دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

انواع قفسه بیرینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

قفسه بیرینگ در واقع وظیفه حفظ اجزای اصلی بلبرینگ را بر عهده دارد و به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزا، از اصطکاک و به هم خوردن قطعات دیگر در اثر لرزش‌هایی که بلبرینگ می‌رسد، جلوگیری خواهد کرد. حال با توجه به اهمیت این قطعه قصد داریم در این مقاله از پینیون به بررسی انواع قفسه بیرینگ و کاربردهای آن بپردازیم و شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

انواع قفسه بیرینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اهمیت وجود قفسه بیرینگ

بلبرینگ‌ها قطعاتی هستند که برای داشتن حرکات آزاد و سریع در ماشین‌آلات استفاده می‌شوند؛ به همین علت زیاد در معرض لرزش و ارتعاشات قرار دارند. در اثر همین ارتعاشات نیروهای داخلی بلبرینگ بیشتر خواهد شد؛ این افزایش بار اضافی ممکن است باعث آسیب و به هم خوردن اجزای داخلی بلبرینگ شود. در اینجا قفسه بیرینگ با جدا کردن این اجزا از یکدیگر به کاهش اصطکاک و افزایش تعادل بلبرینگ کمک زیادی می‌کند.

با این که تقریبا همه بلبرینگ‌ها ماندگاری مشخص داشته و از قفسه بیرینگ برخوردارند، اما توجه داشته باشید که عدم وجود این قفسه، می‌تواند خسارت‌های زیادی به دنبال داشته باشد. زیرا به خاطر نیروهای اضافی، عناصر و اجزای داخلی به هم برخورد کرده و در اثر همین تماس سایش زیادی بین این عناصر ایجاد خواهد شد که می‌تواند باعث کاهش طول عمر قطعه بلبرینگ و کارایی مفید آن شود.

همچنین بخوانید: عمر مفید بلبرینگ چقدر است

انواع قفسه بیرینگ

قفسه‌های بیرینگ باید حتما مقاومت خوبی در برابر سایش، پایداری ابعادی، استحکام مکانیکی خوب و سازگاری کامل با عملکرد بلبرینگ داشته باشند؛ بنابراین، برای انتخاب انواع قفسه بیرینگ، توجه به جنس قطعه اهمیت زیادی دارد. با توجه به این موضوع قفسه‌های به کار رفته در بلبرینگ‌ها اغلب از مواد مختلفی ساخته شده‌اند که در زیر به طور مختصر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

قفسه فولادی از انواع قفسه های بلبرینگ

قفسه فولادی

این نوع قفسه‌ها جهت استفاده تا دمای 300 درجه سانتی گراد ساخته شده‌اند و در اثر استفاده از روغن‌های طبیعی و مصنوعی، دچار خوردگی نمی‌شوند. با این حال در صورت رسیدن رطوبت به آن‌ها احتمال زنگ زدگی نیز وجود دارد. قفسه‌های فولادی که با نام قفسه‌های استیلی نیز شناخته می‌شوند، خود در چند نوع موجود هستند:

قفسه فولادی پرس شده

قفسه فولادی پرس شده از فولادی با کربن ناچیز تولید می‌شود و برای قطعات مختلف یدکی مانند بلبرینگ‌های شیار عمیق کاربرد دارد. این نوع قفسیه بیرینگ، با کم کردن اصطکاک و خطر سایش اجزای داخلی می‌تواند مقاومت کلی بلبرینگ را افزایش داده و طول عمر آن را برای استفاده بیشتر کند.

قفسه فولاد ماشین کاری شده

قفسه فولاد ماشین‌کاری شده از فولاد غیر آلیاژی تولید شده و در بلبرینگ‌های بزرگ که معمولاً از نوع ماشین‌کاری شده هستند، برای کاهش ساییدگی و اصطکاک مصرف می‌شود.

قفسه برنجی

قفسه‌های بیرینگ از نوع برنجی نیز مانند قفسه‌های فولادی در دو نوع پرس‌کاری شده و ماشین‌کاری شده ساخته می‌شوند و حداکثر دمایی که می‌توانند تحمل کنند 250 درجه سانتی‌گراد یا همان 480 درجه فارنهایت است؛ دقت داشته باشید به هیچ وجه نباید برای دماهای بالا از این نوع قفسه بیرینگ استفاده کرد. برای آشنایی با بلبرینگ دما بالا بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

قفسه برنجی از انواع قفسه بلبرینگ

علاوه بر این بیشتر روانکارها و روغن‌های مصنوعی بر این نوع قفسه‌ها تأثیری نخواهند گذاشت؛ اما آمونیاک می‌تواند سبب ایجاد ترک‌خوردگی در آن شود. قفسه‌های بلبرینگ برنجی از نوع پرس‌کاری شده، اغلب برای بلبرینگ‌های متوسط تا کوچک استفاده می‌شوند. در بعضی موارد، زمانی که با آمونیاک سر و کار داشته باشیم، این نوع قفسه کاربرد دارد. اما قفسه بلبرینگ برنجی ماشین‌کاری شده را که معمولا گریس، روغن‌های شیمیایی و یا دیگر روان‌کننده‌ها بر آن تأثیر زیادی ندارند، می‌توان با کمک حلال‌های آلی پاک کرد.

قفسه های پلی آمیدی

این نوع از قفسه‌های بیرینگ از پلاستیک‌های مخصوصی مانند پلی آمید 66، پلی آمید 46 و یا دیگر مواد پلاستیکی تولید می‌شوند. پلی آمید 66 که در این صنعت از آن به عنوان معروف‌ترین ماده جهت ساخت قفسه‌های پلی آمیدی یاد می‌شود، گاه با الیاف شیشه‌ای و گاه بدون آن است؛ این ماده از طریق ویژگی‌های مکانیکی خود مثل استحکام و کشش که به دما و طول عمر ماده وابسته است، تشخیص داده می‌شود.

قفسه های پلی آمید یکی از انواع قفسه بلبرینگ

در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی مانند دما، زمان و فاکتورهای محیطی مثل روان کننده‌ها و روغن‌های شیمیایی سبب زودتر خراب شدن قفسه بیرینگ پلی آمیدی می‌شوند؛ در نتیجه این‌که آیا قفسه بیرینگ نایلونی برای یک هدف خاص مناسب است یا خیر، کاملاً بستگی به شرایط عملیاتی و کاربردهایی که برای آن استفاده می‌شود دارد. ممکن است در دماهای خیلی پایین، پلی آمیدها خاصیت کششی خود را از دست بدهند؛ به همین خاطر قفسه‌هایی که از جنس پلی آمید 66 هستند، نباید برای کاربردهایی که در دمای منفی چهل درجه سانتی‌گراد قرار دارند، مصرف شوند.

قفسه های پین دار

قفسه های پین دار آخرین نوع قفسه بلبرینگ

نوع دیگری از انواع قفسه بیرینگ قفسه‌های پین دار فولادی بوده که برای بلبرینگ‌های نسبتا بزرگ استفاده می‌شوند. این نوع قفسه‌ها معمولاً وزن کمی داشته و نسبت به انواع دیگر تعداد بیشتر غلطک را برای بلبرینگ فراهم می‌کند.

کاربرد انواع قفسه بیرینگ

  • حفظ تعادل و نگه داشتن اجزای غلطکی مانند ساچمه و رولر
  • جدا کردن اجزای غلطکی برای جلوگیری از اصطکاک و افزایش دما
  • نگه داشتن قطعات غلطکی در فاصله‌های منظم و مساوی برای پخش یکسان بار
  • هدایت قطعات غلطکی جهت به وجود آوردن نوعی حرکت انتقالی در حین کار کردن و چرخش بلبرینگ

نقش قفسه بیرینگ در نگه داشتن گریس

یکی از کاربردهای انواع قفسه بیرینگ نگه داشتن گریس در داخل بلبرینگ است. به طور کلی کار قفسه بیرینگ حفظ تعادل المان‌های غلطکی، اجزای درونی و حلقه بیرونی است. اما این قفسه در زمان‌هایی که ماشین با سرعت بالا حرکت می‌کند، ترجیح می‌دهد به جای المان‌های غلطکی، بر روی اجزای درونی و بیرونی تمرکز کند. به همین خاطر مهم است زمانی که قفسه بیرینگ تحت تأثیر نیروهای مختلف قرار دارد و در تماس با روان‌کننده‌ها یا مواد شیمیایی است، بتواند آن‌ها را نگه دارد. برای آشنایی با بهترین گریس بلبرینگ بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با انواع قفسه بیرینگ و کاربردهای آن آشنا کنیم. در آخر بهتر است بدانید که قفسه بیرینگ نقش بسیار مهمی در انتخاب یک بلبرینگ مناسب برای ماشین‌آلات و طول عمر این قطعه دارد. البته نمی‌توان گفت قفسه فولادی بهتر است یا برنجی؟ اما هر کدام کاربرد مخصوص به خود را داشته و اگر برای کاربرد اشتباه استفاده شوند، احتمال کاهش عمر قطعه و آسیب رسیدن به آن وجود دارد. شما می‌توانید برای خرید بلبرینگ با بهترین کیفیت و متناسب با نیاز خود، با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • کدام یک از انواع قفسه بیرینگ بهتر است؟

شرکت‌های تولیدکننده بلبرینگ اغلب یاتاقان‌هایی با قفسه‌های بیرینگ برنجی را به مشتریان خود توصیه می‌کنند چرا که آن‌ها برای استفاده در کاربردهای سخت طراحی شده‌اند و عمر مفید بیشتری خواهند داشت.

  • قفسه های بیرینگ موجود در بلبرینگ چه کاری را انجام می دهند؟

بلبرینگ‌ها شامل یک حلقه بیرونی، یک حلقه داخلی، توپ یا غلتک به عنوان عناصر غلتشی و یک قفسه هستند که این قفسه به عنوان نگهدارنده بلبرینگ شناخته می‌شود و وظایف اصلی آن جداکردن عناصر غلتشی برای کاهش اصطکاک در قطعه است.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید