دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱ دفتر تهران : ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱ ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

پیچ متری

پیچ متری

گروه پینیون در زمینه تامین و فروش انواع پیچ و مهره استاندارد متریک و اینچی فعالیت دارد. برای استعلام قیمت و سفارش خرید انواع پیچ متری با ما تماس بگیرید.

برای سفارش خرید انواع پیچ متری فرم زیر را تکمیل کنید.

یک پیچ متری، که بعضی­ها آن را با عنوان استاد (Stud) می ­شناسند، یک میله با طول­های متفاوت می­باشد که هر دور سر آن یا تمام آن رزوه شده است. هدف اصلی از تولید این قبیل پیچ­ها برای کاربرد در مکان­هایی است که نیروی کششی وارده را می­خواهیم مهار کنیم. در بعضی از بازارهای خارج از کشور این پیچ را با عنوان تمام رزوه (All-Thread) شناخته می­ شود.

ساخت پیچ متری

برای تولید این نوع پیچ­ ها ابتدا میل گردهای ساده (یا همان مفتول) با جنس­های متفاوت تولید شده سپس با توجه به نوع کاربرد میله گردها را دو سر رزوه و یا تمام رزوه می ­کنند. این پیچ­ها پس از تولید به دو صورت در بازار عرضه می ­شود، یا به صورت ساده و خود رنگ و یا با آبکاری گالوانیزه، و معمولا از جنس آهن از کلاس ۵٫۶ ساخته و عرضه می­ شود. با توجه به اینکه مقاومت کششی (تنسایل) پیچ­های آهنی ۵۰۰ مگا پاسکال می­ باشد، در حالی که پیچ­ های متری استیل که در طول­های متفاوتی (۱ متر، ۲ متر و ۳ متر) در بازار عرضه می­ شوند دارای مقاومت کششی (تنسایل) ۷۰۰ مگا پاسکال هستند.

کاربرد پیچ متری فراگیری بسیاری همچون انکر بولت­ها ندارد. بیشتر کاربرد پیچ­های متری در صنایع تهویه مطبوع و اتصالات مربوط به کانال­ها می­ باشد.

نصب پیچ های متری

نحوه نصب این گونه پیچ­ ها همانند ظاهرشان ساده می­ باشد. ابتدا می­بایست یک سر این پیچ متری را به عنوان پایه در محل نصب (برای مثال در یک سطح دیوار یا سقف) توسط یک مهره محکم کرده و طرف دیگر را با عبور دادن از سوراخ درون جسم (برای مثال کانال) توسط مهره ه­ای یکسان بسته و محکم می­ شود. البته برای سفت و محکم کردن این قبیل پیچ­ ها می­بایست از آچار اهم استفاده شود و به مقدار استاندارد مهره را بر روی پیچ متری محکم کرد. دلیل استفاده از پیچ متری در کانال­ها و جاهایی از همین قبیل، این است که می­توان با جا­به­ جا کردن پیچ در طول خود (به دلیل یکسان بودن قطر پیچ در تمام طول آن) ارتفاع و یا طول اتصال را تغییر داد و تنظیم نمود.

تفاوت پیچ متری با استاد بولت

خیلی­ها فکر می ­کنند که به دلیل ظاهر تقریبا مشابه پیچ متری با استاد بولت، کاربرد و موارد مصرف آن تفاوت چندانی ندارد. در صورتی که این تصوری کاملا اشتباه می­ باشد. درست است که هر دو آن­ها  از میله گردهای رزوه شده تولید می­ شوند، اما استانداردهای تولید و نحوه نصب و مصرف آن­ها کاملا متفاوت می­ باشد. به دلیل کاربرد پیچ­های متری به عنوان بست نگهدارنده، برای تولید آن­ها از میله گردهای آهنی با گریدهای پایین استفاده می­ شود، این در حالی است که برای تولید استاد بولت­ها از فولادهای با گریدهای بسیار بالاتری (برای مثال B16 و B7) تولید می ­شوند.

دلیل استفاده ازین قبیل گریدها برای استاد بولت­ها، کاربرد آن­ها در صنایع پتروشیمی و دماهای بالای ۴۵۰ درجه سانتی گراد می­ باشد. علاوه بر تفاوت در مقاومت کششی (تنسایل) و سختی، استاندارد ساخت استاد بولت A193 می ­باشد که یک استاندارد آمریکایی بوده و معمولا به صورت اینچی بوده (به منظور استفاده در شیر آلات و لوله ­های صنعتی). اما پیچ ­های متری به صورت میلیمتری (متریک) به منظور کاربردهای عمومی ساخته می­ شوند.

پیچ متری آهنی

پیچ متری آهنی با توجه به استانداردهای رایج از میله های گرد معمولی با رزوه­ های میلیمتری طبق استانداردهای رایج تولید و عرضه می­ شود. اکثر این پیچ­ ها در بازار به صورت طول­های یک، دو و سه متر موجود می­ باشد. در صورت درخواست مشتریان به دلیل پروسه سریع و کوتاه این قبیل پیچ­ ها، پیچ­ هایی با اندازه دلخواه مشتریان در کمترین زمان قابل تولید می ­باشد. پیچ متری آهنی، عموما به صورت سیاه (خود رنگ) یا با آبکاری و گالوانیزه عرضه می­گردد.

پیچ متری فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)

کاربرد این نوع از پیچ­های متری در اتصالات سقف و شیروانی در مناطقی دارای رطوبت بالا بسیار مفید می­ باشد. در بازار به طور معمول این پیچ ­ها با جنس ­های فولادهای ۳۰۴ و ۳۱۶ تحت نام­های عمومی A4 و A2 با دنده متریک و طول­های معمولی یک، دو و سه متر عرضه می­ شود.

توان (مقاومت) کششی و تسلیم

مقاومت یا توان کششی مجاز برای یک میله گرد رزوه شده (پیچ متری) که تضعیف نشده باشد (سالم و قبلا تحت بار قرار نگرفته) به صورت زیر بیان می­ شود. این معادله توسط مرکز پژوهشی ساختار استیل در آمریکا (AISC- American Institute of Steel Construction) ارائه شده است:

در این معادله d قطر اسمی (نامی) و Fu مقاومت کششی نهایی با توجه به جنس پیچ می­ باشد.

تنش کششی مجاز برای یک میله گرد رزوه شده به صورت زیر می­ باشد:

در معادله بالا ds همان قطر ساق میله است و Fy مقدار نهایی تنش تسلیم با توجه به جنس پیچ می­ باشد.

کلاس­های مختلف پیچ­ های متری

­در تولیدات استاندارد انتهای پیچ ­های متری با رنگ­ هایی که هر کدام معنای متفاوتی دارد، کد گذاری می ­شود. این رنگ­ها بیان کننده استاندارد ساخت پیچ و جنس پیچ متری م ی­باشد. کد گذاری رنگ­ها به صورت زیر می­باشد:

بدون رنگ: کلاس ۴٫۶ (مقاومت کششی برابر ۴۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۲۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع)

رنگ زرد: کلاس ۸٫۸ (مقاومت کششی برابر ۸۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۶۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع)

رنگ سبز: فولاد ضد زنگ A2 (304)

رنگ قرمز: فولاد ضد زنگ A4 (316)

رنگ سفید: کلاس ۱۰٫۹ (مقاومت کششی برابر ۱۰۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۹۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع)

Avatar
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

برای مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران:  ۶۶۰۸۳۰۷۹-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱