دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

منظور از برینل شدن بلبرینگ چیست؟ راه های جلوگیری از آن

یکی از اصلی‌ترین قطعات موجود در چرخ‌ها که برای حرکت ساده‌تر آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلبرینگ است. با کمک بلبرینگ می‌توان اصطکاک موجود در بین دو سطح را کمتر کرد تا در نهایت یک حرکت نرم و مناسب داشته باشیم. از این رو وجود هرگونه خرابی در بلبرینگ و اختلال در حرکت آن‌ها، می‌تواند در روند حرکت چرخ تا حد زیادی موثر باشد. برینل شدن بلبرینگ یا همان دندانه دندانه شدن آن را می‌توانیم به عنوان یکی از رایج‌ترین انواع خرابی برای آن‌ها در نظر بگیریم. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این نوع خرابی و همچنین راه های جلوگیری از برینل شدن بلبرینگ آشنا شویم.

منظور از برینل شدن بلبرینگ چیست؟ راه های جلوگیری از آن

برینل شدن بلبرینگ به چه معناست؟

در ابتدا نیاز به یک تعریف کامل و در عین حال ساده برای برینل شدن بلبرینگ داریم تا بتوانیم به موضوعات مهم بعدی بپردازیم. برینل شدن بلبرینگ یکی از رایج‌ترین انواع خطاها در این سیستم بوده که معمولا در زمان مونتاژ و دمونتاژ برای این قطعات اتفاق می‌افتد.

اگر بخواهیم این حالت را به شکل ساده توضیح دهیم، باید بگوییم ایجاد تو رفتگی و یا گودی بر روی حلقه داخلی بلبرینگ که همان مسیر حرکت ساچمه‌ها است، برینل شدن نام دارد. معمولا مهم‌ترین دلیل بروز این حالت، تمیز نبودن سطح کار بلبرینگ است؛ اما دلایل دیگری هم وجود دارند که می‌توانند برینل شدن را برای یک بلبرینگ به دنبال داشته باشند.

دلایل برینل شدن بلبرینگ

همان طور که می‌دانیم برینل شدن از جمله آسیب‌هایی است که معمولا به بلبرینگ وارد شده و می‌تواند عملکرد آن را مختل کند. برای اینکه بتوانیم به سراغ روش‌ها و راهکارهای مربوط به پیشگیری از بروز این حالت برویم، در ابتدا نیاز داریم تا درباره دلایل دندانه دندانه شدن بلبرینگ هم اطلاعات لازم را به دست آوریم.

دلایل برینل شدن بلبرینگ

به صورت کلی دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث بروز این حالت شوند. در این بخش با ما همراه شوید تا چند نمونه از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل موثر در این زمینه را به شما معرفی کنیم.

  • یکی از رایج‌ترین دلایل که می‌تواند باعث برینل شدن بلبرینگ شود، نصب نادرست آن است. در زمان نصب بلبرینگ باید از ابزارآلات مناسب و کاربردی استفاده شده تا این کار به صورت اصولی پیش برود. در صورتی که به هر دلیلی چنین اتفاقی نیفتد، ممکن است بلبرینگ آسیب ببیند و بعد از مدتی شاهد برینل شدن آن باشیم.
  • استفاده نادرست از آن نیز می‌تواند از دیگر دلایل دندانه دندانه شدن بلبرینگ باشد.
  • تمیز نبودن محیط و سطح کار بلبرینگ و همچنین وجود انواع مواد زائد در این بخش‌ها هم از دیگر دلایل برینل شدن بلبرینگ بوده که اثرگذاری بالایی در این راستا دارد.
  • عدم استفاده از روانکار مناسب و یا کم بودن میزان روانکار استفاده شده در سیستم و چرخ هم می‌تواند در طولانی مدت باعث برینل شدن بلبرینگ شود.
  • وجود بار استاتیک سنگین بر روی بلبرینگ که از جابجایی ناشی شده است هم می‌تواند این عارضه را برای بلبرینگ به دنبال داشته باشد.
  • اعمال هرگونه بار سنگین و بیشتر از ظرفیت و یا وجود بار ضربه‌ای در سیستم هم از دیگر عوامل در این راستا محسوب می‌شود که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

راه های جلوگیری از برینل شدن بلبرینگ

بعد از اینکه با اصلی‌ترین دلایل بروز این حالت آشنا شدیم، لازم است تا اطلاعات خود را درباره روش‌های پیشگیری از بروز آن نیز ارتقا دهیم. به صورت کلی برینل شدن بلبرینگ می‌تواند طول عمر و کارایی آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از این رو لازم است قبل از اینکه بلبرینگ به این حالت درآید، اقدامات لازم و مربوطه را برای پیشگیری از آن انجام دهیم. از جمله موارد موثر و کمک کننده در این زمینه به شرح زیر هستند.

راه های جلوگیری از برینل شدن بلبرینگ

انتخاب بلبرینگ مناسب

امروزه به دلیل کاربردهای فوق‌العاده گسترده بلبرینگ در سیستم‌های مختلف، انواع گوناگونی از آن‌ها ارائه شده‌اند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند. از این رو توصیه می‌کنیم در زمان خرید، بلبرینگ را متناسب با قطعه و کاربرد مورد نظر انتخاب کنید تا بیشترین میزان سازگاری را با آن داشته باشد.

مونتاژ و دمونتاژ اصولی

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث برینل شدن بلبرینگ شود، مونتاژ و دمونتاژ غیراصولی و نامناسب آن است. از این رو توصیه می‌کنیم این کار را درست و بدون ایراد انجام دهید. در این زمینه شما می‌توانید از افراد متخصص فعال کمک بگیرید.

خرید از فروشگاه های معتبر

امروزه کارخانه‌ها و کمپانی‌های متعددی در زمینه تولید انواع بلبرینگ فعالیت داشته و شما در فروشگاه‌های گوناگون، می‌توانید به این محصولات دسترسی داشته باشید. از این رو توصیه می‌کنیم خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید تا بتوانید با اطمینان خاطر کامل، به محصول اصلی و باکیفیت دسترسی داشته باشید. پینیون در زمینه فروش بلبرینگ فعالیت دارد و این محصولات را با بهترین قیمت به بازار ارائه می‌دهد؛ در صورتی که به دنبال خرید بلبرینگ اصل هستید، با ما تماس بگیرید.

قرار گرفتن در دمای مناسب

برای اینکه طول عمر بلبرینگ افزایش پیدا کرده و از برینل شدن آن جلوگیری شود، توصیه می‌کنیم از قرار گرفتن آن در دمای بیش از حد جلوگیری کنید. بلبرینگ‌ها در یک بازه دمایی مشخص، می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند.

روغن کاری منظم

بلبرینگ برای اینکه بتواند عملکرد خوبی در یک سیستم داشته باشد، نیاز به روانکاری درست و منظم دارد. از این رو توصیه می‌کنیم روغن‌کاری منظم این قطعات را جدی گرفته و حتما به آن توجه داشته باشید. برای شناخت انواع گریس بلبرینگ مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

عدم وجود آلودگی و گرد و غبار

همان طور که در بخش‌های قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم، وجود هرگونه آلودگی و گرد و غبار، می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل برینل شدن بلبرینگ باشد. بر این اساس توصیه می‌کنیم محیط کار این قطعه را عاری از آلودگی و گرد و غبار بکنید. این کار می‌تواند تا حد زیادی بر روی عملکرد و طول عمر قطعه موثر باشد.

نصب اصولی بلبرینگ

در روند نصب این قطعات هم باید نهایت دقت خود را به کار بگیرید تا بلبرینگ به درستی در محل مناسب نصب شده و جا بگیرد. این کار هم می‌تواند یکی از راه‌های جلوگیری از برینل شدن بلبرینگ محسوب شود.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین آسیب‌های واردشده به بلبرینگ که به صورت مستقیم بر روی کارایی و عملکرد آن اثر می‌گذارد، برینل یا دندانه دندانه شدن بلبرینگ است. در این حالت شاهد تورفتگی‌هایی بر روی سطح این قطعه هستیم. برینل شدن بلبرینگ به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در بخش‌های قبلی به معرفی چند نمونه از آن‌ها پرداختیم. آشنایی با این دلایل می‌تواند کمک ویژه‌ای به شما بکند تا طول عمر این قطعه را افزایش دهید. با راه‌های جلوگیری از برینل شدن بلبرینگ هم در بخش‌های قبلی آشنا شدیم تا کاربران بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. تمام این روش‌های ارائه شده، ساده بوده و همه افراد می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

سوالات متداول

  • چگونه بلبرینگ مناسبی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب و خرید یک بلبرینگ اصولی و مناسب، در ابتدا باید به یک فروشگاه معتبر فعال در این زمینه مراجعه کرده و سپس بر اساس قطعه و کاربردی که در نظر داریم، به انتخاب سازگارترین نوع بلبرینگ بپردازیم.

  • دمای مناسب برای کار کردن بلبرینگ باید به چه صورت باشد؟

دماهای پایین‌تر شرایط بهتری را برای بلبرینگ ایجاد می‌کنند؛ از این رو به هیچ عنوان نباید آن را در دماهای بیش از حد بالا قرار دهیم.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

2/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید