دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

شماره گذاری ریل و واگن هایوین

پینیون > قطعات صنعتی > مکانیک > شماره گذاری ریل و واگن هایوین
ریل و واگن هایوین

شماره گذاری ریل و واگن هایوین

لیینیر گاید که از آن‌ها تحت عنوان «ریل و واگن حرکتی» نیز نام برده می‎شود از مولفه‌های کاربردی در ساخت و تولید ماشین آلات، خصوصاً ماشین آلات CNC و به عبارتی مکانیزم حرکت و هدایت این دسته از ماشین آلات به حساب می آیند که امکان ایجاد نوعی حرکت خطی دقیق را با استفاده از عناصر غلتشی مانند ساچمه‌ها و رولرها (غلتک ها) در بین ریل و واگن، فراهم می‌نمایند.

در مقایسه با اسلایدهای سنتی، ضریب اصطکاک یک لینیر گاید فقط 50/1 است. از این رو به واسطه کم بودن مقاومت اصطکاکی لینیرگایدها، به نیروی پیشران (پیش بَر) کمی برای به حرکت درآوردن بارها نیاز است.

همچنین به دلیل اثر گیرداری بین ریل و واگن، لینیر گاید می‌تواند بارها را در دو جهت بالا یا پایین و سمت چپ/ راست به حرکت درآورد.

لینیرگاید یا ریل و واگن هایوین

یکی از برندهای معروف و کاربردی در زمینه ساخت و تولید لینیرگایدها، برند هایوین، ساخت کشور تایوان است که لینیرگایدهای (ریل و واگن) برند هایوین بسته به نوع کاربرد و نیاز مشتری به سری های مختلفی به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 

نام سری قابلیت استفاده و کارایی
سری HG  و CG مناسب انواع ماشین آلات CNC (ماشین سنگ زنی ، فرز و حفاری ، تراش و ماشین سنتر و …)
سری EG مناسب تجهیزات اتوماتیک، دستگاه های انتقال سرعت بالا، تجهیزات نیمه هادی، دستگاه های برش چوب، تجهیزات اندازه گیری دقیق
سری WE و QW مناسب تجهیزات اتوماتیک، سیستم های حمل و نقل، تجهیزات اندازه گیری دقیق، تجهیزات نیمه هادی، ماشین قالب گیری ضربه ای، کاربردهای تک محور
سری   MG مناسب دستگاه های مینیاتوری، تجهیزات نیمه هادی و تجهیزات پزشکی و صنایع با تکنولوژی بالا
سری QH و QE مناسب تجهیزات اندازه گیری دقیق،  تجهیزات نیمه هادی، تجهیزات اتوماتیک، دستگاه  علامت گذاری لیزری. به طور کلی جهت کاربست گسترده در صنایع پیشرفته که به سرعت بالا، سر و صدا و تولید گرد و غبار کم نیازمندند، مناسب هستند.
سری RG و QR مناسب دستگاه های برش سنگین، ماشین آلات سنگ زنی cnc، دستگاه های قالب گیری تزریقی دستگاه های تخلیه الکتریکی، دستگاه های برش سیم، دستگاه های پلانو میلر

نحوه شماره گذاری یا کدگذاری ریل و واگن (لینیر گاید) هایوین

سری های مختلف لینیرگایدهای هایوین را می‌توان به دو نوع غیر قابل تعویض و قابل تعویض تقسیم بندی کرد. این دو نوع از لحاظ اندازه، یکسان هستند، و تنها تفاوت آن‌ها در این است که در نوع قابل تعویض، ریل و واگن‌ها می‌توانند آزادانه تعویض شوند و دقت آن‌ها می‌تواند تا کلاس P برسد. شماره گذاری این سری ها، اغلب شامل اندازه، نوع، کلاس دقت و کلاس پیش بارگذاری و … می‌باشد.

شماره گذاری یا نام گذاری نوع غیرقابل تعویض

 

غیر قابل تعویض ریل و واگن هایوین

 

شماره گذاری یا نام گذاری نوع قابل تعویض

  • راهنمای شماره گذاری واگن های هایوین

 

کدگذاری هایوین

سری واگن

طبق تصویر فوق، از چپ به راست، کد HG نمایانگر سری واگن است. می‌تواند RG،EG ،WE ، CG، MG، WE یا سایر سری های برند هایوین می‌باشد.

مدل واگن

W نمایانگر مدل واگن است. اگر این کد W باشد، یعنی واگن از نوع لبه دار و اگر این کد H باشد. یعنی واگن بدون لبه یا مربعی و اگر این کد L باشد، یعنی واگن از نوع مربعی با پروفیل سبک تر از نوع H است.

سایز واگن

عدد 25 نمایانگر اندازه و سایز واگن است.  در اندازه‌های 15، 20، 25، 30، 35، 45، 55، 65 به صورت استاندارد ساخته می‌شود.

تحمل بار

حرف بعد از 25، نمایانگر، نوع بار قابل تحمل واگن می‌باشد.که دارای دو نوعC ( بار سنگین) و H (بار فوق سنگین) است که نوع H به واسطه بلندتر بودن قادر به تحمل بار بیشتر و سنگین تری است.

نصب

حرف بعدی، نمایانگر نوع پیچ خوری و نصب واگن است. که کد A نصب و پیچ خوری از بالا، B نصب و پیچ خوری از پایین و C پیچ خوری از بالا و پایین را نشان می‌دهد.

نمایش استاندارد بودن واگن

حرف بعدی در صورت وجود، نمایانگر واگن های ویژه بوده و با کد (E) نمایش داده می‌شود. اگر فاقد کد باشد یعنی از نوع واگن های استاندارد است.

پیش بارگذاری

کد ZA ، نمایانگر پیش بارگذاری واگن است. که می‌تواند دو کد ZO یا ZA را به خود اختصاص دهد. که مقدار پیش بارگذاری ZO از ZA کمتر است.

دقت

کد P نمایانگر دقت واگن است. که برحسب دقت C ، H یا P دسته بندی می‌شود. بالاترین دقت مربوط به P بعد H و سپس C است.

ضد گرد و غبار

در نهایت کد ZZ در صورت وجود، یعنی این واگن دارای محافظ و آپشن های ضد گرد و غبار است. وجود این آپشن ها و محافظ ها هنگامی که لینیرگاید در معرض محیط های آلوده و پر از گرد و غبار (مواد زائد) قرار دارد. برای افزایش طول عمر مجموعه ریل و واگن، توصیه می‌گردد.

خودروانکاری

کد E2 یعنی این واگن دارای خاصیت خودروانکاری است. کد SE یعنی واگن دارای درپوش انتهایی فلزی است.  

به زودی نکات در این مطلب بارگذاری خواهند شد …

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی