دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

فرق اینورتر تکفاز با سه فاز چیست؟

همه ما در زمان خرید انواع اینورتر صنعتی با اصطلاح تکفاز و سه فاز مواجه شده‌ایم؛ اما متاسفانه بسیاری از افراد نمی‌دانند که تفاوت این دو دستگاه دقیقا چیست و چه کاربردهایی دارند؟ به همین دلیل در این مقاله از پینیون می‌خواهیم به بررسی فرق اینورتر تکفاز و سه فاز بپردازیم و این موضوع را برای شما روشن کنیم.

بررسی تفاوت های اینورتر تک فاز و سه فاز

اینورتر تک فاز چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم، این است که اینورتر تک فاز چیست؟ به طور کلی می‌توان این درایو را ساده‌ترین نوع اینورتر دانست که ولتاژ سینوسی شبکه را با فرکانس 50 هرتز دریافت کرده و آن را به یک موج سینوسی با فرکانس دلخواه تبدیل می‌کند. ولتاژ تغذیه اینورترهای تک فاز برابر 220 ولت است و با توجه به اینکه می‌تواند این ولتاژ را به سه فاز 380 ولت تبدیل کند، برای راه‌اندازی موتورهای سه فاز به برق خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه برای انواع مشاغل کوچک که به دنبال یک درایو با قیمت مناسب هستند یا مصارف خانگی مفید خواهد بود. این وسیله می‌تواند سرعت موتور را تنظیم کرده یا فشار ثابتی در پمپ‌ها به وجود آورد؛ به همین دلیل در انواع الکتروموتورها، پنل‌های خورشیدی و آسانسور از اینورتر تک فاز استفاده می‌شود. برای خرید اینورتر تک فاز بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

اینورتر سه فاز چیست؟

برای درک بهتر فرق اینورتر تکفاز با سه فاز حالا باید نحوه عملکرد درایوهای سه فاز را مورد بررسی قرار دهیم. اینورتر سه فاز معمولا دارای اجزایی مانند ماسفت، کلیدهای قدرت و IGBT است که می‌توانند پالس‌های الکتریکی را شارژ کرده و ولتاژ را در قسمت خروجی ایجاد کنند. در این سیستم، سه سیم برق وجود دارد که 120 درجه نسبت به هم اختلاف فاز دارند و ورودی آن، برق سه فاز 380 ولت است. به عبارت بهتر می‌توان هر اینورتر سه فاز را ترکیبی از سه اینورتر تک فاز دانست که هریک از آنها می‌توانند به ترمینال بار متصل شوند. از این محصولات در انواع کارخانه‌ها، مزارع کشاورزی، پمپ‌ها و دینام‌ها، حفاری‌های عمیق و صنایع سنگ استفاده می‌شود. برای خرید اینورتر سه فاز بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

تفاوت اینورتر سه فاز و تک فاز

احتمالا با مطالعه عملکرد و چیستی اینورترها، تا حدی به فرق اینورتر تکفاز با سه فاز پی برده‌اید؛ اما در این بخش می‌خواهیم این تفاوت‌ها را به صورت سازماندهی شده برای شما بیان کنیم.

۳ تفاوت اصلی اینورتر سه فاز و تک فاز

1- تفاوت در ساختار

به طور کلی در ساختار اینورتر تکفاز تنها دو سیم وجود دارد که یکی از آنها فعال یا هدایت کننده بوده و دیگری خنثی است. هدف از قرار دادن سیم خنثی در این سیستم، بازگشت جریان الکتریکی در صورت بروز اشکال یا خطا در مسیر جریان به تابلو برق است؛ به همین دلیل است که این سیم را باید از تابلو برق به زمین متصل کرد. این در حالی است که در ساختار اینورتر سه فاز، چهار سیم قرار دارد که یکی از آنها خنثی بوده و بقیه برای ایجاد جریان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

2- فرق اینورتر تکفاز با سه فاز از نظر کاربرد

یکی دیگر از تفاوت‌های اینورتر سه فاز و تک فاز مربوط به کاربرد آنها است. به طور کلی اینورترهای تک فاز در مشاغل کوچک و مصارف خانگی استفاده می‌شوند و تا توان 5 اسب بخار را پشتیبانی می‌کنند. این در حالی است که اینورترهای سه فاز کاربردهای گسترده‌تری دارند و در کارخانه‌های بزرگ یا مصارف صنعتی به کار می‌روند. این نوع اینورترها بیشتر در دستگاه‌هایی مانند ترانسفورماتورها و ژنراتورها استفاده می‌شوند و کاربردهای سنگین‌تری دارند.

3- قیمت

اصلی‌ترین فرق اینورتر تکفاز با سه فاز در قیمت آن است؛ اینورترهای تک فاز از نظر اقتصادی بسیار به‌صرفه‌تر هستند. زیرا قیمت پایین‌تری دارند؛ به همین دلیل است که مشاغل کوچک از آنها استفاده می‌کنند. از سوی دیگر نصب یا تعمیر این اینورترها هم کم‌هزینه‌تر خواهد بود؛ زیرا تنها از یک موج سینوسی استفاده می‌کند و سیستم ساده‌تری دارد.

اصلی‌ترین تفاوت‌های اینورتر تک فاز و سه فاز در جدول زیر ارائه شده است.

جنبه مقایسه اینورتر تک فاز اینورتر سه فاز
تعریف ایجاد توان AC با استفاده از سه موج سینوسی با اختلاف فاز 120 درجه ایجاد توان AC با استفاده از یک موج سینوسی
ولتاژ خروجی AC 120 یا 240 ولت 208، 240 یا 480 ولت
توان خروجی و راندمان توان خروجی و راندمان کمتر توان خروجی و راندمان زیادتر
قیمت کم زیاد
کاربرد سیستم‌های خورشیدی مسکونی و لوازم خانگی کوچک کاربردهای بزرگ‌تر تجاری و صنعتی، ماشین‌های برقی
طراحی و ساختار ساده پیچیده
تنظیم ولتاژ تنظیم ولتاژ با پایداری کمتر تنظیم ولتاژ پایدارتر
مزایا

-قیمت کم

-طراحی ساده

-تنظیم ولتاژ پایدارتر

-توان خروجی بیشتر

معایب

-توان خروجی کمتر

-تنظیم ولتاژ با پایداری کمتر

-پیچیدگی زیادی در طراحی

-قیمت بالا

چگونه می‌توان اینورتر تک فاز و سه فاز را تشخیص داد؟

برای تشخیص این دو محصول از یکدیگر نیاز است که فرق اینورتر تکفاز با سه فاز را دقیقا بدانید. همچنین می‌توانید با استفاده از اتصالات موجود بر روی تابلو برق، اینورترهای تک فاز و سه فاز را تشخیص دهید. برای این کار به سراغ کلید اصلی بروید و تعداد قطب‌های آن را بررسی کنید؛ اگر تعداد قطب‌ها برابر یک است، اینورتر تک فاز بوده و در غیر این صورت سه فاز است. همچنین می‌توانید وجود یا عدم وجود فیوز سرویس را بررسی کنید؛ زیرا وجود این فیوز در اینورترهای تک فاز الزامی است.

اینورتر تک فاز بهتر است یا سه فاز؟

اینورتر تک فاز بهتر است یا سه فاز؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، نیاز است که مزایا و معایب هریک از این سیستم‌ها را بررسی نماییم. اصلی‌ترین مزیت اینورتر تک فاز، پایین بودن قیمت، نگهداری آسان و هزینه‌های تعمیر کم است. اما استفاده از اینورترهای سه فاز می‌تواند موارد زیر را برای شما به دنبال داشته باشد:

  • ایجاد خروجی با توان بیشتر
  • تنظیم ولتاژ پایدار
  • بازدهی و راندمان بالاتر
  • نیاز به مواد هادی کمتر
  • ارائه فاکتورهای بالاتر برای قدرت و کارایی
  • تولید توان ثابت

با توجه به این موارد می‌توان گفت که اگر احتمال می‌دهید کارگاه یا کارخانه‌تان بزرگ‌تر شود و دستگاه‌های بهتری برای آن تهیه کنید، پیشنهاد می‌شود که از همان ابتدا به سراغ خرید اینورتر سه فاز بروید تا در آینده هزینه‌هایتان کمتر شود. اما اگر صرفا برای انجام کارهای معمولی در سطوح خانگی به این وسیله نیاز دارید، اینورتر تک فاز گزینه بهتری است.

سخن پایانی

در این مقاله از پینیون به بررسی فرق اینورتر تکفاز و سه فاز پرداختیم و مزیت‌های این دو محصول را معرفی کردیم. همچنین روش‌هایی را برای تشخیص اینورتر تک فاز از سه فاز بیان کرده و گفتیم که کدام یک از این دو گزینه‌های بهترین هستند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره بیشتر یا خرید انواع اینورتر صنعتی با ما در پینیون تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • در انتخاب میان اینورتر تک فاز و سه فاز باید به چه مواردی دقت کنیم؟

اندازه و پیچیدگی کاربرد، نیاز به تنظیم ولتاژ، هزینه و کارایی اینورتر از مهم‌ترین نکات مهم در انتخاب میان این دو گزینه هستند.

  • چرا تنظیم ولتاژ اینورتر سه فاز از تک فاز پایدارتر است؟

زیرا داشتن سه فاز با اختلاف 120 درجه می‌تواند تا حد زیادی از افت جریان و ولتاژ جلوگیری کند؛ در نتیجه ولتاژ خروجی پایداری بیشتری خواهد داشت.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید