دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

نحوه تمیز کردن بلبرینگ

بسیاری از افراد به دنبال روش‌هایی برای نگهداری از بلبرینگ‌ها و افزایش طول عمر آن‌ها هستند؛ یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن ماندگاری این قطعات را بیشتر کنید، تمیز کردن و مراقبت از آن‌هاست. چراکه بلبرینگ‌ها خود اجزای مختلفی دارند و با گذشت زمان کثیفی، گرد و غبار و یا دیگر مواد زائد در آن‌ها جمع شده و در عملکرد قطعه اشکال ایجاد می‌کنند. شما هم اگر علاقه‌مند هستید که درباره نحوه تمیز کردن بلبرینگ و ابزار و وسایل مورد نیاز برای انجام این کار بیشتر بدانید، می‌توانید در این مقاله از پینیون با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن بلبرینگ

اهمیت تمیز کردن بلبرینگ

بلبرینگ‌ها قطعاتی هستند که امکان حرکات راحت و آزاد را برای تجهیزات مختلف در صنعت فراهم می‌کنند. در واقع بلبرینگ‌ها با تحمل وزن بار، باعث می‌شوند تا این اشیا با اصطکاک کم و یا حتی بدون وجود هیچ اصطکاکی حرکت کنند. پس در صورت عدم مراقبت درست از بلبرینگ‌ها، قطعه‌های متحرک زیادی دچار اختلال شده و نمی‌توانند سریع کار کنند‌.

به همین خاطر باید به دنبال روش‌هایی باشید که هم بتوان طول عمر این قطعات را افزایش داد و هم سرعت عملکرد آن‌ها را بیشتر کرد. تمیز کردن بلبرینگ یکی از این راه‌هاست که انجام آن تاثیر بسیار مهمی در افزایش طول عمر قطعه و بازدهی بیشتر آن دارد. در حقیقت شما با تمیزکاری منظم، مانع از رسیدن آلودگی‌ها و مواد زائد به بلبرینگ شده و از خراب شدن زودهنگام این قطعه نیز جلوگیری خواهید کرد. در نتیجه دیگر نیازی نیست که به دنبال صرف هزینه‌های مختلف برای خرید یک قطعه نو باشید.

همچنین بخوانید: نحوه محاسبه عمر بلبرینگ

ابزار و وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن بلبرینگ ها

همان‌طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم نگهداری درست از بلبرینگ‌ها برای ماندگاری بیشتر آن‌ها اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که حتما دستورالعمل‌های لازم برای تمیز کردن این قطعات را به طور دقیق انجام داده تا بتوانید بهترین استفاده را از بلبرینگ‌ها در تجهیزات مختلف داشته باشید. برای این کار در ابتدا باید با ابزار لازم برای تمیز کردن بلبرینگ‌ها آشنا شوید. این تجهیزات عبارت‌اند از:

وسایل موردنیاز برای تمیز کردن بلبرینگ ها

دستکش

برای حفظ سلامت دست‌ها ضروری است که قبل از تمیز کردن بلبرینگ‌ها، از دستکش استفاده کنید. برای این که بخش‌های داخلی قطعه به طور کامل قابل لمس باشند و با کمک حس لامسه بهتر آن‌ها را احساس کنید، می‌توانید دستکش‌هایی با ضخامت کم مانند دستکش‌های یک بار مصرف را استفاده نمایید.

تهیه یک مقوا برای حفاظت در برابر هر گونه آلودگی

شما می‌توانید سفره یک بار مصرف پلاستیکی یا یک تکه کاغذ یا مقوای بزرگ را به عنوان زیر دستی برای این که سطح مورد نظر تمیز و عاری از هر گونه کثیفی باشد، استفاده کنید.

حوله

با وجود یک حوله که ترجیحا از جنس کاغذ است می‌توان با جذب هر نوع رطوبتی مانع از زنگ زدگی و خوردگی قطعه بلبرینگ شد.

برس و پارچه مخصوص تمیزکاری

یکی از ضروری‌ترین تجهیزات برای تمیز کردن بلبرینگ برس و پارچه است که استفاده از آن‌ها اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که دستمال مصرفی شما باید حتما عاری از هرگونه پرز و الیاف و برس مورد استفاده نیز کاملا سفت و سخت باشد تا فرایند تمیزکاری درست و دقیق انجام شود. برس‌هایی مثل مسواک که دندانه‌های بسیار محکمی دارند، می‌توانند برای تمیز کردن بلبرینگ مناسب باشند.

استفاده از محلول و شوینده‌های مناسب

برای پاک کردن بخش‌های داخلی بلبرینگ از شوینده‌های ساده‌ای مثل استون، بنزین، پاک‌کننده ترمز و … استفاده می‌شود که به راحتی قطعه مورد نظر شما را به صورت کاملا تمیز و خالی از هرگونه آلودگی تحویل خواهند داد.

شوینده ها و کمپرسور هوا برای تمیز کردن بلبرینگ ها

کمپرسور فشار هوا

به منظور از بین بردن گرد و غبار، چربی و یا گریس در قسمت‌های داخلی بلبرینگ‌ها از کمپرسور فشار هوا نیز استفاده می‌شود.

شرایط محل تمیزکاری بلبرینگ

تمیز کردن بلبرینگ باید در محیطی مناسب همراه با نور کافی انجام شود. در کارگاه‌ها یا فضاهایی از این قبیل که احتمال وجود هرگونه شن، گرد و غبار، سنگ‌ریزه و یا هر نوع کثیفی دیگری وجود دارد، تمیزکاری این قطعات می‌تواند منجر به آسیب به سطح بلبرینگ یا قطعات درونی آن شود. به طوری که طبق آمار حدود ۹۰ درصد خرابی‌های بلبرینگ به خاطر وجود این عوامل و کثیفی بیش از اندازه است.

به علاوه در محیط باید نور کافی نیز وجود داشته باشد تا بتوانیم بهتر آلودگی را از سطح تشخیص داده و آن را پاک کنیم؛ بنابراین حتی اگر می‌خواهید در فضایی بدون نور و نسبتا تاریک به تمیز کردن بلبرینگ بپردازید، بهتر است با استفاده از یک چراغ مطالعه نور لازم برای انجام کار را فراهم کنید.

مراحل تمیز کردن بلبرینگ ها

جهت تمیز کردن بلبرینگ‌ها در ابتدا باید اجزای داخلی و واشرهای بسته شده آن‌ها را از هم جدا کنید تا با مشاهده و بررسی دقیق این قطعات بتوانید به خوبی آن‌ها را از هر گونه آلودگی پاک نمایید. این کار را می‌توان به کمک یک پیچ گوشتی و وارد کردن فشار کم انجام داد؛ اما مواظب باشید که اصلا فشار زیادی به بلبرینگ وارد نشود تا بخش ساچمه آسیب نبیند. در غیر این صورت ممکن است بعدا آلودگی‌ها و مواد زائد به راحتی داخل آن نفوذ پیدا کنند. در ادامه کار نکات دستورالعمل‌هایی که لازم است برای تمیز کردن بلبرینگ‌ها انجام دهید را بیان کرده‌ایم:

استفاده از کمپرسور هوای فشرده

استفاده از کمپرسور هوای فشرده برای تمیز کردن بلبرینگ ها

با در اختیار داشتن یک کپسول یا کمپرسور هوای فشرده می‌توانید خیلی راحت ذرات گریس یا آلودگی‌هایی را که در داخل بلبرینگ جمع شده، با کمک فشار هوا خارج کرده و قطعه را به طور کامل از آن‌ها پاک کنید. با این حال حتما توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این دستگاه، برای این که گریس به اطراف آن نریزد، باید از یک ظرف یا دستمال استفاده کرده و با کمپرسور به آن هوای پرفشار را اسپری کنید.

پس از تمیزکاری نیز بلبرینگ و قطعات آن را بر روی یک دستمال قرار داده و منتظر بمانید تا به طور کامل خشک شوند؛ همچنین در صورت خیس ‌شدن دستمال، سریعا آن را تعویض کنید. شما حتی می‌توانید برای سریع‌تر خشک شدن، از یک دستگاه سشوار کمک بگیرید.

شستشو

بعد از این مرحله می‌توان گفت که تمیز کردن بلبرینگ به دو روش می‌تواند انجام شود:

شستشوی بلبرینگ دومین مرحله تمیز کردن بلبرینگ ها

تمیز کردن به روش سرد کردن

در شیوه تمیز کردن بلبرینگ از طریق سرد کردن، باید بلبرینگ و قطعات جدا شده از آن را جهت شستشوی اولیه، در داخل یک ظرف پر از مواد شوینده و یا حلال‌های مخصوص نفتی قرار دهید. سپس با کمک یک قلم یا برس آن را در همان ظرف بشویید. توجه داشته باشید که قطعات باید حتما تا چند دقیقه در تماس با این مواد باشند. سپس آن‌ها درآورده و با دستمالی تمیز خشک کنید. شما می‌توانید این کار را تا چندین دفعه انجام دهید تا مطمئن شوید دیگر هیچ کثیفی در آنها باقی نمانده است.

تمیز کردن به روش گرم کردن

در تمیز کردن بلبرینگ به روش گرم کردن باید از یک روغن با غلظت کم استفاده کنید. در این روش، بلبرینگ را با کمک این روغن که دمای مناسب آن برای شست‌وشو چیزی حدود ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد است، می‌شویند. در این حالت هم مثل روش‌های قبل باید بلبرینگ را با یک دستمال خشک کرده و برای نصب مجدد آماده کنید.

گریس کاری مجدد

در آخرین مرحله از تمیز کردن بلبرینگ‌ها باید گریس‌کاری مجدد را انجام داده و قطعه را در جلوی آفتاب قرار دهید تا به طور کامل خشک و تمیز شود.

سخن پایانی

مطمئن باشید که با انجام اقدامات کاملی که به منظور تمیز کردن بلبرینگ‌ها و نگهداری از آن‌ها گفتیم، می‌توانید قبل از این که برای این قطعات مهم خرابی پیش بیاید، به طور دقیق مشکلات را رفع و طول عمر قطعه را بیشتر کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید بلبرینگ با کیفیت بالا، می‌توانید با ما در پینیون تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • آیا میتوان بلبرینگ ها را با آب تمیز کرد؟

خیر. شما بعد از جدا کردن بلبرینگ‌ها برای تمیز کردن آن‌ها به پاک‌کننده یا حلالی نیاز دارید که بر پایه آب نباشد. استون، ایزوپروپیل الکل و الکل‌های معدنی همگی گزینه‌های خوبی برای این کار هستند.

  • بهترین راه برای تمیز کردن بلبرینگ چیست؟

بهترین گزینه استفاده از الکل یا به عبارت دیگر قرار دادن بلبرینگ‌ها در مقداری حلال است. حتی اگر بتوانید یک اسپری چربی‌زدایی هم پیدا کنید، می‌توانید به تمیز کردن بلبرینگ‌های خود بپردازید.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید