دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

*صرفا آموزشی* ( این محتوا صرفا جنبه آموزشی دارد ) *صرفا آموزشی*

انکر بولت ( رول بولت )

انکربولت یکی از انواع پیچ و بست­ها می­ باشد. ازین نوع بست برای اتصالات مصالح ساختمانی و یا اتصال اجسام به سنگ و بتن از آن استفاده می ­شود. برای مثال هنگامی که بخواهیم دستگاه­ ها و یا ماشین­ آلات را در کارخانه ها نصب و راه اندازی کنیم، برای اتصال دستگاه­ها به زمین و بتن، با توجه به اندازه و سایز دستگاه ­ها و مقدار ارتعاش و لرزش این دستگاه­ ها، از انکربولت استفاده می­ شود.

به این صورت که انکربولت­ ها را در پی (فونداسیون) زیر دستگاه قرار می­ دهند و پس از خشک شدن بتن دستگاه را روی آن می ­بندند. البته در بعض مواقع نیز می­توان در هنگام آرماتور بندی و قبل از عملیات بتن ریزی چنانچه مکان دقیق انکر بولت­ ها مشخص و قابل پیش­بینی باشد، می­ توان آن­ ها را جایگذاری نمود. در غیر این صورت با انجام عملیات کرگیری مکان مورد نظر برای جایگیری انکر بولت­ها سوراخ می­ شود.

انواع انکر بولت

اتصال انکربولتها ( رول بولت )

پرکاربرد ترین نوع اتصال در انکر بولت­ها، اتصال صفحه فلزی روی بتن یا فونداسیون می ­باشد. ابتدا انکر بولت را به روش­های مختلفی در جای مورد نظر می­ کارند سپس صفحه پایه را روی آن با پیچ می­ بندند و در آخر دستگاه و یا ستون مورد نظر روی صفحه پایه نصب می­ شود. این نوع اتصال دیگر نیاز به جوشکاری برای نصب ستون­ها را از بین می­ برد.

کارگذاشتن انکر بولت

انکر بولت­ ها انواع مختلفی از نیروها را متحمل می­ شوند، مانند نیروهای برشی و نیروهای کششی. به همین علت می­ بایست انکر بولت از استحکام خوبی برخوردار باشد، یا به اصطلاح مهندسی دارای تنش تسلیم بالایی باشد.

البته عوامل و پارامترهای دیگری در انتخاب و ساخت انکر بولت ­ها نیز بسیار مهم می­ باشد. عواملی چون زنگ زدگی و خوردگی، به دلیل استفاده از آن­ها در مناطق رطوبتی مانند نزدیک دریا و یا محیط ­های شیمیایی آلوده مانند کارخان­جات، عوامل موثر در ساخت و به کارگیری انکر بولت­ ها می ­باشد و می­ بایست آن­ها رعایت نمود.

 مشخصات انکر بولت

عوامل موثر در طراحی انکر بولت

  • جهت نیرو وارده
  • نوع نیرو وارده
  • توزیع یکنواخت نیرو
  • نیرو وارده بر سازه بتنی
  • فاصله نصب انکر بولت­ها از یکدیگر
  • عمق کاشت انکر بولت
  • ترک در بتن

جهت نیرو وارده

می­دانیم که وظیفه اصلی انکر بولت ­ها، تحمل بار و نیروی وارده از سمت سازه می­ باشد. بنابراین جهت نیروی کششی و برشی وارده بر انکر بولت بسیار حائز اهمیت می­ باشد.

نوع نیرو وارده

این مساله کاملا مشخص است که نیروهای دینامیکی و استاتیکی تفاوت­ های بسیاری باهم دارند، بنابراین می ­بایست نوع بارگذاری مشخص شود.

توزیع یکنواخت نیرو

در اکثر مواقع برای استفاده از انکر بولت­ به عنوان بست، از چندین انکر بولت استفاده می­ شود. به همین دلیل عدم توزیع یکنواخت نیرو بین رول بولت ­ها باعث فشار بیش از حد به یکی از آن­ها شده و در نهایت ممکن است سبب شکست و تخریب سازه شود.

نیرو وارده بر سازه بتنی

نوع و مقدار نیروی وارده بر سازه بتنی که بر روی انکر بولت­ها نصب می­شود، در طراحی انکر بولت و نیز جایگذاری آن تاثیر بسزایی دارد.

فاصله نصب انکر بولت­ها از یکدیگر

یکی دیگر از پارامترهای مهم در نصب انکر بولت­ها، فاصله مهندسی شده آن­ها از یکدیگر می­باشد. عدم طراحی صحیح این فاصله، سبب ترک در خود انکر بولت­ها و یا در لبه بتن خواهد شد.

عمق کاشت انکر بولت

سایز یک انکر بولت نظیر قطر و طول آن از نیروهای وارده بر آن، توسط دستگاه­ها و ماشین­آلاتی که روی آن نصب می­شوند، محاسبه می­شود. حال اگر شرایط به گونه­ای باشد که دستگاه ­ها را نتوان با قطر انکر بولت مورد نظر در طراحی تطابق داد، با افزایش طول و عمق کاشت آن در فونداسیون، کمبود پارامتر قطر جبران می­شود.

ترک در بتن

در بعضی مواقع در هنگام پی ریزی بتن در شرایط­های مختلف دچار ترک اجتناب ناپذیر می­شود. در طراحی انکر بولت باید این پارامتر در نظر گرفته شود، چرا که وجود ترک در بتن باعث کاهش استحکام انکر بولت در مکانش خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی