دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

معرفی انواع زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی یک قطعه فوق‌العاده مهم و همه کاره است که از آن برای انتقال قدرت در انواع ماشین‌ها مثل ماشین صنعتی، کشاورزی، نقلیه و… استفاده می‌شود. با وجود این که این محصولات تقریبا مسئولیت مشخصی در صنعت دارند؛ اما دنیای زنجیرهای صنعتی بسیار گسترده و پیچیده است و همین موضوع می‌تواند پیدا کردن زنجیر صنعتی مناسب را برای شما بسیار سخت کند. به همین خاطر در این مقاله از پینیون با بررسی انواع زنجیرهای صنعتی به شما کمک خواهیم کرد تا با ده‌ها اندازه و سبک این ابزارها آشنا شده و اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

معرفی انواع زنجیر صنعتی

زنجیر صنعتی چیست؟

این زنجیرها همچنین می‌توانند در صنعت ساخت و ساز، هواپیما و قایق‌ها، موتورسیکلت، نوار نقاله و بسیاری صنایع دیگر نیز کاربرد داشته باشند. زنجیرهای صنعتی خود به طور مستقیم باعث حرکت ماشین‌ها خواهند شد و یا این که به شکلی غیرمستقیم به چرخ‌دنده ماشین برای انجام این کار کمک کند. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت زنجیر صنعتی با ما در پینیون تماس بگیرید.

آشنایی با تاریخچه زنجیر صنعتی

آشنایی با تاریخچه زنجیر صنعتی

با کمی مطالعه در تاریخ می‌بینیم نزدیک به صدها سال است که از زنجیرها برای تقویت حرکت استفاده می‌شود. تاریخچه اولین زنجیر شناخته شده نیز به اوایل دهه ۱۶۰۰ و به نقاشی‌های نقاش بزرگ لئوناردو داوینچی بازمی‌گردد. استفاده از زنجیر در واقع شیوه‌ای ساده و کارآمد برای منقل کردن نیرو محسوب می‌شود که از طریق آن افراد می‌توانند با صرف انرژی کمتر به نتایج تاثیرگذارتری دست پیدا کنند. زنجیرها به صورت سیلندرهای کوتاهی طراحی شده‌اند که به کمک پیوندهایی در کنار هم نگه داشته شده و در کنار هم با وجود چرخ‌دنده‌ها کار می‌کنند تا ماشین‌آلات مختلف در ابعاد و اندازه‌های گوناگون را به حرکت در بیاورند.

اما با گذشت زمان، زنجیرها جهت کم کردن اصطکاک کلی، بیشتر شدن قدرت انتقال نیرو و همچنین افزایش مقاومت، تغییر پیدا کرده‌اند؛ بنابراین با گذشت زمان برای پاسخگویی نیازهای صنایع مختلف مثل صنایع غذایی، حمل و نقل، ساخت و ساز، چاپ، کشاورزی و بسیاری موارد دیگر انواع زنجیرهای صنعتی در اندازه‌ها و سبک‌های گوناگون تولید و به بازار عرضه شدند.

انواع زنجیر صنعتی از لحاظ جنس

زنجیرهای صنعتی از لحاظ جنس و کیفیت بسیار متنوع بوده و انواع مختلفی دارند. در واقع هر کدام از این زنجیرها با توجه به جنسی که دارند، می‌توانند برای یک کاربرد و شرایط آب و هوایی ویژه استفاده شوند. در ادامه انواع زنجیرهای صنعتی از نظر جنس بررسی شده‌اند که به شرح زیر است:

انواع زنجیر صنعتی از لحاظ جنس

زنجیرهای فولادی

اولین زنجیر در بین انواع زنجیر صنعتی از نظر جنس زنجیر فولادی است که باتوجه‌به جنسی که دارد برای کاربردهای سنگین انتخاب می‌شود تا بتواند فشار و قدرت نسبتا قابل توجهی را تحمل کند. ویژگی بعدی زنجیرهای فولادی دوام و مقاومت بالای آنهاست که به آن‌ها طول عمر بالایی می‌بخشد.

زنجیر صنعتی گالوانیزه

این نوع زنجیر صنعتی در واقع از فولاد سخت ساخته شده است؛ با این تفاوت که یک پوشش فلزی از جنس گالوانیزه بر روی آن قرار گرفته تا در برابر زنگ زدگی و فرسایش مقاوم باقی بماند. زنجیر صنعتی گالوانیزه را می‌توان به عنوان یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای صنعتی به منظور جابجایی اجسام به ویژه در محیط‌های مرطوب یا زیر آب معرفی کرد؛ بنابراین اغلب در صنایع کشتی‌رانی و قایق‌ها از آن استفاده می‌شود. نکته مهم دیگر در ارتباط با این زنجیر صنعتی خصوصیات بهتر آن در مقایسه با زنجیرهای فولادی است که آن را به گزینه مناسب و کاربردی‌تری تبدیل می‌کند.

زنجیرهای چدنی

زنجیر بعدی در بین انواع زنجیر صنعتی از نظر جنس، زنجیرهای چدنی هستند؛ همان‌طور که از اسمشان پیداست از فلز چدن ساخته شده‌اند. با توجه به همین موضوع این محصولات اغلب برای کاربردهایی که در آن‌ها به مقاومت در برابر سایش و پارگی نیاز است، استفاده می‌شوند. از آن‌ها همچنین با عنوان زنجیرهای صنعتی سنگین نیز یاد می‌شود.

زنجیرهای صنعتی استیل

نوع دیگری از زنجیرهای صنعتی، زنجیرهای استیل هستند که از فلزات استیل و فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند. این زنجیرها با توجه به جنسی که دارند در برابر فرسایش و خوردگی مقاومت نسبتا بالایی از خود نشان می‌دهند؛ در نتیجه یک گزینه عالی برای محیط‌های مرطوبی که در آن‌ها شست‌وشو به طور مداوم است، محسوب می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که با توجه به کاربرد و همچنین شرایط محیطی، باید جنس محصول را هم برای داشتن یک انتخاب مناسب در نظر بگیرید؛ زیرا می‌تواند با تغییر طول عمر و قدرت تحمل زنجیر بر عملکرد کلی سیستم شما تاثیرات جدی بگذارد.

انواع زنجیر صنعتی از لحاظ مکان مورد استفاده

زنجیرهای صنعتی با توجه به مکانی که قرار است در آن استفاده شوند نیز دسته‌بندی می‌شوند؛ چراکه از نظر محل کاربرد نیز می‌توانند متفاوت باشند. در این تقسیم‌بندی زنجیرهای صنعتی شامل زنجیر مورد استفاده در کشاورزی، انتقال نیرو و هیدرو سرویس می‌شوند که در زیر به بررسی آنها پرداخته شده است:

انواع زنجیر صنعتی از لحاظ مکان مورد استفاده

زنجیر کشاورزی

امکان حرکت در ماشین‌های مرتبط با صنعت کشاورزی مستلزم استفاده از زنجیرهایی است که می‌توانند حتی در سخت‌ترین شرایط نیز عملکرد قابل اعتمادی داشته باشند. در کل کشاورزی صنعتی است که در آن تنها یک فرد، یعنی کشاورز، در راس امور قرار دارد؛ همین امر اطمینان از دسترسی به ابزارهای صحیح برای مدیریت فعالیت‌های تولید مواد غذایی و منابع، بدون هر گونه اتلاف هزینه را بسیار مهم می‌سازد. در همین خصوص زنجیرهای صنعتی برای ایجاد شرایط کنترل شده و جداگانه از محیط‌هایی با شرایط سخت، به ویژه با رطوبت زیاد، ایده‌آل هستند.

با این حال خاک و گرد و غبار بیش از حد می‌تواند به راحتی باعث کشیده شدن و یا حتی ساییدگی زنجیرها شود. گرما و سرمای شدید نیز ممکن است بر روی زنجیرهای صنعتی مورد استفاده برای کشاورزی در طی ساعت‌های طولانی فعالیت تاثیر بگذارد. به همین علت دانستن اینکه زنجیرهای کشاورزی شما با گذشت زمان قابل اعتماد هستند، امری حیاتی است.

زنجیرهای انتقال نیرو

از زنجیرهای صنعتی انتقال نیرو و قدرت به منظور انتقال قدرت به ماشین آلات مختلف استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد این نوع زنجیر صنعتی را می‌توان در حوزه تولید خودرو، موتورسیکلت و همچنین ابزارهای مورد استفاده برای استخراج نفت و گاز دانست. این زنجیرها ویژگی‌های قابل توجهی دارند که از مهمترین آنها میتوان به قدرت بالا، مقاومت زیاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی و قابلیت تحمل وزن  زیاد اشاره کرد. اما ایجاد آلودگی صوتی نسبتا بالا در حین انجام فعالیت‌های صنعتی هم یکی از مهمترین معایب زنجیرهای انتقال نیروست. با این حال در طی سال‌های گذشته مهندسان فعال در این زمینه تلاش‌های زیادی انجام دادند تا بتوانند آلودگی صوتی ایجاد شده از این زنجیرها را کم کرده و به کمترین مقدار خود برسانند.

زنجیرهای هیدرو سرویس

در مقایسه با دو نوع زنجیر قبلی، زنجیرهای صنعتی هیدروسرویس از لحاظ مکان استفاده یک تفاوت ویژه داشته و در شرایط محیطی مخصوصی استفاده می‌شوند. به این صورت که اگر شما سه نوع زنجیر کشاورزی، زنجیر صنعتی انتقال نیرو و زنجیر هیدرو سرویس را در یک شرایط آب و هوایی مثل آب و هوای مرطوب قرار دهید، زنجیر صنعتی هیدرو سرویس در مقایسه با دو نوع دیگر از طول عمر و عملکردی ۳۰ برابری برخوردار است. علت این موضوع را می‌توان مقاومت بسیار زیاد زنجیر هیدرو سرویس در برابر زنگ‌زدگی و فرسایش دانست. با توجه به ویژگی‌های ذکر شده این زنجیرها در صنایعی مثل صنعت کشتی‌رانی و حمل و نقل دریایی، بسته‌بندی و شست‌وشو نوشیدنی‌ها و … کاربرد داشته و در مقایسه با انواع زنجیرهای صنعتی دیگر از عمر طولانی‌تری بهره‌مند هستند.

نحوه انتخاب زنجیر صنعتی مناسب

با وجود تنوع انواع زنجیرهای صنعتی در شکل و عملکرد، انتخاب زنجیر مناسب برای یک برنامه کاربردی خاص می‌تواند کمی دشوار باشد. راهکار مناسب برای داشتن چنین انتخابی حذف گزینه‌های نادرست با بررسی کاربرد و ویژگی‌های زنجیرهاست. انجام این کار در واقع باعث محدود کردن گزینه‌های قابل استفاده قبل از انتخاب نهایی خواهد شد. مهم‌ترین فاکتورهایی که در انتخاب یک زنجیر صنعتی می‌توانند به شما کمک کنند عبارت‌اند از:

  • قدرت بارگذاری
  • سرعت زنجیر
  • طرح شفت یا استوانه‌های زنجیر
  • فاصله بین شفت‌ها
  • محل مورد استفاده
  • روغن‌کاری

سخن پایانی

انتخاب گزینه مناسب از بین انواع زنجیر صنعتی می‌تواند گیج‌کننده باشد. اگر نوع نادرست را انتخاب کنید، ممکن است به دلیل نقض مقررات با جریمه‌های شدیدی روبرو شوید. علاوه بر این، ممکن است برای جایگزینی زنجیره‌ای که خیلی سریع فرسوده می‌شود یا برای کاربرد مورد نظر شما طراحی نشده است، نیاز به هزینه بیشتری داشته باشید. شناختن انواع زنجیرهای صنعتی می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشید. پینیون در زمینه فروش انواع زنجیرهای صنعتی فعالیت دارد و این محصولات را با بهترین قیمت به بازار ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

  • انواع زنجیرهای صنعتی برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

زنجیرهای صنعتی قطعه‌هایی سخت هستند که هدف از به کار بردن آنها بسته به دامنه کاربرد، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، از زنجیرهای سنگین در ساخت و ساز، در هواپیماها و قایق‌ها و برای بلند کردن بار استفاده می‌شود؛ این در حالی است که زنجیرهای کوچک‌تر را می‌توان برای پروژه‌های روزمره به کار برد.

  • با توجه به محل مورد استفاده چند نوع زنجیر صنعتی وجود دارد؟

با در نظر گرفتن این فاکتور زنجیرهای صنعتی را می‌توان به سه دسته کشاورزی، انتقال نیرو و قدرت و هیدرو سرویس تقسیم کرد.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید