دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

آشنایی با نحوه کار بلبرینگ

بلبرینگ یکی از مهمترین قطعات صنعتی است که می‌تواند اثر اصطکاک را تا حد زیادی خنثی کرده و مانع از خراب شدن قطعات ماشین‌ها شود. اما بسیاری از افراد با نحوه کار بلبرینگ آشنایی ندارند و نمی‌دانند که این قطعه چگونه می‌تواند مانع از خراب شدن دستگاه‌ها شود. در این مقاله از پینیون می‌خواهیم شما را با روش کار بلبرینگ و اثرات مثبت آن بر روی ماشین آلات آشنا کنیم.

آشنایی با نحوه کار بلبرینگ

روش کار بلبرینگ

هر بلبرینگ دارای یک رینگ خارجی، تعدادی ساچمه و رینگ داخلی است که بار در میان آن‌ها منتقل می‌شود؛ به عبارت بهتر بار از رینگ خارجی به ساچمه‌ها رسیده و از طریق آن‌ها، به صورت کاملا کنترل شده، به سمت رینگ داخلی هدایت می‌شود. از آنجا که ساچمه‌ها دارای حالتی کروی شکل هستند، سطح تماس آن‌ها با لایه‌های درونی و بیرونی بلبرینگ کوچک است؛ همین موضوع باعث می‌شود که حرکت قطعات نرمتر شده و اصطکاک کمتری در میان آن‌ها به وجود آید. روغن یا روانکار صنعتی هم در روان‌تر شدن حرکت ساچمه‌ها کمک زیادی خواهد کرد.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است تفاوت میان یک خودروی معمولی و تانک را در نظر بگیرید؛ به دلیل اینکه سطح تماس چرخ‌های تانک با زمین بیشتر است، خیلی کندتر از خودرو حرکت می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که کوچک بودن ساچمه‌ها هم در نحوه کار بلبرینگ و انتقال موثر نیرو‌ها تاثیر زیادی دارد.

وظیفه اصلی بلبرینگ چیست؟

با توجه به بررسی طرز کار بلبرینگ می‌توان گفت که وظیفه اصلی آن در دستگاه‌ها، کاهش اصطکاک در میان اجزای متحرک است که می‌تواند افزایش بهره وری را به دنبال داشته باشد. اما به جز این، بلبرینگ‌ها می‌توانند انواع بار‌های شعاعی و محوری واردشده به دستگاه‌ها را هم خنثی کنند. برای مثال بلبرینگ‌هایی که در موتور‌های الکتریکی و قرقره‌ها استفاده می‌شوند، تن‌ها با بار شعاعی روبرو هستند؛ اما بلبرینگ چرخ خودرو هم بار شعاعی و هم محوری را تحمل می‌کند.

وظیفه اصلی بلبرینگ چیست؟

اما در زمان خرید بلبرینگ باید بدانید که هرچه سایز تسمه‌ها کوچکتر و سطح تماس آن‌ها کمتر باشد، بلبرینگ میزان فشار کمتری را هم تحمل خواهد کرد؛ زیرا وارد شدن فشار بیش از حد می‌تواند باعث خرد شدن یا تغییر شکل ساچمه‌ها شود. با توجه به این نکته در نحوه کار بلبرینگ، گفته می‌شود که برای فشار‌های زیاد از بلبرینگ غلتکی یا یاتاقان سوزنی استفاده کنید که ساچمه‌های گرد تخته ای دارند.

همچنین بخوانید: چه نوع بار‌هایی به بلبرینگ وارد میشود

آیا نحوه کار بلبرینگ در انواع مختلف با هم تفاوت دارد؟

یکی از سوالات دیگری که در زمان بررسی روش کار بلبرینگ مطرح می‌شود، این است که آیا نحوه کار بلبرینگ ‌ها با هم متفاوت است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که طرز کار بلبرینگ‌ها در انواع مختلف تفاوت‌های جزئی با هم دارد؛ به همین دلیل است که هریک از آن‌ها برای کاربرد‌های خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. با این حال هدف اصلی از استفاده از انواع بلبرینگ کاملا یکسان است و در هر صورت، آن‌ها می‌توانند با استفاده از ساچمه‌های داخلی، اصطکاک را به طور قابل توجهی کاهش دهند. در ادامه به بررسی نحوه کار بلبرینگ ‌های پرکاربرد پرداخته ایم:

آیا نحوه کار بلبرینگ در انواع مختلف با هم تفاوت دارد؟

  • بلبرینگ غلتکی: برای حمل بار‌های سنگین استفاده می‌شود و شبیه به یک سیلندر بزرگ است. به این معنا که می‌تواند بار را در منطقه بزرگتری توزیع کند و وزن بیشتری را تحمل نماید. این نوع بلبرینگ برای بار‌های شعاعی مناسب است.
  • بلبرینگ کف گرد: بلبرینگ کف گرد برای کاهش بار‌های محوری در دستگاه ساخته شده و معمولا در دستگاه‌های کم سرعت مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • رولبرینگ سوزنی کف گرد: این نوع بلبرینگ می‌تواند بار‌های بزرگ شعاعی و محوری را تحمل کرده و بیشتر در خودرو‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • بلبرینگ‌های خاص: نحوه کار بلبرینگ خاص با توجه به برنامه‌های کاربردی آن‌ها متفاوت است. برای مثال برخی از آن‌ها ممکن است در دستگاه‌هایی با سرعت بالا یافت شوند و از اثرات ناگ‌هانی سرعت بر روی دستگاه‌های در حال چرخش جلوگیری نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله از پینیون به بررسی طرز کار بلبرینگ پرداختیم و گفتیم که چگونه این قطعه می‌تواند اصطکاک را در میان قطعات تا حد زیادی کاهش دهد. شما می‌توانید برای خرید انواع بلبرینگ برای کاربرد‌های خاص با ما در پینیون تماس بگیرید. همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره نحوه کار بلبرینگ داشتید، در قسمت کامنت‌ها سوال خود را مطرح کنید.

سوالات متداول

  • آیا نحوه کار بلبرینگ ‌های مختلف با هم متفاوت است؟

به طور کلی اساس کار بلبرینگ‌ها با هم شباهت زیادی دارد؛ اما به دلیل ساختار متفاوت در هریک از آن‌ها، ممکن است این فرایند در انواع بلبرینگ به طور متفاوتی طی شود.

  • طرز کار ساچمه‌ها در بلبرینگ چگونه است؟

ساچمه‌های توپی وظیفه دارند که بار را به صورت کنترل شده به رینگ داخلی وارد کرده و سرعت حرکت را تنظیم کنند. هرچه اندازه ساچمه‌ها بزرگتر باشد، سرعت حرکت کندتر و توان تحمل فشار بالاتر است.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید