دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

*صرفا آموزشی* ( این محتوا صرفا جنبه آموزشی دارد ) *صرفا آموزشی*

پیچ ستاره ای (Torx)

پیچ های ستاره ای در سال ۱۹۶۷ میلادی توسط شرکت تکستران (Textron) با نماد تجاریِ کمکار (Camcar) توسعه یافت. پیچ ستاره ای گونه ای از پیچ می باشد که طرح روی سرِ پیچ( گُلِ پیچ)، یک ستاره ی شش پَر است.

نام عمومی کله پیچ در این نوع از پیچ، ستاره است، در نتیجه آچارهایی که مخصوص این گونه پیچ ها هستند، آچار ستاره ای یا پیچ گوشتی ستاره ای نامیده می شوند؛ و به سَریِ مخصوص این آچار ها سَریِ ستاره ای می گویند. (starbit:سری ستاره ای قابل تعویض) نام تخصصی طرح روی سر پیچ در این نوع از پیچ ها،که توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی (ایزو) تعیین شده است،شش گوش داخلی (hexalobular internal) می باشد. (داری شش مقطع کوچک:hexalobular )

استاندارد پیچ های ستاره ای در سازمان بین المللی استاندارد سازی ایزو ۱۰۶۶۴ می باشد.

گاهی اوقات در بعضی از کاتالوگ ها و منابع اطلاعاتی نام این گونه پیچ ها خلاصه می شود و به شکل 6lobe نوشته می شود. (ابهام زدایی!: 6lobe با عدد ۶ شروع می شود نه با حرف بزرگ لاتین G).

کاربرد پیچ ستاره ای

پیچ های ستاره ای عمدتاً در خودروها، موتورسیکلت ها،رسیستم ترمز دوچرخه ها (از نوع ترمزهای دیسکی)، هارد دیسک ها ،سامانه های کامپیوتری(رایانه‌ای) و لوازم الکترونیکی مصرفی یافت می شوند.

پیچ ستاره ای در یارانه

از آنجایی که پیچ های ستاره ای و آچار های ستاره ای (پیچ گوشتی های ستاره ای)، در ابتدا به طور گسترده در دسترس عموم مردم نبود؛ گاهی اوقات از پیچ های ستاره ای در مواردی استفاده می‌شد که نیاز به اتصالات امنیتی بود. اما از زمانی که استفاده از پیچ های ستاره ای و آچارهایشان رایج شد؛ گونه های دیگری از اتصالات امنیتی طراحی شد و توسعه یافت. همچنین استفاده از پیچ های ستاره ای در صنعت ساخت و ساز روز به روز در حال افزایش است.

 

مبانی عملکرد پیچ های ستاره ای

پیچ های سر ستاره ای به گونه ای طراحی شده اند که از جدا شدن نوک پیچ گوشتی از سرِ پیچ جلوگیری کنند. پیچ های سر ستاره ای این کار را بهتر از پیچ های چهار سو یا دو سو انجام می دهند. گفته می‌شود که پیچ های چهار سو به این منظور طراحی شده اند که نوک پیچ گوشتی از سرِ پیچ جدا شود و از این طریق از سفت شدن یا محکم شدن بیش از حد پیچ جلوگیری شود؛ در حالیکه پیچ های سر ستاره ای از در رفتن (جدا شدن) نوک پیچ گوشتی از سر پیچ جلوگیری می کنند.

پیشرفت محدود کننده های گشتاور (کلاچ های ایمنی) در پیچ گوشتی های خودکار یا اتوماتیکی که در کارخانه ها استفاده می شود (از قبیل برقی یا شارژی)، باعث ایجاد تغییر در روند باز و بسته شدن پیچ ها شده است. به جای استفاده کردن از ابزاری که نوک آن از سر پیچ خارج شود زمانی که گشتاور به مقدار مطلوبی برسد، (که احتمال آسیب رسیدن به نوک پیچ گوشتی، سرِ پیچ و قطعه ی مورد نظر وجود دارد)، پیچ گوشتی هایی که محدود کننده ی گشتاور (کلاچ ایمنی) دارند، به این منظور طراحی شده اند که به طور پیوسته و پایدار به میزان گشتاور مطلوب و مورد نظر برسند.

 

 اندازه پیچ ستاره ای

اندازه های پیچ های ستاره ای با حرف بزرگ “T” نمایش داده می شود؛ که محدوده ی آن از T1 تا  T100 می باشد.

اندازه پیچ ستاره ای

اندازه های متداول پیچ های ستاره ای عبارت اند از: T10 و T15 و T25، در حالیکه پیچ های ستاره ای با سایز های T5.5 و T35 و T47 برای موارد خاص استفاده می‌شوند.فقط یک پیچ گوشتی مناسب و متناسب با اندازه ی پیچ می‌تواند یک پیچ ستاره ایِ مخصوص را باز و بسته کند، بدون آنکه به پیچ و پیچ گوشتی آسیبی برسد. اگر پیچ های ستاره‌ای در سیستم های استاندارد دیگری از قبیل: SAE(استاندارد انجمن مهندسان خودرو)، سیستم استاندارد متریک و سیستم دیگری از استاندارد های اتصالات رزوه ای تولید بشوند، باز هم از همان سِری از آچار های ستاره ای برای باز کردن و بستن پیچ های ستاره ای استفاده می شود؛ البته در بعضی از موارد لازم است که سایز سَری(نوکی) پیچ گوشتی های ستاره ای کاهش یابد.

 

انواع پیچ های ستاره ای خاص

۱- پیچ ستاره ای خارجی (external torx screw)

یک پیچ ستاره ای خارجی دارای یک قسمت ستاره‌ای شکل به شکل یک ستاره ی شش پَر می باشد که به قسمت بالای سرِ پیچ متصل شده است و به آن نَری (male part) گفته می شود. پیچ گوشتی های ستاره ای و یا سَری های آن ها هم  دارای یک قسمت ستاره ای شکل به شکل یک ستاره ی شش پَر می باشند و به آن مادگی (female part) گفته می شود؛ که با قسمت نَری پیچ های ستاره ای خارجی جفت می‌شوند. (این نوع پیچ ها بیشتر در موتور خودرو ها استفاده می شوند.)

پیچ ستاره ای خارجی

۲-پیچ ستاره ای امنیتی

پیچ های ستاره ای امنیتی دارای یک زائده ی کوچک (pin) در مرکز سر پیچ می باشند که از باز و بسته شدن پیچ به وسیله ی آچار های ستاره ای معمولی جلوگیری می کند.

پیچ ستاره ای امنیتی

یک دیدگاه بگذارید

فروش انواع بلبرینگ

لینیر موشن ها

فروش انواع زنجیر صنعتی

انواع تسمه

روانکارهای صنعتی