fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

پیچ متری

پیچ متری

گروه پینیون در زمینه تامین و فروش انواع پیچ و مهره استاندارد متریک و اینچی فعالیت دارد. برای استعلام قیمت و سفارش خرید انواع پیچ متری با ما تماس بگیرید.

برای سفارش خرید انواع پیچ متری فرم زیر را تکمیل کنید.

یک پیچ متری، که بعضی­ها آن را با عنوان استاد (Stud) می ­شناسند، یک میله با طول­های متفاوت می­باشد که هر دور سر آن یا تمام آن رزوه شده است. هدف اصلی از تولید این قبیل پیچ­ها برای کاربرد در مکان­هایی است که نیروی کششی وارده را می­خواهیم مهار کنیم. در بعضی از بازارهای خارج از کشور این پیچ را با عنوان تمام رزوه (All-Thread) شناخته می­ شود.

ساخت پیچ متری

برای تولید این نوع پیچ­ ها ابتدا میل گردهای ساده (یا همان مفتول) با جنس­های متفاوت تولید شده سپس با توجه به نوع کاربرد میله گردها را دو سر رزوه و یا تمام رزوه می ­کنند. این پیچ­ها پس از تولید به دو صورت در بازار عرضه می ­شود، یا به صورت ساده و خود رنگ و یا با آبکاری گالوانیزه، و معمولا از جنس آهن از کلاس ۵٫۶ ساخته و عرضه می­ شود. با توجه به اینکه مقاومت کششی (تنسایل) پیچ­های آهنی ۵۰۰ مگا پاسکال می­ باشد، در حالی که پیچ­ های متری استیل که در طول­های متفاوتی (۱ متر، ۲ متر و ۳ متر) در بازار عرضه می­ شوند دارای مقاومت کششی (تنسایل) ۷۰۰ مگا پاسکال هستند.

کاربرد پیچ متری فراگیری بسیاری همچون انکر بولت­ها ندارد. بیشتر کاربرد پیچ ­های متری در صنایع تهویه مطبوع و اتصالات مربوط به کانال ­ها می­ باشد.

نصب پیچ های متری

نحوه نصب این گونه پیچ­ ها همانند ظاهرشان ساده می­ باشد. ابتدا می­بایست یک سر این پیچ متری را به عنوان پایه در محل نصب (برای مثال در یک سطح دیوار یا سقف) توسط یک مهره محکم کرده و طرف دیگر را با عبور دادن از سوراخ درون جسم (برای مثال کانال) توسط مهره ه­ای یکسان بسته و محکم می­ شود. البته برای سفت و محکم کردن این قبیل پیچ­ ها می ­بایست از آچار اهم استفاده شود و به مقدار استاندارد مهره را بر روی پیچ متری محکم کرد. دلیل استفاده از پیچ متری در کانال­ ها و جاهایی از همین قبیل، این است که می­ توان با جا­به­ جا کردن پیچ در طول خود (به دلیل یکسان بودن قطر پیچ در تمام طول آن) ارتفاع و یا طول اتصال را تغییر داد و تنظیم نمود.

تفاوت پیچ متری با استاد بولت

خیلی ­ها فکر می ­کنند که به دلیل ظاهر تقریبا مشابه پیچ متری با استاد بولت، کاربرد و موارد مصرف آن تفاوت چندانی ندارد. در صورتی که این تصوری کاملا اشتباه می­ باشد. درست است که هر دو آن­ها  از میله گردهای رزوه شده تولید می­ شوند، اما استانداردهای تولید و نحوه نصب و مصرف آن­ها کاملا متفاوت می­ باشد. به دلیل کاربرد پیچ­های متری به عنوان بست نگهدارنده، برای تولید آن­ها از میله گردهای آهنی با گریدهای پایین استفاده می­ شود، این در حالی است که برای تولید استاد بولت ­ها از فولادهای با گریدهای بسیار بالاتری (برای مثال B16 و B7) تولید می ­شوند.

دلیل استفاده ازین قبیل گریدها برای استاد بولت­ ها، کاربرد آن­ها در صنایع پتروشیمی و دماهای بالای ۴۵۰ درجه سانتی گراد می­ باشد. علاوه بر تفاوت در تنش کششی و سختی، استاندارد ساخت استاد بولت A193 می ­باشد که یک استاندارد آمریکایی بوده و معمولا به صورت اینچی بوده (به منظور استفاده در شیر آلات و لوله ­های صنعتی). اما پیچ ­های متری به صورت میلیمتری (متریک) به منظور کاربردهای عمومی ساخته می­ شوند.

پیچ متری آهنی

پیچ متری آهنی با توجه به استانداردهای رایج از میله های گرد معمولی با رزوه­ های میلیمتری طبق استانداردهای رایج تولید و عرضه می­ شود. اکثر این پیچ­ ها در بازار به صورت طول­های یک، دو و سه متر موجود می­ باشد. در صورت درخواست مشتریان به دلیل پروسه سریع و کوتاه این قبیل پیچ­ ها، پیچ­ هایی با اندازه دلخواه مشتریان در کمترین زمان قابل تولید می ­باشد. پیچ متری آهنی، عموما به صورت سیاه (خود رنگ) یا با آبکاری و گالوانیزه عرضه می­گردد.

پیچ متری فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)

کاربرد این نوع از پیچ­های متری در اتصالات سقف و شیروانی در مناطقی دارای رطوبت بالا بسیار مفید می­ باشد. در بازار به طور معمول این پیچ ­ها با جنس ­های فولادهای ۳۰۴ و ۳۱۶ تحت نام­های عمومی A4 و A2 با دنده متریک و طول­های معمولی یک، دو و سه متر عرضه می­ شود.

توان (مقاومت) کششی و تسلیم

مقاومت یا توان کششی مجاز برای یک میله گرد رزوه شده (پیچ متری) که تضعیف نشده باشد (سالم و قبلا تحت بار قرار نگرفته) به صورت زیر بیان می­ شود. این معادله توسط مرکز پژوهشی ساختار استیل در آمریکا (AISC- American Institute of Steel Construction) ارائه شده است:

در این معادله d قطر اسمی (نامی) و Fu مقاومت کششی نهایی با توجه به جنس پیچ می­ باشد.

تنش کششی مجاز برای یک میله گرد رزوه شده به صورت زیر می­ باشد:

در معادله بالا ds همان قطر ساق میله است و Fy مقدار نهایی تنش تسلیم با توجه به جنس پیچ می­ باشد.

کلاس­ های مختلف پیچ­ های متری

­در تولیدات استاندارد انتهای پیچ ­های متری با رنگ­ هایی که هر کدام معنای متفاوتی دارد، کد گذاری می ­شود. این رنگ­ها بیان کننده استاندارد ساخت پیچ و جنس پیچ متری م ی­باشد. کد گذاری رنگ­ها به صورت زیر می­باشد:

بدون رنگ: کلاس ۴٫۶ (مقاومت کششی برابر ۴۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۲۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع)

رنگ زرد: کلاس ۸٫۸ (مقاومت کششی برابر ۸۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۶۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع)

رنگ سبز: فولاد ضد زنگ A2 (304)

رنگ قرمز: فولاد ضد زنگ A4 (316)

رنگ سفید: کلاس ۱۰٫۹ (مقاومت کششی برابر ۱۰۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۹۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع)

احسان یاوری
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image