دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

حداکثر دمای مجاز بلبرینگ چقدر است؟

اطلاع از حداکثر دمای مجاز بلبرینگ یکی از مهمترین موارد در به کارگیری این قطعات در صنعت است؛ زیرا دمای بیش از حد می‌تواند استحکام این قطعات را تحت تاثیر قرار داده و در عملکرد آن‌ها تاثیر منفی بگذارد. در این مقاله از پینیون می‌خواهیم به بررسی عوامل موثر بر حداکثر دمای قابل تحمل توسط بلبرینگ‌های مختلف بپردازیم و عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم.

عوامل موثر بر دمای مجاز بلبرینگ

زمانی که صحبت از دمای مجاز برای بلبرینگ‌های مختلف صحبت می‌کنیم، حتما باید شرایط عملیاتی را در نظر بگیریم؛ زیرا اصطکاک ایجادشده در این شرایط به صورت گرما خود را آزاد می‌کند و می‌تواند منجر به افزایش دما شود. اگر این اصطکاک و دمای ایجادشده کنترل نشود، عملکرد بیرینگ و در نتیجه کل سیستم دچار اختلال خواهد شد. در این موارد خرید بلبرینگ دما بالا یا نسوز هم توصیه می‌شود. عوامل متعددی بر دمای عملیاتی یا کاری بلبرینگ اثر دارند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل موثر بر دمای مجاز بلبرینگ

 • نوع روغن کاری
 • نوع بلبرینگ
 • عوامل عملیاتی مانند سرعت
 • شرایط محیطی
 • سطوح نگهداری

محدوده افزایش دمای مجاز برای بلبرینگ

به طور کلی محدوده افزایش دمای مجاز بلبرینگ برای انواع مختلف بیرینگ‌ها بین 40 تا 80 درجه فارنهایت یا 4 تا 27 درجه سانتی گراد است. با این حال در برخی موارد خاص، این افزایش دما ممکن است تا 120 درجه فارنهایت یا 49 درجه سانتی گراد هم گسترش پیدا کند. باید بدانید زمانی که بلبرینگ‌ها در دمایی بالاتر از حد معمول کار می‌کنند، عمر مفید آن‌ها به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن کیفیت روان کننده کاهش پیدا می‌کند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که از روان کننده‌های مناسب دما‌های بالا استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت بلبرینگ بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

دمای مجاز انواع بلبرینگ ها

یکی از نکات مهم در بررسی دمای مجاز انواع بلبرینگ ها این است که دمای مجاز برای رینگ داخلی و خارجی در این قطعات متفاوت است؛ یعنی رینگ خارجی قادر به تحمل دمایی بیشتر، تا حدود 11 درجه سانتی گراد خواهد بود. با توجه به اینکه جنس قفسه خارجی بلبرینگ‌ها چیست، دمای مجاز آن‌ها به صورت زیر تعریف می‌شود:

دمای مجاز انواع بلبرینگ ها

 • بلبرینگ هایی با قفسه فولادی

دمای مجاز بلبرینگ با قفسه فولادی می‌تواند تا حدود 300 درجه سانتی گراد بالا برود؛ اما باید بدانید که در دما‌های بالاتر از 180 درجه سانتی گراد، ظرفیت تحمل بار این بلبرینگ‌ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این، استفاده از کاسه نمد در ساختار بلبرینگ و نوع گریس هم می‌توانند این محدوده دمایی را تحت تاثیر قرار دهند.

 • بلبرینگ با قفسه برنجی

محدوده دمایی محاز برای بلبرینگ‌هایی که دارای قفسه برنجی هستند، بین منفی 50 تا 150 درجه سانتی گراد متفاوت است؛ این در صورتی است که از روانکار برای این بلبرینگ‌ها استفاده نکنید. اما در صورت استفاده از روانکار مناسب و وجود بار‌های استاتیکی، محدوده دمایی می‌تواند تا 280 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند که ظرفیت تحمل بار را تا حدی کاهش خواهد داد.

 • بلبرینگ با قفسه فیبری

برای بلبرینگ‌هایی با قفسه فیبری، محدوده دمایی محاز بین منفی 50 تا 150 درجه سانتی گراد است؛ اما اگر از کاسه نمد در این ساختار استفاده شده باشد، محدوده دما به منفی 30 تا 130 درجه سانتی گراد کاهش پیدا خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از پینیون به بررسی دمای مجاز بلبرینگ پرداخته و اثرات افزایش دما را در این قطعات بررسی کردیم. دقت داشته باشید که استفاده از یک روانکار صنعتی مناسب می‌تواند تا حد زیادی از آسیب‌های ایجادشده در اثر افزایش دما جلوگیری کند؛ با این حال، باید تا حد امکان از ایجاد این اتفاق جلوگیری کنید. زیرا افزایش دما می‌تواند ظرفیت تحمل بار بلبرینگ را تحت تاثیر قرار داده و آسیب‌های جدی به سیستم‌ها وارد کند.

سوالات متداول

 • تاثیر افزایش دما بر روی روان کننده بلبرینگ چیست؟

افزیش دمای بیش از حد باعث می‌شود که ویسکوزیته روان کننده کاهش پیدا کرده و اثربخشی خود را از دست بدهد. در نتیجه تماس مستقیم فلز به فلز اتفاق خواهد افتاد که اصطکاک را افزایش داده و آسیب‌های مکانیکی جدی را به سیستم وارد خواهد کرد.

 • چگونه می‌توان رسیدن به دمای بحرانی را تشخیص داد؟

معمولا برای تشخیص این موضوع که بلبرینگ به دمای بحرانی رسیده است، از تماس لحظه ای دست استفاده می‌کنند؛ زیرا دمای بدن ما معمولا از 55 درجه سانتی گراد کمتر است و با نزدیک شدن به یک بلبرینگ داغ شده، حس سوختگی در آن ایجاد خواهد شد.

 • چگونه می‌توان از افزایش بیش از حد دمای مجاز بلبرینگ جلوگیری کرد؟

اگر متوجه داغ شدن بلبرینگ شدید، باید گریس نو را به آن اضافه کرده و حدود 30 دقیقه صبر کنید تا دما به حالت تعادل برسد.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید