرید انواع گریس و روانکار صنعتی می‌توانید بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

5-نصب بال اسکرو بر روی دستگاه و ماشین موردنظر

در مرحله آخر از آموزش نحوه نصب بال اسکرو نوبت به مونتاژ این قطعه بر روی دستگاه موردنظر می‌رسد. به طور معمول بال اسکروهای معمولی برای پشتیبانی و راهنمایی، نیاز به خرید لینیر گاید یا استعلام قیمت ریل و واگن دارند. این ریل‌های خطی می‌توانند گشتاور سیستم و طول عمر مفید آن را افزایش دهند. در این حالت برای ترازبندی پیچ‌ها باید ریل را در موقعیت خود قرار داده و سپس با تنظیم بلوک‌های نصب یا مهره‌ها، خطای موازی سازی را به حداقل برسانید.

روش های نصب مهره بال اسکرو

در این مقاله قصد داریم نکات تکمیلی برای راهنمای نحوه نصب بال اسکرو را به شما ارائه دهیم. یکی از مهمترین این قسمت‌ها، روش‌هایی است که برای نصب مهره مورداستفاده قرار می‌دهید. برای این کار سه راه پیش رو دارید که عبارتند از:

روش اول: نصب مهره بر روی بال اسکرو بدون پیش بارگذاری

 1. هر نوع نگهدارنده مهره را از روی میله جدا کنید.
 2. سپس میله را طوری نگه دارید که سر آن با سر پیچ مماس شده و مطمئن شوید که قسمت انتهایی میله درست در مرکز انتهای شافت پیچ قرار گیرد.
 3. مهره را به سمت شافت پیچ سُر داده و به سمت شیارها (رزوه‌ها) بچرخانید تا زمانی که احساس کنید ساچمه‌ها در داخل شیارهای پیچ قرار گرفته‎‌‎‌اند.
 4. سپس مهره را با شیار پیچ بچرخانید تا محور مهره به طور کامل در راستای انتهای شافت پیچ و در یک تعادل نسبی با آن قرار گیرد.
 5. میله را جدا کنید.

نصب مهره بر روی بال اسکرو بدون پیش بارگذاری یکی از روش های نصب مهره بال اسکرو

نکته مهم: برای انتقال مهره به میله، این مراحل را بالعکس انجام دهید. اما باید بدانید طراحی مهره‌های دوتایی به گونه‌ای است که این مهره‌ها بر روی محورهای بدون شیار قرار می‌گیرند، بنابراین باید مراقب باشید تا در هنگام چرخاندن مهره بر روی پیچ، ساچمه‌های بیرینگ از دست نروند یا اینکه بین مدارها گیر نکنند.

احتیاط: هنگامی که تراش نهایی میله (پیچ بال اسکرو) مانع از هم‌راستایی کامل مهره با شیارهای شافت پیج می‌شود، قسمت تراش خورده را با نوار چسب یا تسمه به میله بچسبانید.  این نوار به مهره اجازه لغزش و سُر خوردن بر روی ناحیه تراش‌خورده را می‌دهد؛ بدون اینکه ساچمه‌ها در قسمت‌های بی‌قاعده و متخلخل موجود بر روی شافت فرو بروند.

همچنین به منظور جلوگیری از لغزیدن مهره در انتهای شافت پیچ در حین نصب و جابجایی، باید بسیار مراقب باشید. با قراردادن نوار یا تسمه در اطراف شیارهای شافت در هر انتها می‌توان توقف موقت ایجاد کرد. البته به خاطر داشته باشید که بعد از مونتاژ اجزای بال اسکرو و نصب صحیح آن، نوار را از سیستم جدا نمایید.

روش دوم: نصب مهره بال اسکرو با پیش بارگذاری بر روی بال اسکرو و با استفاده از تکنیک Gap (شکاف)

نصب مهره بال اسکرو با پیش بارگذاری بر روی بال اسکرو و با استفاده از تکنیک Gap (شکاف) یکی از روش های نصب مهره بال اسکرو

 1. در حالت عادی مهره‌ها از طریق میله (شافت) و بدون پیش بارگذاری انتقال می‌یابند. اما لازمه این تکنیک، پیش بارگذاری مهره‌هاست.
 2. قبل از پیش‌ بارگذاری این مهره‌ها، شیارها و رزوه‌های اتصالی، واشر‌های فنری، سطوح بیرینگ مهره و شیارهای شافت پیچ را روغن‌کاری کنید.
 3. اطمینان یابید که لوله‌های برگشت توپ ( ساچمه) در هر دو مهره، هم تراز و هم راستا باشند.
 4. همچنین مطمئن شویدکه در هنگام بازشدن مسیر چرخش ساچمه‌ها، زبانه‌های اتصال با شکاف‌ها و شیارهای موجود در مهره بال اسکرو هماهنگی دارند.
 5. مهره همراه با نگهدارنده‌ها بر روی پیچ قرار دهید تا از خروجی ناگهانی مهره از پیچ جلوگیری شود.
 6. با لوله‌های برگشتی توپ، مهره پیچ را در برابر واشر فنری به سمت بالا نگه داشته و محکم کنید.
 7. در حالی که مهره را با لوله‌های بازگردانی توپ در بالا نگه داشته‌اید، شافت پیچ را از طریق چندین چرخش در هر دو جهت بچرخانید.
 8. در ادامه، مهره پیچ را با آچار و یا قفل‌های کانال محکم کنید تا شکاف متوسطی در حدود 0.75 میلی‌متر حاصل گردد.
 9. پیچ را در هر دو جهت چندین بار بچرخانید و روان بودن آن را بررسی کنید.
 10. سپس اطمینان حاصل کنید که واشر فنری اتصال در مرکز قرار گرفته و از طرفین بیرون زده نمی‌شود. در صورت لزوم جهت در مرکز قرار گرفتن این واشر در سیستم اتصال، از نوع پلاستیکی یا برنجی استفاده کنید.
 11. به آرامی ضربه بزنید. و در صورت لزوم نیروی گشتاوری و در میانه بودن شکاف را مجدد بررسی نمایید. گشتاور را به دنبال چرخش شافت پیچ و با استفاده از یک آچار گشتاور بررسی کنید.

روش سوم: نصب مهره بال اسکرو با پیش بارگذاری بر روی بال اسکرو و با استفاده از تکنیک Turn

نصب مهره بال اسکرو با پیش بارگذاری بر روی بال اسکرو و با استفاده از تکنیک Turn یکی از روش های نصب مهره بال اسکرو

 1. مهره ضامن‌دار یا قفل‌شو را روی شیارهای V شکل مهره پشتی بچرخانید تا زمانی که بر مهره سوار گردد. پیچ‌های تنظیم را هنوز محکم نکنید.
 2. مهره جلویی را روی پیچ بچرخانید و با نصب اسپیرینگ‌های جهت‌دار از پیش بارگذاری شده، لوله زبانه‌دار را در مقابل مهره قرار دهید.
 3. شیارهای مهره عقبی (انتهای مهره قفل‌شو) را درون زبانه‌های لوله از پیش بارگذاری شده قرار داده و مهره عقبی را روی پیچ بچرخانید.
 4. حال هر دو مهره را که به صورت یک مجموعه با زبانه‌ها که به عنوان یک مانع در برابر چرخش و جدا شدن مهره‌ها عمل می‌کند، درگیر شده‎اند را بچرخانید.
 5. لوله‌های برگشتی دو مهره باید مطابق با یکدیگر و در یک راستا باشند و مهره تنظیم‌کننده باید در این مرحله شل شود و اسپرینگ‌ها را فشرده نکند.
 6. با دست مهره قفل‌شو را تا زمانی که تمام لقی‌ها از بین برود، بچرخانید، در این مرحله چرخش بیشتر باعث فشرده‌سازی اسپرینگ‌های از پیش بارگذاری شده و تنظیم نیرو می‌گردد.
 7. مهره جلویی را با اتصال فلنج و به بال اسکرو منتقل کنید. مهره باید به اندازه کافی دور پیچ چرخانده شود تا از جداشدن و افتادن ساچمه‌ها در هنگام جدا کردن میله (محور یا شافت) جلوگیری شود.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا راهنمای جامع نحوه نصب بال اسکرو را به صورت مرحله به مرحله به شما ارائه دهیم. در صورتی که برای انجام هریک از این مراحل دچار مشکل شده یا نیاز به کمک داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در پینیون تماس بگیرید. همچنین برای خرید بال اسکرو هم می‌توانید از خدمات در پینیون استفاده کنید.

سوالات متداول

 • علت اهمیت تمیز کردن مهره ها قبل از نصب بال اسکرو چیست؟

در صورتی که گرد و غبار یا تراشه های فلزی بر روی مهره ها وجود داشته باشد، وارد مسیر گردشی ساچمه ها خواهد شد. در نتیجه در صورت زیاد شدن بار، ساچمه ها نمی‌توانند به خوبی حرکت کرده و متلاشی می‌شوند. این موضوع باعث شکست زودهنگام و خراب شدن بال اسکرو خواهد شد.

 • دلیل نیاز به بارگذاری مهره در نحوه نصب بال اسکرو چیست؟

بارگذاری محوری (مهره یا پیچ) برای کارایی مطلوب و طول عمر مفید کافی است. بنابراین باید از نصب یا کاربرد بارگذاری‌های جانبی جلوگیری شود. در نصب بال اسکرو باید دقت شود تا بار مهره توسط لاینر گایدها و بار رزوه یا شیارها توسط بلبرینگ‌های نگهدارنده مهار گردد و به هیچ عنوان بال اسکرو هیچ بار شعاعی را متحمل نشود.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

4 پاسخ
  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض ادب
   خوشحالیم که راضی هستید.
   در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و مشاوره در خدمت شما هستیم.
   با تشکر ، پینیون

  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض احترام
   تصاویر لازم برای نحوه نصب بال اسکرو در همین صفحه قابل دانلود هستند اما اگر به اشتباه منظور شما را متوجه شده ام در ادامه همین کامنت اعلام بفرمایید در خدمتیم
   با تشکر
   پینیون

یک دیدگاه بگذارید