دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

نحوه انتخاب ریل و واگن

ریل و واگن یا لینیر گاید یکی از مهمترین قطعات در ماشین آلات است که در دسته عملگر‌های خطی قرار می‌گیرد. نحوه انتخاب ریل و واگن در کیفیت طی شدن فرایند بسیار اهمیت دارد و باید با توجه به نکات مهم درباره این موضوع انجام شود. در این مقاله از پینیون می‌خواهیم راهنمای خرید ریل و واگن یا لینیر گاید را به شما ارائه دهیم.

چگونه ریل و واگن مناسب انتخاب کنیم

مراحل انتخاب ریل و واگن مناسب

 • شناسایی درست محیط کارگاهی که قرار است ریل و واگن در آن نصب و استفاده شود.
 • تعیین محدودیت‌های مکانی، محل نصب، میزان طول جابجایی، مقدار بار حمل شده و جهت انتقال
 • تعیین اندازه واگن بر اساس میزان باری که باید منتقل شود
 • محاسبه نیرو‌های وارد بر هر واگن و نیروی کل واردشده
 • محاسبه ضرایب ایمنی استاتیکی با در نظر گرفتن بیشینه نیرو‌های واردشده
 • مشخص کردن ملاحظات ایمنی مورد نیاز و اطمینان از تناسب آن‌ها با دستگاه
 • تعیین متراژ ریل بر اساس طول مسیر جابجایی
 • تعیین ساعات کارکرد دستگاه
 • مشخص کردن سختی موردنیاز بر اساس پیش بارگذاری، روش نصب و سفتی محل نصب
 • مشخص کردن دقت و سرعت مورد نیاز بر اساس نوع گرید و دقت محل نصب
 • مشخص کردن برند ریل و واگن بر اساس کیفیت موردنیاز و بودجه
 • تعیین نحوه روغنکاری، نوع گریس مورد نیاز و طراحی‌های محافظ در برابر نفوذ گرد و غبار

دستورالعمل نحوه انتخاب ریل و واگن

در دستورالعمل نحوه انتخاب ریل و واگن، مواردی ذکر شده که به شما در انتخاب یک محصول مناسب کمک خواهد کرد. این موارد عبارتند از:

رعایت موارد مهم در انتخاب ریل و واگن

1- اصطکاک ریل و واگن

در زمان خرید انواع ریل و واگن باید به این نکته توجه داشته باشید که به سراغ محصولاتی با اصطکاک پایین بروید؛ زیرا اصطکاک و سایش کمتر به این معنا است که نیروی اولیه کمتری برای به حرکت درآوردن واگن نیاز است. در نتیجه بار با سرعت یکنواختی منتقل خواهد شد و حرکت‌های رفت و برگشتی بدون هیچ مانعی انجام می‌شود. به طور معمول از انواع روغن یا گریس برای کم کردن اصطکاک مسیر و بهبود عملکرد این قطعات استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: ریل و واگن چینی

2- جنس ریل و واگن و نحوه عملکرد آن

در نحوه انتخاب ریل و واگن، توجه به جنس و میزان استحکام این قطعات از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا متریال سازنده قطعات هستند که تعیین می‌کنند میزان تحمل نیرو‌های محیطی توسط قطعه چقدر است. علاوه بر این، در زمان خرید لینیر گاید باید دقت کنید که این قطعات قابلیت تحمل انواع نیرو‌های محوری، شعاعی و جانبی را در خود داشته باشند و بتوان در صورت نیاز، تعداد واگن‌ها را افزایش داد.

3- اهمیت دقت در نحوه انتخاب ریل و واگن

یکی دیگر از نکات مهم در دستورالعمل نحوه انتخاب ریل و واگن، دقت عملکرد این قطعه است؛ منظور از دقت، میزان یکنواختی و ثبات عملکرد این قطعات در طول زمان است. به این معنا که پس از گذشت مدتی از استفاده از ریل و واگن، نباید دقت آن در مقایسه با حالت اولیه دچار تغیر شود و همچنان بتوان با همان سطح اطمینان با آن کار کرد. برای خرید ریل و واگن با بهترین قیمت و بیشترین دقت بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

4- موارد کاربرد ریل و واگن

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب و خرید انواع لینیر گاید، موارد کاربرد آن است. برای مثال اگر سرعت انتقال برایتان اهمیت دارد، باید به سراغ محصولاتی بروید که بتوانند در سرعت‌های بالا کار کنند. علاوه بر این، باید به  نوع بار‌های واردشده در کاربرد موردنظر هم دقت کنید که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • بار‌های استاتیکی پایه که در اثر تغییر شکل‌های موضعی و المان‌های تنش زا در حین ساخت ایجاد می‌شوند. در این صورت باید دقت کنید که ریل و واگن بتواند به خوبی بار‌های نقطه ای ضربه ای را خنثی کند و قدرت تحمل آن در بازه مجاز قرار گرفته باشد.
 • بار‌های استاتیکی لحظه ای که در اثر اعمال بار بر روی ریل و واگن به وجود می‌آیند و باید با توجه به سرعت حرکت تعیین شوند.

5- هزینه‌های نصب و نگهداری

از دیگر موارد مهمی‌ که در نحوه انتخاب ریل و واگن باید به آن دقت داشته باشید، نحوه نصب و نگهداری این وسایل است که می‌تواند بازدهی آن‌ها را در طول زمان افزایش دهد. در بازدید‌های دوره ای نیاز است که روانکاری سطوح به درستی انجام شده و در صورت خرابی ریل، تعمیرات لازم انجام شوند. به این ترتیب می‌توانید با انتخاب لینیر گیاد مناسب و نگهداری درست از آن تا حد زیادی هزینه‌های خود را کاهش دهید. همچنین در این مورد باید دقت داشته باشید که ریل و واگن به راحتی نصب شود و تعمیر یا تعویض قطعات آن هم پیچیدگی خاصی نداشته باشند.

همچنین بخوانید: ریل و واگن HQM

6- عمر کاری ریل و واگن

در نحوه انتخاب ریل و واگن باید این مورد را در نظر داشته باشید که عمر کاری این قطعات بر اساس یک سری فرمول‌ها محاسبه می‌شوند که کمیت‌های مختلفی در آن‌ها تاثیرگذار هستند در جدول زیر می‌توانید برخی از مهمترین کمیت‌ها در تعیین عمر کاری ریل و واگن را مشاهده کنید.

نام کمیت نماد معنا
نرخ بارگذاری استاتیکی پایه C0 مقدار بار استاتیکی واردشده بر نقطه ای با بیشترین تنش در یک جهت مشخص برای ایجاد تغییر شکلی به اندازه 0.0001 برابر قطر توپ‌های فلزی
ممان استاتیکی مجاز M0 مقدار بیشینه ممان مجاز واردشده به ریل و واگن در محلی با بیشترین تنش برای ایجاد تغییر شکلی به اندازه 0.0001 برابر قطر گوی‌ها
ضریب ایمنی استاتیکی Fs نسبت میان نرخ بارگذاری استاتیکی پایه و مقدار بار کاری موجود بر روی لینیر گاید یا ممان پایه
عمر اسمی‌ L میزان عمر 90 درصد از مجموعه تحت شرایط کاری یکسان و پیش از ظاهر شدن اولین علائم خرابی
نرخ بارگذاری دینامیکی پایه C بار دینامیکی واردشده در یک جهت خاص به طوری که عمر اسمی‌ برابر 50 کیلومتر باشد
ضریب سختی FH میزان سختی در مسیر حرکت واگن
ضریب عمر Fw تاثیر ارتعاشات، حرکات ضربه ای سنگین و شرایط محتلف بارگذاری در هنگام کار که بر اساس سرعت تعیین می‌شود و بین 1 تا 3.5 است.

7- توجه به نوع در نحوه انتخاب ریل و واگن

یکی دیگر از موارد مهم در دستورالعمل نحوه انتخاب ریل و واگن مربوط به نوع این دستگاه‌ها است. به طور کلی ارزانترین و ساده ترین نوع ریل و واگن به نام sliding contact شناخته می‌شود که تقریبا در صنایع امروزی کاربردی ندارد. نوع دوم که دقت و سرعت کار را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، به نام Rolling element شناخته می‌شود. اما اگر می‌خواهید یک عملکرد مطلوب، دقیق و بی سر و صدا داشته باشید، پیشنهاد ما این است که به سراغ نمونه‌های هیدرواستاتیک بروید که می‌توانند به خوبی لرزش ماشین ابزار را دمپ کنند.

8- اهمیت برند در نحوه انتخاب ریل و واگن

امروزه برند‌های مختلفی به تولید انواع ریل و واگن مشغول هستند که ریل و واگن هایوین در دسته مشهورترین آن‌ها قرار می‌گیرد. در زمان خرید این محصولات لازم است که شما بودجه و کیفیت موردنظر خود را مشخص کنید تا فروشنده بهترین برند را در این بازه به شما معرفی کند. علاوه بر‌ هایوین، برند‌های دیگری هم مانند HQM، SKF، THK و NSK در این زمینه فعالیت دارند.

سخن پایانی

در این مقاله از پینیون به بررسی نحوه انتخاب ریل و واگن پرداختیم و نکات مهم در این زمینه را به شما معرفی کردیم. به طور کلی اگر می‌خواهید یک لینیر گاید خوب را متناسب با هدف خودتان تهیه کنید، باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه بار‌هایی در چه جهاتی وارد می‌شوند؟
 • فضای موردنظر برای نصب ریل و واگن چه ابعادی دارد؟
 • آیا در نصب با محدودیت فضا روبرو هستیم؟
 • سرعت موردنظر برای انتقال چقدر است؟
 • مسیر انتقال چه متراژی دارد؟
 • شتاب و دقت موردنیاز برای اجرای فرایند چقدر است؟
 • شرایط محیطی محل نصب لینیر گاید چگونه است؟
 • عمر مفید موردانتظار چقدر است؟
 • درجه سختی چقدر باید باشد؟

سوالات متداول

 • عمر مفید ریل و واگن چقدر است؟

عمر مفید ریل و واگن‌ها با توجه به میزان تنش موجود در مسیر آن‌ها مشخص می‌شود و با عنوان خستگی مشخص می‌شود. برای مثال اگر مسیر ریل پوسته‌پوسته شده باشد، عمر مفید ریل و واگن هم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین در دستورالعمل نحوه انتخاب ریل و واگن ذکر شده که باید میزان تنش‌های موجود در محیط کاری را در نظر داشته باشید.

 • بهترین نوع ریل و واگن کدام است؟

انتخاب نوع ریل و واگن بستگی به نیاز‌های شما دارد و نمی‌توان بهترین نوع آن را بدون اطلاع از پیش نیاز‌ها مشخص کرد.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید