دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

بال اسکرو چگونه کار می‌کند؟ نحوه عملکرد بال اسکرو

بال اسکرو یکی از بهترین وسایل صنعتی برای تبدیل حرکت‌های چرخشی به خطی است که ساختار نسبتا ساده ای دارد؛ با این حال عملکرد بال اسکرو می‌تواند بر روی عملکرد سایر دستگاه‌ها تاثیر زیادی داشته باشد. به همین دلیل باید بدانید که بال اسکرو چگونه کار می‌کند تا بتوانید آن را در جای مناسب نصب کنید. در این مقاله از پینیون می‌خواهیم نحوه کار بال اسکرو را بررسی کرده و بگوییم که این قطعه چطور می‌تواند حرکت چرخشی را به خطی تبدیل کند؟

بررسی نحوه کار و مراحل کار در بال اسکرو

اساس عملکرد بال اسکرو

به طور کلی سیستم بال اسکرو دارای دو جزء اصلی بال یا nut و اسکرو یا screw است که حالتی شبیه به پیچ و مهره دارند. اسکرو که شبیه به یک پیچ با مهره‌های موازی است، در داخل بال قرار گرفته و مهره‌های آن‌ها با یکدیگر مطابق هستند. به همین دلیل زمانی که اسکرو شروع به حرکت چرخشی می‌کند، بال را جابجا کرده و یک حرکت خطی را در آن ایجاد خواهد کرد. به این ترتیب می‌توان حرکت چرخشی را به حرکت خطی به سمت جلو یا عقب تبدیل کرد. برای آشنایی بیشتر با این قطعه می‌توانید مقاله بال اسکرو چیست را مطالعه کنید.

عملکرد بال اسکرو چگونه است؟

در عملکرد بال اسکرو دیگر خبری از تماس مستقیم میان شیار‌های مهره و پیچ نیست؛ به عبارت بهتر یک سری ساچمه در این ساختار قرار گرفته که می‌تواند این تماس را برقرار کرده و به این ترتیب اصطکاک را تا حد زیادی کاهش دهد. زمانی که اسکرو شروع به حرکت چرخشی می‌کند، ساچمه‌ها بر روی آن جابجا شده و در یک فضای مارپیچ قرار می‌گیرند که می‌تواند حرکت خطی را ایجاد کند.

عملکرد بال اسکرو چگونه است؟

نکته مهم در بررسی عملکرد بال اسکرو این است که برای جلوگیری از ایجاد انحراف در مسیر، نیاز به یک هدایت کننده در مسیر داریم. این هدایت کننده می‌تواند مانع از لغزش ناخواسته ساچمه‌ها شده و پیوستگی مسیر را به خوبی حفظ کند. پس از اینکه ساچمه‌ها به انتهای مسیر اسکرو رسیدند، مکانیزم بازگرداننده آغاز می‌شود که ساچمه‌ها را از سمت دیگر اسکرو خارج کرده و در نهایت آن‌ها را وارد فضای مارپیچ می‌کند. به این ترتیب تبدیل حرکت چرخشی به خطی به صورت مداوم ادامه خواهد داشت و ساچمه‌ها به طور پیوسته جابجا می‌شوند.

مراحل کار در بال اسکرو

اگر می‌خواهید عملکرد بال اسکرو را به صورت دقیق‌تر بررسی کنید، باید به سراغ مراحل کار در این قطعه بروید که عبارتند از:

مراحل کار در بال اسکرو

  • چرخش اسکرو

زمانی که موتور دستگاه روشن شود، گشتاور یا نیرویی بر روی اسکرو اعمال خواهد شد که می‌تواند آن را به چرخش دربیاورد. این چرخش اسکرو، ساچمه‌ها را در فضای مارپیچ به حرکت درخواهد آورد.

  • به حرکت درآمدن بال

وقتی اسکرو شروع به چرخش کرد، ساچمه‌ها هم به حرکت درآمده و به این ترتیب، انرژی حرکتی را به بال انتقال می‌دهند. این بال بر روی مهره‌ها شروع به حرکت کرده و بسته به جهت چرخش اسکرو، به سمت جلو یا عقب می‌رود.

  • فعال شدن سیستم راهبری یا تراز

زمانی که بال حرکت خود را آغاز کند، سیستم راهبری یا تراز حرکت فعال خواهد شد. در این سیستم تعدادی راهبر یا ترازکننده قرار گرفته که از انحراف بال جلوگیری می‌کنند و مسیر آن را در سمت دلخواه نگه می‌دارند. به این ترتیب از ایجاد جابجایی‌های ناخواسته جلوگیری خواهد شد و مواردی مانند لرزش‌ها، لغزش‌ها یا ارتعاشات به وجود نمی‌آیند. یکی از انواع سیستم‌های راهبری به نام ساپورت مهره بال اسکرو شناخته می‌شود که می‌تواند حرکت خطی ایجادشده را به قطعه ای که به آن نیاز دارد، منتقل کند.

  • انجام تنظیمات

از آنجا که عملکرد بال اسکرو قابل تنظیم است، اپراتور می‌تواند آن را بر اساس نیاز‌های دستگاه تنظیم کند. برای مثال سرعت بال اسکرو را تغییر داده یا دقت آن را بر روی مقدار دلخواه قرار دهد. معمولا برای این کار از کنترلر‌ها یا سیستم‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.

  • بازگشت ساچمه‌ها

در انتهای مهره بال اسکرو یک سری زائده پلاستیکی یا فلزی وجود دارد که به نام ساچمه برگردان شناخته می‌شوند. این زائده‌ها وظیفه دارند که ساچمه‌های اسکرو را به ابتدای رزوه برگردانند تا حرکت بال اسکرو به صورت مداوم ادامه پیدا کند. در صورتی که این بازگشت اتفاق نیفتد، ساچمه‌ها در انتهای کار متوقف خواهند شد و دستگاه حرکت نخواهد کرد.

اختلال های رایج در عملکرد بال اسکرو

اختلال های رایج در عملکرد بال اسکرو

اگر همه مراحل ذکرشده در قسمت‌های قبلی به درستی انجام شوند، عملکرد بال اسکرو هم به شکل کاملا درست صورت خواهد گرفت. اما گاهی اوقات مواردی ممکن است در نحوه کار بال اسکرو اختلال ایجاد کنند که عبارتند از:

  • اختلال در عملکرد بازگرداننده ساچمه‌ها که باعث توقف حرکت بال اسکرو خواهد شد.
  • اختلال در عملکرد راهبر‌ها که باعث ایجاد انحراف در مسیر می‌شود.
  • اختلال در حرکت ساچمه‌ها که موجب افزایش اصطکاک در مسیر حرکت و ایجاد صدا یا لرزش خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل عملکرد بال اسکرو را توضیح داده و گفتیم که بال اسکرو چطور کار می‌کند. در صورتی که هریک از قطعات در این مکانیزم به خوبی کار نکنند، عملکرد بال اسکرو هم دچار اختلال خواهد شد. ما در گروه پینیون انواع قطعات مکانیکی را با بهترین قیمت به بازار عرضه می‌کنیم؛ شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت بال اسکرو با ما تماس گرفته و این محصولات را در تعداد دلخواه از پینیون خریداری کنید.

سوالات متداول

  • دقت عملکرد بال اسکرو چقدر است؟

دقت عملکرد بال اسکرو بر اساس اندازه گام بال اسکرو تعیین می‌شود و می‌تواند از میکرومتر تا میلیمتر متفاوت باشد.

  • راندمان مکانیکی در بال اسکرو چقدر است؟

به طور معمول عملکرد بال اسکرو حدود 90 درصد راندمان خواهد داشت؛ اما اگر اختلالی در آن ایجاد شود، این بازدهی هم کاهش پیدا می‌کند.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید