دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

طراحی و ساخت انواع مدول خطی (ماژول حرکت خطی)

گروه بازرگانی پینیون در زمینه ساخت انواع مدول خطی و فروش بال اسکرو، لیداسکرو تسمه و لینیر گاید ها یا ریل و واگن از برند های معتبر با کیفیت بالا با ارائه گواهی ضمانت اصالت کالا می باشد. برای خریدو یا سفارش ساخت مدول خطی (ماژول حرکت خطی) و یا مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

میز cnc
سروو سیلندر

مدول خطی چیست؟

مدول خطی تجهیز ساده ای است که حرکت دورانی را با دقت بالا به حرکت خطی تبدیل می کند. این تجهیز با استفاده از بال اسکرو یا تسمه ، لینیر گاید یا بال بوشینگ، هوزینگ فلزی یا آلومینیومی، بلبرینگ، کوپلینگ، در صورت نیاز گیربکس و موتور الکتریکی ساخته می شود. با توجه به پارامترهای زیر مطابق با نیاز طراحان، یک ماژول حرکت خطی می تواند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گیرد:

 • طول کورس
 • حداکثر نیروی دینامیکی
 • دقت حرکت
 • سرعت حرکت
 • تکرارپذیری
 • دقت ساخت
 • شرایط محیطی (پوشش دهی)

مدول های خطی غالبا دقیق هستند و آماده نصب و استفاده بر روی سیستم های خطی می باشند. آن ها با عملکرد بالا و قابلیت انتخاب پارامترهای ذکر شده با داشتن حجم فشرده به نصب عملکرد و کارایی از قیمت مناسبی برخوردار هستند.

قسمت های مختلف مدول خطی

 • فریم پروفیل آلومینیوم یا استیل مطابق با نیاز طراح به همراه یک یا دو سیستم لینیر گاید
 • بال اسکرو دقیق با تلرانس بالا یا سیستم تسمه و پولی
 • بیرینگ های نصب شده بر روی پروفیل فلزی
 • بیرینگ تماس زاویه ای در صورت نیاز برای تحمل بارهای محوری زیاد وارده به سیستم
 • کوپلینگ محور بال اسکرو به محور موتور
 • استفاده ار گیربکس در صورت نیاز طراح به تحمل نیروی زیاد
 • موتور الکتریکی مطابق با میزان گشتاور اعمال شده و سرعت جابجابی کورس

راهنمای انتخاب و خرید مدول خطی

همانطور که در ابتدای مطلب هم بیان شد، از این وسیله در صنایع مختلف برای کاربردهای متفاوت استفاده می شود. در نتیجه قبل از خرید، باید اطمینان حاصل کرد ماژول خطی انتخاب شده، پاسخگوی نیاز شما هست یا نه. مهمترین مواردی که هنگام خرید باید بدان توجه داشته باشید، عبارت هستند از:

راستای حرکت مدول خطی

از مدول خطی برای حرکت هم در راستای محور عمودی و هم در راستای محور افقی استفاده می شود. تعیین راستای حرکت وسیله، در قدرت موتور آن تاثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال زمانی که تجهیز مسئولیت حمل بار در راستای محور عمودی را به عهده دارد، علاوه بر انرژی بیشتر به یک ترمز هم نیازمند است. ترمز و موتوری که با استفاده از آنها بتوان از سقوط بار جلوگیری کرد. بنابراین ابتدا تعیین کنید که از این وسیله عمدتا در راستای چند محور استفاده می کنید.

 تعیین نقاط مرکز ثقل

مرکز ثقل بار هنگام تغییر وضعیت ماژول خطی، تغییر می کند. برای هر موقعیت، مرکز ثقل بار با توجه به نقطه مبدا در محورهای مختلف باید محاسبه شود. از آنجا که بار / جسم در حرکت با شتاب سریع یا کم حرکت می کند، مرکز ثقل آن نسبت به مختصات تغییر می یابد. بنابراین، هنگام نصب مدول های خطی، موقعیت های مختلف و محاسبات مرکز ثقل جسم در نقاط مختلف با توجه به تمام محورها محاسبه می شود. آگاهی از این محاسبات به شما در نصب درست تجهیز، کمک ویژه ای می کند.

ظرفیت تحمل بار

هندسه و وزن بار، از جمله دیگر مواردی است که هنگام خرید مدول خطی باید بدان توجه داشت. همانطور که گفته شد، در طراحی ماژول حرکت خطی از المان های مختلفی استفاده می شود. به عنوان مثال، هرچه که وزن بار بیشتر باشد، بهتر است که از موتور و گیربکس های قدرتمند در ساخت تجهیز استفاده شود.

طول حرکت

طول حرکت هر یک از عملگرها در هر محور برای تعیین دقیق جهت حرکت و شدت آن باید تعیین شود. میزان حرکت تا حد زیادی به نوع محرک مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال زمانی که از عملگر بال اسکرو استفاده می شود، بال اسکرو طول حرکت را مشخص میکند. در این شرایط طول حرکت به هیچ عنوان نباید از ظرفیت بال اسکرو بیشتر شود. از طرف دیگر، مدول های خطی که از تسمه به عنوان محرک استفاده میکنند، هیچ محدودیتی در طول حرکت ندارند.

نرخ شتاب

در سیستم های چند موقعیتی، شتاب به خودی خود یک مشکل اساسی نیست. در واقع تأثیر شتاب بر بار چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در هر سیستم خودکاری که در آن از سیستم های مدول خطی استفاده می شود ، باید به تاثیر شتاب بر بار توجه داشت، خصوصا هنگام برداشتن و گذاشتن بار.

سرعت چرخش

یاتاقان و بال اسکرو های مورد استفاده در مدول خطی تعیین کننده سرعت و زمان چرخش هستند. به طور کلی مدول های خطی تسمه ای سریعتر از مدل بال اسکرو یا لید اسکرویی هستند.

عمر مفید

عمر مفید هر یک از تجهیزات به کار برده شده در تجهیز، بیانگر عمر مفید واقعی دستگاه است. البته یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در عمر مفید دستگاه، فرکانس کاری آن است. هرچه که فرکانس کاری بیشتر باشد، فرسودگی بین تجهیزات داخلی بیشتر شده و عمر مفید دستگاه کمتر می شود.

فاکتورهای محیطی

برای عملکرد بهتر دستگاه، بهتر است با توجه به شرایط محیطی ماژول حرکت خطی را انتخاب کنید. عواملی مانند میزان فضای در دسترس، گرد و غبار، رطوبت، درجه حرارت و … از جمله مواردی است که هنگام انتخاب تجهیز باید در نظر داشته باشید.

دقت و تکرارپذیری

ترکیب دقت و تکرار پذیری، آخرین موردی است که هنگام خرید مدول خطی باید بدان توجه کنید.  گرچه این دو مفهوم در نگاه اول بسیار شبیه بهم به نظر می رسند، اما متفاوت از یکدیگر هستند. دقت زمانی معنا پیدا می کند که دستگاه مسئول ضربه زدن به یک نقطه از فاصله مشخصی است. اما تکرارپذیری زمانی اهمیت پیدا می کند که دستگاه باید به یک نقطه خاص طی دفعات مشخص و پی در پی، ضربه بزند. به طور کلی، مدول های خطی که از عملگر بال اسکرو استفاده می کند، نسبت به مدول های خطی تسمه ای دقت بیشتری دارند.

نمایش بیشتر

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

2 پاسخ
 1. نیکنام

  باسلام.میخواستم بدونم برای ساخت یک مدول خطی به چه محاسباتی نیاز داریم.برای انتخاب قطعات باید چه پارامتر هایی رو در نطر بگیریم,هم قطعات مکانیکی و هم قطعات الکترونیکی.اگر براتون مقدور هستش با ذکر یک مثال برام توضیح بدین.مثلا در دستگاهای کنترل عددی(ماشین سی ان سی)دو حالت حرکت در دو محورYوZ از این مدول ها استفاده شده.

  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض ادب و احترام
   برای انتخاب یک مادول خطی مناسب نیاز هست که بدونیم اول برای چه کاری استفاده میشه به صورت افقی یا عمودی کاربرد داره چه نیرویی رو قرار جابجا کنه وباچه سرعتی طول کورس چقدر هست آیا نیروهای جانبی بهش وارد میشه یاخیر تمام این موارد برای هر محور باید در نظر گرفته بشه.
   در صورت هر گونه سوال با ما در ارتباط باشید.

یک دیدگاه بگذارید