دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

میلگرد frp

پینیون > کامپوزیت > میلگرد frp

این محتوا صرفا آموزشی است.

میلگرد­ های کامپوزیتی FRP

همان­طور که می­دانید، بتن به صورت ذاتی برای تحمل نیروهای فشاری استحکام خوبی دارد اما نیروهای کششی سبب شکستن بتن می ­شود. برای تقویت بتن و سازه ­های سنگی در تحمل نیروهای کششی از میلگردهایی در بتن استفاده می ­شود که در اصلاح به سازه نهایی بتن مسلح گفته می­ شود. از سال 1968 از میلگردهای فولادی برای افزایش استحکام کششی بتن استفاده شده است. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، مهندسین و محققین ترکیبات و مواد جدیدی تولید کردند که یکی از آن­ها کامپوزیت­ ها بودند.

کامپوزیت­ ها ترکیبی از چند ماده مختلف هستند که خواص مکانیکی بهبود یافته ­ای نسبت به تک تک اجزای سازنده خود دارند و به عبارت دیگر عیب­ های یک ماده مشخص با ترکیب شدن با ماده ­ای دیگر از بین می­رود. یکی از کامپوزیت­ های پر مصرف در دنیای امروز، کامپوزیت­ های پلیمری با الیاف مختلف هستند. این دسته از کامپوزیت­ها را با نام FRP می­ شناسند. با تغییر نوع الیاف و میزان آن­ها می­ توان انواع متنوعی از FRP-ها را تولید کرد. این ترکیبات در صنایع مختلف کاربردهای بسیار گسترده ­ای دارد. یکی از مهم­ترین صنایعی که از FRP-ها بهره می­ برد، صنعت ساخت و ساز است چرا که از FRP-ها می ­توان در زمینه ساخت انواع میلگرد استفاده کرد. در ادامه به طور ویژه به بررسی میلگرد FRP می­ پردازیم.

مشخصات لوله frp

بزرگترین مشکل میلگردهای فولادی خوردگی آن­ها است. میلگردهای فولادی در برابر عوامل شیمیایی مقاومت کمی دارند و در گذر زمان با ایجاد ترک در سطح بتن و نفوذ مواد شیمیایی و هوا، خورده می­ شوند. از این رو محققین به سراغ استفاده از کامپوزیت­ های FRP رفتند و مدل­های مختلفی از میلگردهای کامپوزیتی تولید کردند که نتایج بسیار مطلوبی از خود به جای گذاشت تا آنجا که امروزه سازه­ های بسیاری را به کمک میلگردهای کامپوزیتی می ­سازند. انواع پرکاربرد میلگردهای کامپوزیتی عبارت هستند از: میلگردهای کامپوزیتی با الیاف کربن CFRP، میلگردهای کاپوزیتی با الیاف شیشه GFRP و میلگردهای کاپوزیتی ساخته شده با الیاف بازالت BFRP، که در این بین میلگردهای GFRB هم ارزان­ ترین مدل و هم متداول­ ترین مدل موجود در بازار می ­باشند.

انواع میلگرد frp

مزایای میلگردهای کامپوزیتی ( میلگرد FRP)

میلگردهای کامپوزیتی در برابر میلگردهای بتنی، مزایای متعددی دارند که می­توان مهم ­ترین آن ­ها را به صورت زیر برشمرد:

مقاومت بیشتر در برابر خوردگی

در صورت خوردگی میلگرد فولادی، سازه بتنی مقاومت خود را از دست می­ دهد ولی در میلگردهای FRP چنین مشکلی به وجود نمی ­آید. چرا که رزین اپوکسی موجود در میلگردهای FRP مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف ایجاد خوردگی نظیر اکسیژن، رطوبت، کلر و سولفات­ ها دارند.  از این رو میزان خوردگی میلگرد های FRP بسیار پایین ­تر از انواع فولادی آن خواهد بود و از این میلگردها می ­توان در ساخت انواع سازه ­های دریایی نظیر اسکله ­ها، عرشه پل ­ها و دیگر سازه ­های در معرض عوامل خوردگی استفاده کرد.

مقاومت میلگرد اف آر پی در برابر نیروهای مغناطیسی

کامپوزیت­ های FRP دارای خواص منحصر به فردی هستند. این کامپوزیت­ ها از ترکیب رزین اپوکسی و الیافی نظیر کربن، شیشه و آرامید تولید می­ شوند که هیچ یک تنش ­های مغناطیسی ایجاد نمی ­کنند.  از این رو از این کامپوزیت­ ها برای ساخت سازه­ هایی که دارای میدان مغناطیسی هستند، نظیر راکتورها، فرودگاه­ ها، بخش ­های MRI بیمارستان و لابراتورها می ­توان استفاده کرد.

مقاومت در برابر جریان الکتریکی

فلزات رسانا هستند و وجود مواد رسانا در سازه که قابلیت هدایت الکتریکی دارند، می­ تواند خطرناک باشد و باعث آسیب شود و این در حالی است که کامپوزیت­ های FRP غیر هادی هستند و می­توان از آن­ها برای ساخت سازه­های در معرض میدان الکتریکی نظیر دکل ­های بتنی انتقال نیرو و انواع پست­ های برق استفاده کرد.

تولید میلگرد frp

وزن سبک میلگرد FRP

وزن مخصوص میلگرد FRP در حدود 2/2 گرم بر سانتی­متر مکعب است و این در حالی است که این عدد برای میلگردهای فولادی در حدود 85/7 گرم بر سانتی­متر مکعب است. کاهش چگالی منجر به کاهش بار مرده سازه، کاهش هزینه و حمل و تقل آسان آن می­ شود.

افزایش میرایی ایجاد شده در سازه

ممکن است ارتعاشات مختلفی بر اثر زلزله و یا کار تجهیزات صنعتی به سازه اعمال شود. میلگردهای کامپوزیتی از آنجایی که در برابر میلگردهای فولادی میرایی بیشتری دارند، پس می ­توانند مقاومت سازه در برابر زلزله و ارتعاشات مختلف را افزایش دهند.

مقاومت در برابر خستگی

کامپوزیت ­های FRP در برابر سیکل ­های متناوب بارگذاری (خستگی) مقاومت بیشتری نسبت به میلگردهای فولادی دارند. از این رو به طور گسترده در صنعت هوا فضا مورد استفاده قرار می­ گیرند.

قیمت مناسب و مقرون به صرفه میلگرد اف آر پی

استفاده از میلگردهای FRP در نهایت منجر به کاهش هزینه ­های تمام شده خواهد شد و همین عامل می­ تواند تمایل سازندگان به استفاده از این کامپوزیت ­ها را افزایش دهد.

برخی از کاربردهای میلگرد کامپوزیتی

میلگرد GFRP که از آن­ها به عنوان فایبرگلاس نیز یاد می­ شود، پرکاربردترین میلگرد کامپوزیتی موجود در بازار است. از میلگردهای فایبرگلاس که خود زیر مجموعه میلگردهای FRP است، در موارد زیر به صورت گسترده استفاده می­ شود:

  • تاسیسات فاضلاب
  • کانال ­ها و لوله ­های بتنی
  • سازه­ های دریایی نظیر اسکله­ ها
  • سازه ­های مراکز MRI
  • عرشه پل ­ها
  • پنل ­های پیش ­ساخته ­ی نما
  • کف پارکینگ و سالن­ های صنعتی
  • ساخت تیرها و دکل­ های برق
  • انواع ستون ­ها و سازه ­های پیش ­ساخته
  • ساخت اتاقک ­های پست برق
میلگرد frp در ساختمان

نکته مهمی که در استفاده از میلگرد  اف آر پی کامپوزیتی باید به آن توجه نمود، طراحی متفاوت سازه است، چرا که میلگرد­های فولادی رفتاری متفاوت از میلگردهای کامپوزیتی از خود نشان می­ دهند. میلگردهای فولادی تقریبا دارای رفتار ایزوتروپیک هستند ولی میلگردهای کامپوزیتی دارای رفتار غیرهمسانگرد بوده و بر همین اساس بیشترین میزان مقاومت کششی را فقط در جهت اصلی الیاف از خود بروز می­ دهند. این ترکیبات بر خلاف فولاد دارای رفتار الاستیک خطی هستند، از این رو باید محدودیت تغییر شکل پذیری سازه را در آن­ ها مد نظر قرار داد.

1 پاسخ

یک دیدگاه بگذارید